Ubuntu Kullanıcısına Linux Tavsiyesi

Açıkcası archman kullanmadım ama bence Arch kurulumu biraz uğraş gerektiriyor bence bir OS kurulumu zor olmamalı. Bu zamana kadar debian, Ubuntu, fedora, opensuse, Kali Linux, parrot Security ve Manjaro kullandım bence kurulum açısından en kolay Ubuntu, fedora ve opensuse kurulumları.
Ve şu an fedora kullanıyorum.

Açıkcası archman kullanmadım ama bence Arch kurulumu biraz uğraş gerektiriyor bence bir OS kurulumu zor olmamalı. Bu zamana kadar debian, Ubuntu, fedora, opensuse, Kali Linux, parrot Security ve Manjaro kullandım bence kurulum açısından en kolay Ubuntu, fedora ve opensuse kurulumları.
Ve şu an fedora kullanıyorum.
Archman de Arco da Arch'ı kolay kurmanızı sağlar. Ben Arco kullanıyorum. Bence Arch ve Arch tabanlılar bir başka mutlaka denemelisiniz.

Son düzenleme:
Ubuntu kötü bir dağıtım değildir. Hiç bir dağıtım kötü değildir. Bu konudaki yargılar tamamen kişiseldir. Her bir Linux sürümünü seven birileri vardır. Kimi dağıtımlar size ve sisteminize uyar, kimileri uymaz, ki dağıtımlar arasında bir nevi nesil ilişkisi olduğunu biliyoruz, Dede, oğul, torun (DEbian, Ubuntu, Mint gibi.) Ubuntuya tekrar dönersek, 20.04 öncekilerden çok daha tutarlı ve kimi sorunların (AMD vs) çözülmüş olduğu bir sürüm. Ama farklı sürümleri de denemek iyidir. Şimdi Mint 20'yi bekliyoruz. :)

Gnome masaüstü ortamından olmasın o?

Evet Gnome'den dolayı:) çünkü Gnome sevmeyen de çok.
Aslında Ubuntu'yu iki anlamda değerlendirmek daha doğru olur, zira sadece masaüstü ile onu değerlendirmek diğer vasfına haksızlık olur.
Biri varsayılan masaüstü diğeri de önderlik yaptığı alt yapısı.
Ubuntu, Debian'ın testing tabanını geliştirerek çok geniş kesime hizmet ediyor.
Araçlar geliştiriyor, paket sayısını arttırıyor, her ihtiyacı karşılama gibi bir anlayışa önderlik ediyor.
Onun bu ve daha fazla özelliği sayesinde çeşitli masa üstüne sahip dağıtımlara taban oluşturuyor.
Bu da GNU/Linux'un gelişmesini ve herkes tarafından tercih edilmesini sağlıyor.
Örneğin şu anda kullandığım Openbox oturumu Ubuntu'nun paylaştığı Mini ISO sayesindedir.
Bugün GNU/Linux'un özellikle son kullanıcıların tercih etmesindeki payın en büyüğü Ubuntu'ya aittir.
Kısaca Ubuntu'yu salt masaüstü ile değil, diğer artıları ile değerlendirmek ona hakkını vermek adına daha doğru olur.
Yani biz eleştirirken Ubuntu'nun kendisini değil, sizin de değindiğiniz gibi kullandığı masa üstünü eleştiriyoruz.

Ben soruları cevaplamadan öneri kısmına geçiyorum.(Diğer arkadaşlar zaten soruları cevaplamış.)

GNOME olarak Pop!_OS öneririm.

Onun dışında KDE Plasma masaüstü ortamına sahip olan Kubuntu dağıtımına da kesinlikle göz atmalısınız.

Diğer masaüstü ortamlarını sevemedim ben.

Arch'in son kullanici kurulumunu hafiften meraki olan hic zorlanmadan yapabilir..

Yeni kullanıcılar için zor olan sadece kurulum değil, bir şekilde kurulumu yaparlar, asıl zor olan kurulumdan sonraki işlemler.
Kurulumdan sonra onlarca işlem yapılması ve temel kullanım için zorunlu olan onlarca paketi öğrenmeleri gerekiyor ki, bu kurulum zorluğunu ona katlar.
Çünkü temel paketlerden biri dahi kurulmazsa veya işlemlerden biri dahi eksik kalsa çeşitli şekilde karşısına sorun olarak çıkar.
Bu nedenle benim önerim önce Arch tabanlı dağıtımlarda biraz piştikten sonra Arch kurmalarıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı