Çözüldü Ubuntu dualboot kurulumundan sonra açılmadı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TombulTux

Centipat
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Daha fazla  
Ubuntu ile Windows 11 dualboot yaptım. Her şey güzel giderken kurulumdan sonra GRUB ekranı yerine Windows 11 açılış ekranı geldi ve BIOS'da Ubuntu yok. Neden?

@Nizel G hocam öncedende yaşadığım GRUB önyükleyicisi problemimi olmuş?

Son düzenleme:
Çözüm
GRUB'u MBR'ye kurmuşsunuzdur. CSM açmayı deneyin, olmazsa Windows üstüne yazmıştır. Bir diskte 2 MBR olmaz.

GRUB'u tekrar kurman gerekiyor. Şablon mesajı bırakıyorum aşağıya.

@TombulTux, Ubuntu dualboot kurulumundan sonra açılmadı sorununu çözmek için önyükleyicini yeniden kurmalısın. Aşağıda GRUB önyükleyicisi için talimatlar bulunmaktadır.

Adımları uygulayabilmek için bir kurulum diskinden Linux'u başlatın.
Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 mb olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir LVM veya EVMS aygıtındaysa, aygıt için LVM veya EVMS adını kullanın
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda1 /mnt/boot
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa efi bölümünü de bağlayın.
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt/boot/efi
Sistem dosya sistemlerini /mnt altına bağlayın. Böylece chroot altındaki sistem, bilgisayardaki aygıtlara erişebilir.
Bash:
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /sys /mnt/sys
/mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
GRUB kurulumunu başlatın.
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=GNULinux
Konfigrasyonu tazeleyip bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
Bash:
update-grub
reboot
GRUB'u MBR'ye kurmuşsunuzdur. CSM açmayı deneyin, olmazsa Windows üstüne yazmıştır. Bir diskte 2 MBR olmaz.

@TombulTux, Ubuntu dualboot kurulumundan sonra açılmadı sorununu çözmek için önyükleyicini yeniden kurmalısın. Aşağıda GRUB önyükleyicisi için talimatlar bulunmaktadır.

Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 mb olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir LVM veya EVMS aygıtındaysa, aygıt için LVM veya EVMS adını kullanın
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa efi bölümünü de bağlayın.
Bash:
Sistem dosya sistemlerini /mnt altına bağlayın. Böylece chroot altındaki sistem, bilgisayardaki aygıtlara erişebilir.
Bash:
/mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=GNULinux
Bash:
update-grub
reboot

Çözüm

Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 MB olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir lvm veya evms aygıtındaysa, aygıt için lvm veya evms adını kullanın.
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/Boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa EFI bölümünü de bağlayın.
Bash:
Bash:
/Mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
Bash:
update-grub
reboot

Tamam hocam teşekkürler.

Anlatım boyunca kullandığım /dev/sda devamındaki sayılar sistemden sisteme değişiklik gösterir. lsblk komutu ile kendi disklerini ve bölümlerini görebilirsin. İhtiyacın olan /, ayırdıysan /boot ve UEFI ise EFI bölümü. Ayırt etmek için şöyle yapabilirsin: EFI bölümü genellikle 500 MB olur. /boot bölümü genellikle 1 veya 2 GB olur. Eğer /boot ayrılmadıysa /'a dahildir.

Root'u /mnt'ye bağlayın. Kök bir lvm veya evms aygıtındaysa, aygıt için lvm veya evms adını kullanın.
Bash:
mount /dev/sda2 /mnt
/Boot'u /mnt/boot'a bağlayın.
Bash:
Eğer UEFI kurulum yapılacaksa EFI bölümünü de bağlayın.
Bash:
Bash:
/Mnt'ye chroot atın.
Bash:
chroot /mnt
Bash:
grub-install /dev/sda
Bash:
Bash:
update-grub
reboot

Hocam o kadar şeye gerek yokmuş benim laptopun BIOS önce Windows Boot Manager'i arıyor bulamazsa no bootable disk hatası veriyor bende grubu biosuma indirip açtım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı