Ubuntu 20.04'te NVIDIA ekran kartı ile donma oluyor

ultraxp

Zeptopat
Katılım
24 Eylül 2022
Mesajlar
1
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Üzerinde NVIDIA Quadro P520 ekran kartı ve Ubuntu 20.04.5 kurulu olan HP zbook bilgisayarım var. NVIDIA 515 driveri kurup Power safe (Intel) modunda ekran kartını seçtiğimde herhangi bir problem olmuyor. Ancak NVIDIA X server uygulamasından performans mod (NVIDIA)'yı seçtiğimde bilgisayar açıldığında kullanıcı parolası girdikten sonra ya donma yaşanıyor ya da ekran düz-boş mor bir şekilde takılıp kalıyor. Maalesef bilgisayarı güç tuşundan kapatmak zorunda kalıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin.

Yardım...
 
Son düzenleme:

Cruslan

Gigapat
Katılım
6 Temmuz 2018
Mesajlar
10.349
Makaleler
18
Çözümler
93
Yer
Hockenheimring
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Öğrenci
Çalıştırdığınız uygulamaların başına terminalde güç tasarruf modundayken __NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia kodunu girerek NVIDIA GPU'yu kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Mesela NVIDIA GPU ile Firefox'u çalıştırmak istiyorsanız __NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia firefox yazarsınız.

Steam'daki oyunlarda çalıştırmak için oyuna sağ tıklayıp Özellikler kısmına girdiğinizde Başlatma Seçenekleri kısmına __NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia %command% yazarak NVIDIA GPU'yu kullanmasını sağlayabilirsiniz.
 
Yukarı