Ubuntu'yu başka diske mi kurayım, Windows'un olduğu diske mi kurayım?

erroshakan

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, abiler. İş için Ubuntu kurmam gerekiyor. Bilgisayarıma başka bir SSD aldım ve şu anda 2 SSD diskim var.
1. Toshiba SSD de Windows kurulu ve 110 GB boş alan var.
İkinci diskim Samsung. Başka bir diske Ubuntu'yu kurduktan sonra başlangıçta grub gelmeden Windows'un açılması gibi grub sorunlarıyla karşılaşanlar olmuş.
Bu sorunu yaşamak istemiyorum. Öncelikle bu sorunla kesin olarak karşılaşmamak için Windows'un yanına mı kurayım, yoksa yeni aldığım diske mi?
2. olarak sorum ise. Ubuntu'yu farklı diske kurarsam ve grub da sorunsuz çalışırsa, Ubuntu komut satırı D: Diski olarak mı çalışacak, yani Ubuntu da kurduğum programlar D: Ye mi yüklenecek.
Son sorum ise ileride PC'ye M.2 SSD alıp hızlandırmak istedim diyelim Windows'u programlar ve pathleri ile birlikte dosyaları kaybetmeden M.2 SSD'ye aktarmak istediğimi varsayarsak, ve Ubuntu'da Windows ile aynı diske kurulu ise ikisini birden sorunsuz M.2'ye taşıyabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'lerde boş alan olması önemli. O yüzden SSD'ye kurmanızı önermem. HDD üzerine kurun, BIOS ayarlarından zaten HDD'yi en başa alırsanız Ubuntu açılır.
Bende HDD yok ki. Yani demek istediğiniz Yeni aldığım boş SSD ye mi kurmalıyım ?.
Birde Grub önyüklecisini kimisi Windowsun kurulu olduğu diske kurun diyor, kimiside Ubuntu nun kurulu olduğu diske. Hangisi doğru?

Bende HDD yok ki. Yani demek istediğiniz Yeni aldığım boş SSD ye mi kurmalıyım ?.
Birde Grub önyüklecisini kimisi Windowsun kurulu olduğu diske kurun diyor, kimiside Ubuntu nun kurulu olduğu diske. Hangisi doğru?
Farketmez. Doğru yapılandırmayla 2 diski de görebilirsin.

Ben işletim sistemlerini SSD'ye GRUB'u ise 2. diske yüklerim. İstediğim işletim sistemini silmemi sağlar ve GRUB 2. diskte durur. O hataları alanlar GRUB'u 2. diske yükleyip 1. diski boot menüsünde ilk sıraya koyduklarından kaynaklanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı