Ubuntu kurarken Security ve Fast boot kapalı mı olmalı?

Bilal Nurullah

Decapat
Güncel bir sisteme sahibim ve Ubuntu kurmak istiyorum. YouTube'deki videolarda kimi gösteriyor kimi göstermiyor, aklım karıştı. Security ve Fast boot kapalı mı yoksa açık mı olmalı? Ayrıca Rufus ile sadece GPT'yi mi seçerek kuracağım?

Güncel bir sisteme sahibim ve Ubuntu kurmak istiyorum. YouTube'deki videolarda kimi gösteriyor kimi göstermiyor, aklım karıştı. Security ve Fast boot kapalı mı yoksa açık mı olmalı? Ayrıca Rufus ile sadece GPT'yi mi seçerek kuracağım?

Kapatman daha iyi olur. Bazı program ve paketlerin kurulumunda sorun çıkarabiliyorlar.

Fast boot açılışı etkileyen bir faktör değil. Ubuntu'da secureboot'u kapatmaya gerek yok, secureboot desteği var. Ama Nvidia gibi 3. parti bir sürücü kurulacaksa, kapatmak gerekebiliyor, MOK imzası eklemeyi biliyorsanız kapatmaya da gerek kalmaz.

Fast boot açılışı etkileyen bir faktör değil. Ubuntu'da secureboot'u kapatmaya gerek yok, secureboot desteği var. Ama Nvidia gibi 3. parti bir sürücü kurulacaksa, kapatmak gerekebiliyor, MOK imzası eklemeyi biliyorsanız kapatmaya da gerek kalmaz.

MOK için parola oluşturmak nedir?

Peki ya kapatıp kurulum bittikten sonra security bootu açabilir miyim?
+ olarak Kubuntu ile Ubuntu aynı desteği alıyor mu? KDE ortamı gözüme daha güzel görünüyor.

Çekirdekte olmayan sürücüler için gerekli bir durum, böyle bir sürücü ihtiyacın olmayacaksa (ya da şu an belirsizse) gözardı edersin. Gerekli olduğunda yeni bir konu açarsın.

Peki ya kapatıp kurulum bittikten sonra security bootu açabilir miyim?

Yapabilirsin, sorun yaşarsan tekrar kapatırsın. Ama kurulum sürecinde secureboot'u kapatmak gerekmiyor.

+ olarak Kubuntu ile Ubuntu aynı desteği alıyor mu? KDE ortamı gözüme daha güzel görünüyor.

Taban aynı, genel olarak benzer desteği alıyor. Ama Ubuntu'nun tüm türevleri, desteklenen bağımsız ekipler tarafından geliştiriliyor. Bu sebeple birebir aynı desteği alacağını söylemek her durum için geçerli olmayabilir (tamamen varsayımsal bir durumdan bahsediyorum).

Son düzenleme:

Peki ya kapatıp kurulum bittikten sonra Security bootu açabilir miyim?
Artı olarak Kubuntu ile Ubuntu aynı desteği alıyor mu? KDE ortamı gözüme daha güzel görünüyor.

Kubuntu standart Ubuntu'nun GNOME yerine KDE kullanan sürümü. Geliştirici ekip de KDE ve Ubuntu arasındaki iletişimin sağlıklı olması için çabalıyor. Dilerseniz KDE Neon dağıtımına da bakabilirsiniz. Ubuntu tabanlı bir proje kendisi ve KDE ekibi tarafından geliştiriliyor.

Monster kullanıyorum ve Mint vs kurduğumda laptoptaki SteelSeries klavye için driver bulamamıştım(openRGB vs görmüyordu) acaba bu MOK'u ayarlamadığım için mi?

Onunla alakalı değil. SteelSeries klavyeler için geliştirilmiş açık kaynak sürücüler var. Onları indirmeniz gerekli. Birden fazla olabiliyor açık kaynak sürücüler. Kullandığınız model hangisini destekliyorsa onu indirin.

Onunla alakalı değil. SteelSeries klavyeler için geliştirilmiş açık kaynak sürücüler var. Onları indirmeniz gerekli. Birden fazla olabiliyor açık kaynak sürücüler. Kullandığınız model hangisini destekliyorsa onu indirin.
Hocam windowsta steelseries programı üzerinde default klavyemin ismi yazmıyor + yanında rival 3 kullanıyorum. Önerebileceğiniz açıkkaynak sürücüsü var mı? Henüz yeniyim bu mecrada.

Hocam Windows'ta SteelSeries programı üzerinde default klavyemin ismi yazmıyor + yanında Rival 3 kullanıyorum. Önerebileceğiniz açıkkaynak sürücüsü var mı? Henüz yeniyim bu mecrada.

Rival 3 için rivalcfg sürücüsüne bakabilirsiniz. Klavyenizin modelini öğrenmeden yardımcı olmam mümkün değil hocam. Eğer laptop kullanıyorsanız modelini falan vermelisiniz en azından.

Geri
Yukarı