Ubuntu kullanılır mı?

Ben öyle bir şey söylemedim uygulama yüklemek için illa terminale gidip sudo apt yazıyorsun diye bilgi verdim kendim yapıyorum gibi bir iddiam olmadı yükleme işlemi için uğraştırıyor diye yani.
İlla girip sudo apt yazmıyorsun. sudo apt-get install <package> örneği vermek yerine upgrade sırasında yada bir paketi yüklerken aldığın elli tane paketin açılışının ekran görüntüsünü atıp göz korkutuyorsun.

Ubuntu'da Snap Store var. Gnome Software uygulamasında eğer mirror ekliyse (ki genelde ekli) snap, flatpak ve deb paketlerini aratıp indirebiliyorsun. Terminalden apt kullanmana gerek kalmıyor. Kaldı ki apt kullanmak bana kalırsa GUI bir mağaza kullanmaktan daha kolay.

Kodla falan aranız yoksa hiç bulaşmayın = bir şeyler yapmak zor ve uğraştırıcı.

İlla girip sudo apt yazmıyorsun. sudo apt-get install <package> örneği vermek yerine upgrade sırasında ya da bir paketi yüklerken aldığın elli tane paketin açılışının ekran görüntüsünü atıp göz korkutuyorsun.

Ubuntu'da snap Store var. GNOME software uygulamasında eğer mirror ekliyse (ki genelde ekli) snap, flatpak ve deb paketlerini aratıp indirebiliyorsun. Terminalden apt kullanmana gerek kalmıyor. Kaldı ki apt kullanmak bana kalırsa GUI bir mağaza kullanmaktan daha kolay.

Kodla falan aranız yoksa hiç bulaşmayın = bir şeyler yapmak zor ve uğraştırıcı.

Bazı şeyleri yapmak zor ve uğraştırıcı evet yalan mı söyleyeyim diyelim ki bilgisayarının task managerine bakmak istiyorsun Windows gibi CTRL Shift t yapınca açılacak mı zannediyorsun her şey? Uğraşmak istemeyenler için baştan söyledim kaldı ki Ubuntu'da her zaman terminal kullanacaklarını da belirtiyorum oyun için uygun değil bazı uygulamalar Ubuntu'da çalışmıyor bile. Siz de sanki kendimi bilgisayar mühendisi olarak gösteriyorum gibi yazıyorsunuz hocam yapmayın, korkutma gibi bir amacım yok ubuntu birşey yüklerken tonlarca şey soruyor onlarla uğraşmak istemeyenler için attım ekran görüntüsünü.

Bazı şeyleri yapmak zor ve uğraştırıcı evet yalan mı söyleyeyim diyelim ki bilgisayarının task managerine bakmak istiyorsun Windows gibi CTRL Shift t yapınca açılacak mı zannediyorsun her şey? Uğraşmak istemeyenler için baştan söyledim kaldı ki Ubuntu'da her zaman terminal kullanacaklarını da belirtiyorum oyun için uygun değil bazı uygulamalar Ubuntu'da çalışmıyor bile. Siz de sanki kendimi bilgisayar mühendisi olarak gösteriyorum gibi yazıyorsunuz hocam yapmayın, korkutma gibi bir amacım yok ubuntu birşey yüklerken tonlarca şey soruyor onlarla uğraşmak istemeyenler için attım ekran görüntüsünü.
Kısayolu olan bir ortam kullanıyorsan veya kısayol atarsan evet, açılıyor. BTOP ve HTOP gibi muazzam task managerlar var CLI ortamda. Ki SUPER'a bastıktan sonra menüden aratmakta o kadar zor olmasın canım.

Her zaman terminal kullanmayacaklar. Gerek yok. Kız kardeşimin bilgisayarına Pop!_OS kurdum mesela. Ubuntu tabanlı bir dağıtım. Bir kere terminal açmadı. Güncellemeleri dahil her şeyini "Yazılımlar" adlı uygulamadan yapıyor zaten. Tonlarca şey de sormuyor. Yüklemek ister misin diye soruyor. Bazı paketleri kurarken farklı paketlerin kurulumuna ihtiyacı var, bilgisayarına senin iznin olmadan, senin istemediğin bir şeyi kurmamak için gerekli olan paketleri kurmak için onayını alıyor.

Oyun için uygun değil, evet. Fakat herkesin sisteminden beklentisi oyun değil. Ki oyun oynanmaz diye bir şeyde yok. Ubuntu gibi dağıtımlarda Steam yükleyip ayarlardan Steam Play açtıktan sonra proton ile hemen hemen çoğu oyunu hiç bir ayar yapmadan oynayabiliyorsun zaten. Kusursuz mu? Değil. Bilgisayarda salt amaç sadece oyunsa zaten bırak Windows kullansın. Ancak "terminal var kod yazıyok, hü, kullanma" geçerli bir argüman değil. Steam Deck Linux kullanıyor.

Bazı uygulamalar Ubuntu'da çalışmıyor bile muhabbetine gelirsem. Her uygulama her OS'de çalışmak zorunda değil. Linux'ta çalışan ve kullanmaya bayıldığım bazı uygulamalarda Windows'ta çalışmıyor. Bu Windows'u daha iyi veya kötü bir OS mi yapıyor? Hayır. Eğer kullandığın uygulamalar zorunluluk değilse, olmasa da olur uygulamalarsa, neden problem olsun ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı