Uçak korkusu

Roux

Kilopat
Makaleler
30
Yer
İstanbul
Aslında sebebini bilmediğim bir korku var içimde. Düşmesinden falan da değil. Allah korusun rahmetli kemal sunal gibi gitmekten korkuyorum herhalde. Nasıl kendimi rahatlatabilirim? Az önce bir video açtım kalbim biraz hızlanmaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam size bir şey çarpamaz, uçak bu. Maliyeti çok fazla, o maliyetin içinde güvenlik önlemleri falan vardır yani. Üstelik güvenli, en kötü düştüğünde bir yere çarpar hayatta kalırsınız.

13 yıldır uçakçıyım, ben bile kalkarken ve inerken bir hoş oluyorum desem, tabii ki inanmayacaksın bana. İnanma zaten. :)

Verebileceğim en büyük tavsiye istatistik ve matematik bilimine güvenmendir. İçinden kendine nesnel verilere birlikte gaz verip, müzik dinlemen ve aynı zamanda içeceğini yudumlaman seni sakinleştirecektir. Arka planda dönen olayları bilen ve işin içinde biri olarak ben güvenip gözüm kapalı uçağa binebiliyorsam, bunları bilmeyen sıradan yolcular kesinlikle daha az korkusuz olmalıdır. :)

Bir araba kazasında ölme ihtimalin 10 binde 1 ama bir uçak kazasında ölme ihtimalin 10 milyonda 1 idi yanlış hatırlamıyorsam 🙂 Ayrıca uçaklar 1 motorla bile inebilirler veya US Airways 1549 uçuşu veya Air Transat 236 uçuşunda yaşananlara bak US Airways 1549 uçuşu nehre indi ve 155 kişiden birinin bile burunu kanamadı. Air Transat 236 uçuşu 120KM civarı süzülmüştü yakıtı ve motorları olmadan korkmana gerek yok 😀

Aynısı bende var. Küçükken izlediğim bir filmden dolayı oluştu bu bende. Uçak yere düşmüştü haberlerde tartışılıyordu izlediğim filmde. O günde rüyama girmişti. O günden beri uçağa binmeye korkarım.

Bir araba kazasında ölme ihtimalin 10 binde 1 ama bir uçak kazasında ölme ihtimalin 10 milyonda 1 idi yanlış hatırlamıyorsam 🙂 Ayrıca uçaklar 1 motorla bile inebilirler veya US Airways 1549 uçuşu veya Air Transat 236 uçuşunda yaşananlara bak US Airways 1549 uçuşu nehre indi ve 155 kişiden birinin bile burunu kanamadı. Air Transat 236 uçuşu 120KM civarı süzülmüştü yakıtı ve motorları olmadan korkmana gerek yok 😀
Hocam düşmesinden değil korkum ama neden bilmiyorum vallahi.

Ben galiba çok düşmeli kalkmalı uçak filmi izlemişim 😂. Bizimde uçağımız gizemli bir şekilde kayıplara karışırsa hakkınızı helal edin.

Uçak bakımı için çalışan onlarca uçak mühendisimiz var ve işlerini layığıyla yerine getiriyorlar. Bir de öyle düşün. Gerçekten saygı duyduğum bir meslek, okuduğum okul aslında sivil havacılık üzerineydi, zamanında cesaret edemeyip Anadolu lisesinde okumuştum. Bu insanlar sıkı bir eğitimden geçiyorlar. Yükseklik korkunuz mu var ? Onunla alakalı olabilir belki de.

Geri
Yukarı