Ubuntu simge boyutları küçültme

takomlii

Centipat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Ubuntu 19.10 sistemini kullanıyorum. Şu an çok memnunum. Fakat bir sorunum var. Simgelerin boyutları ve üst panelin boyutları beni çok rahatsız ediyor. Bunu nasıl küçültebilirim? Çözünürlüğüm 1360*768.

Dosya Ekleri

• 2020-04-02 01-34-58 ekran görüntüsü.png
    2020-04-02 01-34-58 ekran görüntüsü.png
    160,6 KB · Görüntüleme: 123
Son düzenleyen: Moderatör:
Tweaks indirip bakabilir misin? Ubuntu yazılımlara gir tweaks yaz. Oradan ayarlaniyordu sanırım. Ben manjaro linux kullanıyorum ama bir aralar ubuntu denemistim. senin sorunun bendede vardı. Ubuntu yazilimlardan bir araç indirmiştim hatırlamıyorum hangi araç. Onun üzerinden yapmıştım. Ama sen yinede bi tweaks dene.

Tweaks indirip bakabilir misin? Ubuntu yazılımlara gir tweaks yaz. Oradan ayarlaniyordu sanırım. Ben manjaro Linux kullanıyorum ama bir aralar Ubuntu denemistim. Senin sorunun bende de vardı. Ubuntu yazilimlardan bir araç indirmiştim hatırlamıyorum hangi araç. Onun üzerinden yapmıştım. Ama sen yine de bir tweaks dene.

Dediğin uygulamayı mağazada bulamadım fakat ona benzer bir program buldum. Mağazada "gnome ince ayarlar" adında bir uygulama buldum ve onu yükledim. Bir nebze de olsa simgeleri küçülttü fakat üst kısım hala aynı. Üst kısımı düzeltebilmek için yapabileceğim başka bir ayar var mı?
@Mithat Berhan şu an aktif olmayabilir ama çok yardımı dokunacaktır.
Profiline girmeye çalıştığımda
Bu üye profilinin görüntülenmesine sınır getirdi.
uyarısı alıyorum.

Dosya Ekleri

• 2020-04-02 02-54-49 ekran görüntüsü.png
    2020-04-02 02-54-49 ekran görüntüsü.png
    43,5 KB · Görüntüleme: 113
Üst kısım dediğiniz yer, gnome-shell'dir. Gnome Shell'in ayarlarıyla oynamanız gerekiyor. Ubuntu ile aram pek iyi olmadığından Ubuntu hangi temayı kullanıyor pek bilgim yok ancak /usr/share/themes klasörü içerisinden mevcut temalara göz gezdirebilirsiniz.

Eğer Ubuntu'nun kullandığı GTK temasını bulabilirseniz içerisinde gnome-shell klasörünü arayın. Klasörün içerisindeki gnome-shell.cssdosyasındaki font-size komutunu kendinize göre düzenleyerek yazı boyutlarını değiştirebilmeniz mümkün.

Üst kısım dediğiniz yer, gnome-Shell'dir. Gnome Shell'in ayarlarıyla oynamanız gerekiyor. Ubuntu ile aram pek iyi olmadığından Ubuntu hangi temayı kullanıyor pek bilgim yok ancak /usr/share/themes klasörü içerisinden mevcut temalara göz gezdirebilirsiniz.

Eğer Ubuntu'nun kullandığı GTK temasını bulabilirseniz içerisinde gnome-shell klasörünü arayın. Klasörün içerisindeki gnome-shell.cssdosyasındaki font-size komutunu kendinize göre düzenleyerek yazı boyutlarını değiştirebilmeniz mümkün.

Ben "yaru" temasını kullanıyormuşum fakat dediğin klasöre gittim ve bütün temaların için kontrol ettim. Ne yazık ki hiçbirinde
Kod:
gnome-shell.css
dosyası mevcut değil. Acaba yeni bir tema mı indirsem?
XFCE panelin yatay genişliğini azaltırsanız ikon boyutları küçülecektir.

Masaüstü ikonları için sağ tık-özelleştir-masaüstü ayarları olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.
Bende XFCE kurulu değil. Halihazırda gelen gnome kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• 2020-04-02 12-38-41 ekran görüntüsü.png
    2020-04-02 12-38-41 ekran görüntüsü.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 105
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı