Ubuntu kernel sürümü nasıl güncellenir?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Merhaba, AMD 5 Ryzen 2500U işlemcim ve AMD Radeon 535 2 GB ekran kartım var.

Ubuntu, Linux Mint ve Kali Linux denedim. Arada bir klasör dahi açarken takılıyor ve donuyor, bir daha hiçbir şey yapamıyorum. Laptop aç-kapa tuşu ile reset atmam gerekiyor. AMD web sitesinde manual driverları bulunmuyor. Modelini seçsem de sadece Windows 10 Driver'ları var. Ben de belki kernel sürümünü yenilesem olur diye düşündüm.
Sizce işe yarar mı?
Yarar ise nasıl yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
etc/environment içinde bu kod var bu ile ilgisi olabilir miPATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games:/snap/bin"
Hayır hocam, bunlar çalıştırabilir dosyaları aradığı klasörler.

Size önerebileceğim şey diğer dağıtımlara bakmanız olacaktır. Özellikle güncel olanlara.

Pop!_OS deneyebilirsiniz.

Bence Manjora KDE kullan. En son çıkan kerneli direkt zahmetsizce kullanabiliyorsun ve en son sürüm programları da derlemeden kullanıyorsun zahmetsizce.

Deneyin, Arch tabanlı yani diğerlerinden daha güncel olması lazım.
Denediklerimin hepsi debian tabanlıydı. Kali. Mint ve Ubuntu.

Bence Manjora KDE kullan. En son çıkan kerneli direkt zahmetsizce kullanabiliyorsun ve en son sürüm programları da derlemeden kullanıyorsun zahmetsizce.
Hafif olsun diye xfce seçmiştim.

Son düzenleme:
Arch sistemde hiçbir sıkıntı olmuyor. Manjaro bir kere bile takılıp donmadı. Kurulumda da safe Graphics tarzı seçmeme gerek kalmadı.
Demiştim hocam, güncel kernel ve firmware kaynaklıdır kesin Arch tabanlı distrolarda çalışıyorsa. Manjaro yerine saf Arch tavsiye ederim deneyin bi' ara. (Önce diğer dağıtımlarla alışın)

Yeni konular

Geri
Yukarı