Ubuntu+Windows Kurulumunda Sadece Windows 10 Açılıyor

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba. Bilgisayarıma ilk başta Linux Mint Xfce kurmuştum, grub ekranı gelmediği ve farklı dağıtımlar denemek amaçlı az önce Ubuntu kurulumunu gerçekleştirdim. Mint Xfce'de olduğu gibi bunda da grub ekranı gelmiyor. Belki daha yeni kurulum yaptığımdandır diyerek BIOS'u açtım, oradan Ubuntu'yu başlattığımda birkaç güncelleme olduğunu gördüm ve hepsini güncelledim. Güncellemelerden sonra yeniden başlat dedi, başlatılırken dedim "Aha kesin oldu bu iş.". Hiç de öyle olmadan yeniden başladıktan sonra yine Windows açıldı ve şu an oradan yazıyorum. PC'nin açılışta hangisini kullanmak istiyorsun diye soracağını, ardından istediğimi seçip yoluma devam edeceğimi düşünüyordum ama 2. denememde de başarısız oldum.
Not: Eski açılan konuları karıştırdığımda secure boot ve Windows 10 üzerinde hızlı başlatmanın kapalı olması gerektiği yazıyordu, kapalı.
Not 2: Linux macerasına yeni başladım, cevap verirken sadece terminale kod girmeyi bilen bir insana anlatırsanız çok sevinirim.

@Ali Pınar Kusura bakmayın. Mesaj kirliliğinden başka bir şey yapmadım.
Estağfurullah hocam, o nasıl söz sizden forum içerisinde bayağı Linux bilgisi edindim öyle demeyin. Yardımcı olmaya çalıştığınız belli.
@Kerem00 hocam şu mesajınızdakileri de denedim, olmadı. Ne yapmam gerek fikriniz var mı?
Evet, Windows yok. Öncelikle Windows'ta "Hızlı Başlatma"nın kapalı olduğundan emin olun. Daha sonra sudo apt install os-prober yazıp tekrar sudo update-grub yazabilir misiniz?

Düzelmezse internette birisi sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yazarak çözmüş.

Bu da düzeltmezse Boot Repair aracını deneyebilirsiniz.

Bash:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Son düzenleme:
Tek diskiniz mi var? BIOS üzerinde GRUB görünmüyor mu?
Tek diskim var. BIOS üzerinde Save and Exit bölümünde Ubuntu var, şu anlık oradan giriş yapıyorum. Şimdi yeniden başlatıp resim atacağım.
Grub ekranını görünür yapmak için /etc/default/grub dosyası üzerinde birkaç değişiklik yapıp grubu Update etmek gerekiyor.
Hocam daha basit anlatamaz mısınız? Birkaç değişiklikten kastınız ne?
IMG_20201216_224817.jpg

Geri
Yukarı