Ubuntu açıldıktan sonra siyah ekran hatası

xlzirr

Centipat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD FX(tm)-8320 Eight-Core Processor 3.50 GHz
Anakart: Gigabyte GA-78MT-USB3 R2
RAM: DDR3 16GB
Ekran Kartı: AMD Radeon R9 290X
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, dün ya da dünden önceki gün bilgisayarıma Ubuntu yükledim ama pek beğenmedim. Windows 8.1'e geçmeye karar verdim ama hiçbir aygıt sürücüsü bulunamadı hatasını aldım. Technopat'ın YouTube kanalındaki çözüm videosunda Intel'in sitesindeki vdm ile ilgili olan dosyayı indirecekken bilgisayar siyah ekranda kaldı. İmleç falanda yok, sadece siyah ekran. Bunun sebebi nedir?

Dosya Ekleri

• IMG_20221017_220943_210.jpg
    IMG_20221017_220943_210.jpg
    133,7 KB · Görüntüleme: 13
Büyük ihtimal 5.4 çekirdeğinin bazı şeyleri eksik. depolardan güncel 5.4 sürücüsünü indirelim ve hatalı kurulan NVIDIA sürücüsünü kaldıralım(sürücü açılmama sebebi değil). Bu arada bu kadar uzadığı için üzgünüm, modlu Ubuntu kullanmanız hiç karşılaşmadığım sorunlara yol açıyor. Gidebildiğimiz yere kadar gidelim.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve GRUB'a girmeden bilgisayarı olduğu gibi başlatın. CTRL + ALT + F2 yapıp terminale giriş yapın ve haberdar edin.

Büyük ihtimal 5.4 çekirdeğinin bazı şeyleri eksik. depolardan güncel 5.4 sürücüsünü indirelim ve hatalı kurulan NVIDIA sürücüsünü kuralım(sürücü açılmama sebebi değil). Bu arada bu kadar uzadığı için üzgünüm, modlu Ubuntu kullanmanız hiç karşılaşmadığım sorunlara yol açıyor. Gidebildiğimiz yere kadar gidelim.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve GRUB'a girmeden bilgisayarı olduğu gibi başlatın. CTRL + ALT + F2 yapıp terminale giriş yapın ve haberdar edin.
Tamamdır.

Giriş yaptım

sudo apt purge *"nvidia"* yazarak hatalı sürücüyü kaldırın. Onaylama isterse sadece E yazıp enter tuşuna basın. APT İngilizce ise Y yazmanız gerekir onaylama kısmına.
Bu siliniyor demek değil mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20221017_222754_642.jpg
    IMG_20221017_222754_642.jpg
    289,8 KB · Görüntüleme: 16
Bu siliniyor demek değil mi?
Evet. Resimde gördüğünüz diğer NVIDIA sürücüleri. Sadece "nvidia" olarak işaretlediğimizden depodaki mevcut bütün sürücülerin ismini kontrol ediyor. Yani sorun yok. İşlem bitince yeniden kod yazabilmeniz lazım.

Geri
Yukarı