Ubuntu+Windows Kurulumunda Sadece Windows 10 Açılıyor

Çok iyi. Şu anda GRUB'u açmayı başardık. Şimdi cat /etc/default/grub çıktısını atabilir misiniz? Ona göre gerekli ayarlamaları söyleyelim.
Hocam şu anda hiçbir şey yapmadığım halde PC açıldığında direkt olarak grub geliyor, ama içinde Windows 10 yok 😣 Bu sefer de Wİndows'a girmek için terminale kod yazdıktan sonra BIOS'a giriyorum, ardından Windows'u seçiyorum.
Kod:
samiguiness@samiguiness-MS-AA8C11:~$ cat /etc/default/grub
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

Son düzenleme:
Eğer grub ekranı geliyorsa Windows 10'u ekleyebiliriz. Ubuntu açıldığı zaman sudo update-grub yazın. Grub seçenekleri terminalde gözükecektir.

Eğer Windows gözükmüyorsa Grub'u silip tekrar yükleyin.

GRUB ekranı görünüyor, sadece Windows 10 görünmüyorsa, sudo apt os-prober ile os-prober paketini yükleyin. Sonrasında sudo os-prober ile çalıştırın. Görünmesi için belki yeniden başlatmanız gerekebilir.

Not: Her seferinde elle Windows başlatmamak için, efibootmgr çıktısından Windows'un boot numarasını bulun. Örneğin, 0000 olsun. sudo efibootmgr -n 0000 yapıp yeniden başlatırsanız, Windows açılır.

Öncelikle destekleriniz için çok teşekkür ederim.
Eğer grub ekranı geliyorsa Windows 10'u ekleyebiliriz. Ubuntu açıldığı zaman sudo update-grub yazın. Grub seçenekleri terminalde gözükecektir.

Eğer Windows gözükmüyorsa Grub'u silip tekrar yükleyin.
Hocam, daha bugün açılan grub ekranı şu an açılmıyor. Bugün bir kere geldiğinde ise klavye ile işlem yapamıyordum, 30 saniyenin otomatik olarak bitmesini bekledim. Grub başarıyla güncelleniyor fakat yeniden başlattığımda direkt olarak Ubuntu'ya atıyor. Grub ekranıyla hala sorunum var gibi, ne yapmalıyım bilginiz var mı?
GRUB ekranı görünüyor, sadece Windows 10 görünmüyorsa, sudo apt os-prober ile os-prober paketini yükleyin. Sonrasında sudo os-prober ile çalıştırın. Görünmesi için belki yeniden başlatmanız gerekebilir.

Not: Her seferinde elle Windows başlatmamak için, efibootmgr çıktısından Windows'un boot numarasını bulun. Örneğin, 0000 olsun. sudo efibootmgr -n 0000 yapıp yeniden başlatırsanız, Windows açılır.
Hocam, tekrardan grub ekranının gelmemesi sorununu yaşıyorum ama çözümünüzü deneyeyim dedim. "sudo apt os-prober" yazdıktan sonra "E: Geçersiz işlem: os-prober" hatasını verdi. sudo apt install os-prober yazdım ben de. İndirme tamamlandı fakat bu sefer de "sudo os-prober" dedikten sonra terminal tepki vermiyor. Ne yapmam gerekli?

Ubuntu'yu Windows üzerinden Rufus ile yazdırıp Boot Repair aracını deneyeceğim. Sonucu yazarım.
Eğer farklı bir dağıtım deneyecekseniz Debian veya Ubuntu tabanlı olmasın. Arch tabanlı dağıtımlara bakabilirsiniz veya Solus Os gibi dağıtımlara bakabilirsiniz.
Birkaç kere daha düzeltmeye çalışayım, olmazsa Arch tabanlılara bakacağım. Tavsiyeniz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Öncelikle destekleriniz için çok teşekkür ederim.

Hocam, daha bugün açılan grub ekranı şu an açılmıyor. Bugün bir kere geldiğinde ise klavye ile işlem yapamıyordum, 30 saniyenin otomatik olarak bitmesini bekledim. Grub başarıyla güncelleniyor fakat yeniden başlattığımda direkt olarak Ubuntu'ya atıyor. Grub ekranıyla hala sorunum var gibi, ne yapmalıyım bilginiz var mı?

Hocam, tekrardan grub ekranının gelmemesi sorununu yaşıyorum ama çözümünüzü deneyeyim dedim. "sudo apt os-prober" yazdıktan sonra "E: Geçersiz işlem: os-prober" hatasını verdi. sudo apt install os-prober yazdım ben de. İndirme tamamlandı fakat bu sefer de "sudo os-prober" dedikten sonra terminal tepki vermiyor. Ne yapmam gerekli?

Ubuntu'yu Windows üzerinden Rufus ile yazdırıp Boot Repair aracını deneyeceğim. Sonucu yazarım.

Birkaç kere daha düzeltmeye çalışayım, olmazsa Arch tabanlılara bakacağım. Tavsiyeniz için teşekkürler.
Windows diskini /mnt klasörüne bağlayıp ardından grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yaparsan Windows grub menüsüne eklenir, yani en azından bende bu şekilde ekleniyor.

Windows diskini /mnt klasörüne bağlayıp ardından grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg yaparsan Windows grub menüsüne eklenir, yani en azından bende bu şekilde ekleniyor.
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. İlk başta Grub ekranı gelmeme sorunu vardı, bugün bir kere -tesadüfen olduğunu düşünüyorum- içinde Windows olmadan geldi, onda da klavye falan çalışmadı mecburen 30 saniyenin bitmesini bekledim. Halen daha Grub ekranı gelmiyor. Grub sorununu çözebilirsem ve Windows Grub menüsünde olmazsa deneyeceğim. Windows'a geçip Rufus ile Boot Repair aracını yazdırdıktan sonra tekrar deneyeceğim, olmazsa Arch tabanlı dağıtımları deneyeceğim.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. İlk başta Grub ekranı gelmeme sorunu vardı, bugün bir kere -tesadüfen olduğunu düşünüyorum- içinde Windows olmadan geldi, onda da klavye falan çalışmadı mecburen 30 saniyenin bitmesini bekledim. Halen daha Grub ekranı gelmiyor. Grub sorununu çözebilirsem ve Windows Grub menüsünde olmazsa deneyeceğim. Windows'a geçip Rufus ile Boot Repair aracını yazdırdıktan sonra tekrar deneyeceğim, olmazsa Arch tabanlı dağıtımları deneyeceğim.
Uçbirime sudo update-grub yazınca aldığınız çıktı tam olarak neydi?

Eğer sadece bunun için değiştirecekseniz yapmanıza gerek yok. Sadece merak ettiğim için sordum. Mesela bende aşağıdaki gibi bir çıktı veriyor. Sizde de benzer bir çıktı vermiyorsa Grub'u tekrar yüklerseniz sorununuzun normal şartlarda çözülmesi gerekiyor.

Grub ekranının hiç gelmemesinin ana sebebi başka işletim sistemini görmüyor olması diye düşünüyorum.

Kod:
Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...
Bulunan tema: /boot/grub/themes/Tela/theme.txt
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-5.4-x86_64
Bulunan initrd kalıbı: /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.4-x86_64.img
Found initrd fallback image: /boot/initramfs-5.4-x86_64-fallback.img
Bulunan Windows Boot Manager, /dev/sda2@/efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi üzerinde
Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+/memtest.bin
bitti

GRUB'un görünmeme sebebi config dosyası.
Kod:
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
Burada ilk satırdaki "0" ibaresini "saved" ile, ikinci satırdaki "hidden" ifadesini boş bırakarak (silerek) dosyayı kaydedin ve çıkın. Sonra sudo update-grub ile konfigürasyonu yükleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı