Ubuntu, Linux, macOS işletim sistemleri neden kullanılır?

Biraz konuyu açar mısınız işletim sistemi çekirdeği ne işe yarar nedir
Neden Ubuntu kullanılır.
İşletim çekirdeği bir işletim sisteminin temel yapı taşıdır. Düşün senin beynin olmasa yaşayabilir misin? Ve Linux çekirdeğini kullanan binlerce dağıtım vardır. Android'den tut Arch'a. Ubuntu'nun kullanım sebebi kişiden kişiye değişir bazıları tasarımını sever bazıları hızını vs.

Linux'u genellikle yazılımcılar, şirketler personel bilgisayar ve sunucu olarak kullanıyor.
Bunun nedenlerinden bazıları şunlar:
Ücretsiz olması.
Windows'a göre çok daha fazla güvenli olması.
Açık kaynak kodlu oluşu ve düzenlenebilir,özelleştirilebilir olması.
Çok fazla konuya ve kullanıma yönelik dağıtımlarının olması(Manjaro,Kali,Arch).

Son düzenleme:
Windows dışındaki sistemler de kolay ama çoğu bilgisayar üreticisi Windows 10´u varsayılan yüklü işletim sistemi olarak seçtiği için tekel bir düzen oluşmuş ve bu nedenle insanlar isteseler de, istemeseler de, ne olduğunu bilmeseler bile Windows´u kullandıkları için ona alışmış durumdalar. Bir süre macOS ya da GNU/Linux kullanan kişiler de o sistemlere alışıyorlar.

macOS sadece Apple bilgisayarlar ile geliyor ve Hackintosh da meşakkatli olduğu için sıradan kullanıcılara yönelik değil. Her sistemde de düzgün çalışmıyor bu arada. Bu nedenle geriye GNU/Linux dağıtımları kalıyor. Sadece Windows üzerinde çalışan özel bir programa muhtaç değilsen GNU/Linux kullanmamak için hiçbir sebep yok.​

Geri
Yukarı