Rehber Ubuntu'da NVIDIA Sürücüsünden Kaynaklanan Yırtılmayı Kaldırma

T3tracon

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Dün Ubuntu kurdum. NVIDIA ekran kartım tanınmamışken herhangi bir yırtılma söz konusu değildi çünkü Intel ekran kartım ile görüntü veriyordu sistem. Ardından NVIDIA sürücüsünü yükledim ve iki monitörümde de yırtılmalar meydana gelmeye başladı. İnternette bir türlü çözüm bulamadım. Onlarca farklı forumda onlarca farklı çözüm sunulmuştu. Bir çoğunu denedim ancak sadece bir yöntem ile sonuca ulaşabildim. O sonucu da ihtiyacı olanlar için Technopat Sosyal'de paylaşmak istedim. Daha fazla uzatmadan başlayalım.

• İlk olarak, /etc/modprobe.d konumuna gidiyoruz. Boş bir alana tıklayarak bulunduğumuz klasörü terminal ile açıyoruz.
    Ardından aşağıdaki görselde olduğu gibi. Konumun mavi ile betimlendiğini gördüğümüzde dosya içinde terminal ile işlem yapmaya hazırız.
    Screenshot from 2022-01-30 14-05-55.png
  • Terminale sudo touch zz-nvidia-modeset.conf komutunu girerek mevcut konum içinde yeni bir dosya oluşturuyoruz.
  • Oluşturduğumuz dosyada değişiklikler yapmak için Terminale sudo -H gedit zz-nvidia-modeset.conf komutunu girdikten sonra dosya açılıyor.
  • Dosyanın içine
    #enable prime-sync options nvidia-drm modeset=1
    komutlarını girdikten sonra dosyayı kaydederek kapatıyoruz.
  • Terminal'e exit yazarak Terminalden çıkıyoruz.
  • Terminali yeniden açıp, sudo update-initramfs -u komutunu girip işlemin bitmesini bekliyoruz.
  • Sistemi yeniden başlatıyoruz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Rehberi okuduğunuz için teşekkürler.

Not: Herhangi bir veri kaybından şahsım ya da Technopat.net sorumlu değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı