Ubuntu kernel sürümü nasıl güncellenir?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Merhaba, AMD 5 Ryzen 2500U işlemcim ve AMD Radeon 535 2 GB ekran kartım var.

Ubuntu, Linux Mint ve Kali Linux denedim. Arada bir klasör dahi açarken takılıyor ve donuyor, bir daha hiçbir şey yapamıyorum. Laptop aç-kapa tuşu ile reset atmam gerekiyor. AMD web sitesinde manual driverları bulunmuyor. Modelini seçsem de sadece Windows 10 Driver'ları var. Ben de belki kernel sürümünü yenilesem olur diye düşündüm.
Sizce işe yarar mı?
Yarar ise nasıl yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anda Ubuntu'da başta olsa da geçti gibi. Yine de Mint Xfce'ye geçiş yaptım başta Graphics install seçmeden denedim girdi bu sefer önceden bunda da girmiyordu. Mint'te oldu şu an snrm hiç çökme yaşamadım yeni versiyonu çıkmış o yüzden hata vermedi.
Kasma sorunu çözüldü yani.

Kasma sorunu çözüldü yani.

Yani evet. Ama yine de attığım fotoğraftaki gibi yazilar çikiyor.

Hocam BIOS'a girip her şeyi atabilir misiniz mümkünse.

İnternette gezerken amatör birinden supervisor Pass koyarak factory default demistim ve erased al Secure Boot'a yes demistim.

IMG_20220807_113555_818.jpg

IMG_20220807_113601_031.jpg

IMG_20220807_113602_883.jpg

IMG_20220807_113605_154.jpg

IMG_20220807_113607_313.jpg

IMG_20220807_113609_820.jpg

Son düzenleme:
Yani evet. Ama yine de attığım fotoğraftaki gibi yazilar çikiyor.

İnternette gezerken amatör birinden supervisor Pass koyarak factory default demistim ve erased al Secure Boot'a yes demistim.

Eki Görüntüle 1477206

Eki Görüntüle 1477208

Eki Görüntüle 1477211

Eki Görüntüle 1477212

Eki Görüntüle 1477213

Eki Görüntüle 1477214
Hocam AMD SVM ve IOMMU var onları açıp dener misiniz.

Eğer bazı dağıtımlarda çalışıyor bazılarında çalışmıyorsa kernel ve firmware güncel değil diyedir.

Son düzenleme:
Hocam AMD svm ve IOMMU var onları açıp dener misiniz?

Eğer bazı dağıtımlarda çalışıyor bazılarında çalışmıyorsa kernel ve Firmware güncel değil diyedir.

Onlari zaten ben kapattim denemek için yine aynisi oluyor arada. Dediklerinizi nasıl güncelliyebilirim?

Onlari zaten ben kapattim denemek için yine aynisi oluyor arada. Dediklerinizi nasıl güncelliyebilirim?

Bu arada Mint'te de az önce oturum şifresini girdikten sonra masaüstünu yuklerken takildi.Yine resetlemem gerekti.

Sanki sistemde arka planda bir şey çakışıyor gibi yada ekran karti tam tanimlanmiyor mu acaba ? Radeon 535 olmasi gerek.

IMG_20220807_142130_022.jpg

Son düzenleme:

Bu arada Mint'te de az önce oturum şifresini girdikten sonra masaüstünu yuklerken takildi.Yine resetlemem gerekti.

Sanki sistemde arka planda bir şey çakışıyor gibi yada ekran karti tam tanimlanmiyor mu acaba ? Radeon 535 olmasi gerek.
Driver güncelleme kısmına baktınız mı?
Mintte olması lazım.

Güncelleme yok.
ubuntuda ekran kartı yerinde AMD Iceland / Vega yazıyordu. Harici kartım radeon 535 ama

sudo apt update && sudo apt upgrade deneyin.
ondada yok

Bu tarz için log yok mu ne hatası veriyor kapanmadan/çökmeden önce

Kod:
DRI_PRIME=1

Normalde masaüstü uygulamlarım harici ile mi çalışması gerek yoksa dahili mi? Bunun ile ilgisi olabilir mi?

Son düzenleme:
Bu harici kullanılması için ama bununla alakası yoktur. Tam olarak nasıl bir çökme oluyor?
Direk herşey donuyor. Ctrl ile linux komutlarina da ulaşamiyorum. Tek çözüm laptop tuşu ile aç kapa yapmak.

Direk her şey donuyor. CTRL ile Linux komutlarina da ulaşamiyorum. Tek çözüm laptop tuşu ile aç kapa yapmak.

Ama hiçbir şey yapmadigim zaman değil. Yindede dosyalari açarken veya arada sirada en kucuk hareketimde oluyor

Hocam etc/environment klasorune harici GPU için komut yazdim. Şu an giriş menusunden sonra masaüstünü görmeden donuyor.

Sorun harici Gpu da anlaşilan. Ama nasil xfce masaustune gelmeden o kodu degiştiricem

Direk her şey donuyor. CTRL ile Linux komutlarina da ulaşamiyorum. Tek çözüm laptop tuşu ile aç kapa yapmak.

Ama hiçbir şey yapmadigim zaman değil. Yindede dosyalari açarken veya arada sirada en kucuk hareketimde oluyor.

Hocam etc/environment klasorune harici GPU için komut yazdim. Şu an giriş menusunden sonra masaüstünü görmeden donuyor.

Sorun harici GPU da anlaşilan. Ama nasıl Xfce masaustune gelmeden o kodu değiştireceğim.

Yok harici içinde dahili içinde yazdım yine çöktü sildim kodu. Bunlada ilgili değil.

etc/environment içinde bu kod var bu ile ilgisi olabilir miPATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games:/snap/bin"

Son düzenleme:

Geri
Yukarı