Ucuz Android gerçekleri

@Ella Freya

Açılan konuyu ve yazdığınız çoğu entryi talihsizlik olarak yorumluyorum. Android piyasasına hakim olan firmaların -Samsung hariç- hepsinin aynı kefede olduğunu söyleyip hepsinin başarısız cihazlar olduğunu söylemek kusura bakmayın ama bir teknoloji körlüğünün göstergesi. Günümüz Türkiye'sinde zaten dört bir taraftan birbirimizi eleştiriyor/üzüyoruz lütfen telefon konusunu buraya dahil etmeyin.

1) Öncelikle iPhone kısmına değineceğim. Eğer fiyat etiketlerinden bağımsız konuşacaksak iPhone telefonlar bana göre de en iyi cihazlardır bu konuda insanlar genel olarak hem fikir zaten. Ancak ülkemizde orta-alt gelir seviyesindeki insanların iPhone veya "amiral gemisi" Android telefonlara erişimleri yok ve görünen o ki uzun bir süre daha olmayacak. Demek istediğim iPhonelar Türk insanın büyük bir çoğunluğu için ulaşılmazlar. Sosyaldeki "iPhone hater" kitlesinin de açıkçası bu cihazlara ulaşamayan kitle olduğunu düşünüyorum. İkinci el telefon piyasası ise tam anlamıyla şans işi gerçekten uygun sayılabilecek fiyatlara harika cihazlar bulunabiliyor ancak yine de insanların ikinci ele karşı bir ön yargısı var ve bence bu gayet anlaşılabilir.

2) Android telefonlar sizin sandığınız gibi "iPhone olamamış telefon" değillerdir -böyle bir şey yazmamışsınız ama ben bu tarz bir görüşe sahip olduğunuzu düşünüyorum-. Eğer durum bundan ibaret olsaydı günümüzde Android üreticilerinin çoğu iflas ederdi. Ancak baktığımız zaman sosyaldeki insanlara kadar ulaşmış en azından 7-8 marka var ve bu markalar cidden sanılanın aksine devasa markalar. Xiaomi diye sizin dalgaya aldığınız firma Türkiye piyasasını 2 senede ele geçirdi. Bu ekonomik düzende uzun bir süre lider kalmaya devam edeceklerdir siz hiç merak etmeyin.

Benim bu konudaki düşüncem şu : İnsanların kullandığı telefonlar ihtiyaçları, istekleri, beklentileri ve ekonomik durumlarına göre değişir. Bırakın da insanlar envai çeşit marka/model arasından kendine uygun olanı seçsin. Sizi anlıyorum kendi tecrübelerinizi anlatıp sosyale yardımcı olmak istiyorsunuz ancak tercih ettiğiniz tavır ve üslup uygun olmamış.

Teknoloji piyasasında mutlak doğru yoktur herkesin kendine göre doğruları vardır ve bizim burada yazdığımız 3-5 enrtylerin milyar dolarlık telefon piyasasına etkisi olmayacaktır.

İyi sosyaller
Yalan yok bu seneye kadar çok Android telefon aldırdım. Birisi Note 9S'di. Diğeri A72'di, LG vardı yeni kasa, başka vardı ulan hatırlayamadım ama içlerinden en iyisi A72 oldu.

Babama ilk çıktığında 5, 6S, 7 aldık. Abime 4 almıştık hepsi de güzel oldu. E tabi artık biz de sıfır alamıyoruz. Ben bu konuda Apple'ın ikinci el kanadında diğer %95 oranında Androidlerden daha iyi olduğunu söyledim. İşte yok paramız yok diyen oldu. Kendi yazdığı yazıyı anlamayanlar çıktı. İşte bende sorun olmadı bilader sen hayırdır tavrı yapan oldu.

Bizim ülkedeki en büyük eksik doğru okuma alışkanlığının olmaması. Ben başlığa ucuz Android yazdım adam gelmiş 13 diyor yanına da Android koymuş bak paramız yok alıyoruz diyor.

Dün Sahibinden linkleri atacaktım vazgeçtim. Konudakilerin yarısı hater çıktı şimdi ben atsam laf edeceklerdi vs.
Keşke konu başına selektör yapan cinsten Apple cihazlardan bahsederken ikinci ellerden bahsediyorum diye yazı yazsaydım.

Listeledim. İnceleyin öylesine atıyorum.

Son düzenleme:
Yalan yok bu seneye kadar çok Android telefon aldırdım. Birisi Note 9S'di. Diğeri A72'di, LG vardı yeni kasa, başka vardı ulan hatırlayamadım ama içlerinden en iyisi A72 oldu.

Babama ilk çıktığında 5, 6S, 7 aldık. Abime 4 almıştık hepsi de güzel oldu. E tabi artık biz de sıfır alamıyoruz. Ben bu konuda Apple'ın ikinci el kanadında diğer %95 oranında Androidlerden daha iyi olduğunu söyledim. İşte yok paramız yok diyen oldu. Kendi yazdığı yazıyı anlamayanlar çıktı. İşte bende sorun olmadı bilader sen hayırdır tavrı yapan oldu.

Bizim ülkedeki en büyük eksik doğru okuma alışkanlığının olmaması. Ben başlığa ucuz Android yazdım adam gelmiş 13 diyor yanına da Android koymuş bak paramız yok alıyoruz diyor.

Dün Sahibinden linkleri atacaktım vazgeçtim. Konudakilerin yarısı hater çıktı şimdi ben atsam laf edeceklerdi vs.
Keşke konu başına selektör yapan cinsten Apple cihazlardan bahsederken ikinci ellerden bahsediyorum diye yazı yazsaydım.

Listeledim. İnceleyin öylesine atıyorum.

Ben seni anladım zaten konunun ilk sayfasıyla son yazılan enrtyler arasında pek bir bağlantı yok zaten. İnsanlar olayı başka yerlere çekmişler.

Telefonunuz bozulmuş, yeni telefon arıyorsunuz. Kafanızda Xoami, Huawei, Oppo, Realme vs. var. Bu telefonları aldığınız anda selanız okunur. Xioami kanadında 3 kanat var. 1- POCO, 2-Mi, 3-Redmi. (Kullandığım telefon markasını anlatacağım. Yalan konuşmamak için diğerlerini anlatmıyorum ama aynı şeyin laciverti.)

Redmi Note 7 kullanıyorum. 2.5 sene oldu, garantide ekran ve bataryayı sıkıntısız değiştirdiler. Eyvallah Genpa garanti güzeldir. Ama yazılımsal olarak sakat bu telefonlar. Tamamen sıkıntılı ve telefonun garantisi bittiği yıldan sonra telefon rayına oturdu. Halen de saçmaladığı oluyor. Çok temiz kullanırım çizik bile olmaz. Ama telefonun yazılımı kötü abi. Bunu ben de alırken bilmiyordum, yoksa yemin ederim almazdım.

POCO alsak bak en iyisi diyorsun dediniz. Hayır, onda bile saçmalamalar oluyor. Hatta bırak Samsung A serisinde bile hata olabiliyor. Daha seyrek tabi yalan yok.

Android alacaksanız Samsung S serisi, Ya da Apple iPhone 7 ve ya üstü alın. Nolur şu Apple para israfıdır diyen insanlardan olmayın. Emin olun asıl onlar oksijen israfı. Şu an çöp diye gördüğünüz 5S WhatsApp desteği alıyor. Tamam 5S çok ölücü oldu 7 olsun.

7 Eylül 2016'da çıkan iPhone 7, IOS 16 desteği alacak. Ama gelirsek Andoid tarafına, sırf telefon satmak için arka kapak değiştiren Xiaomi, Redmi Note 7 için Android 11 desteği gelmedi.

Ekran isteyen Plus alır, Deji yada orijinal batarya takıp yoluna devam eder. Ayrıca ikinci el piyasası da çok sağlam Apple kanadında.

Kimse boşuna kendini avutmasın, saçma sapan triplere girmesin ama Apple modelleri zor ölüyor. Bana hak vermeyebilirsiniz normal. Ama ertesi gün daha 2 senelik telefonunuzun update desteğini bittiğini duymasınız umarım.

Önerim Custom ROM atmanız. Bütün konularda haklı olduğunuzu düşünüyorum.
Xiaomi'de olan 48 megapiksel tamamen ama tamamen palavra. 7-8'in çektiği fotoğrafların yanına yaklaşamıyor. Hele gece çekimleri rezalet.

Bunu test etmiştim zamanında. iPhone 6 bile bazı çekimlerde nadiren önde olabiliyordu. 64 megapiksel kamera diye genel olarak insanların kandırıyorlar.

Son düzenleme:
Oppo Xiaomi falan kötüdür ama Huawei ne alaka anlamadım doğrusu.

Oppo, Xiaomi'nin kötü olduğu falan yok. Ne çok abarttınız şu yazılım meselesini. Bende kullanıyorum, annem, babam da kullanıyor Xiaomi. Hiçbir zaman da sorun yaşamadık. Arada bir takılma oluyor sadece o. Geçen eniştemin iPhone 8 Plus'ı da haritalardayken kilitlenip kalmıştı. Bakın bu mesele fanboyluk durumuna döndü ama şu ülkede bu enflasyonla iPhone a-la-maz-sı-nız. iPhone alınamayınca da bu telefonlara yöneliniyor ve bu telefonların da öyle abartılacak kadar sorunu yok. Ha güncelleme meselsine gelirsek, Xiaomi nin vs. bir sürü telefonu var ve bu telefonların güçleri belli. Buna göre güncelleme veriliyor. Tabii ki iPhone daha iyi fakat Android'i de bu kadar abartmayın.

Bunu test etmiştim zamanında. iPhone 6 bile bazı çekimlerde nadiren önde olabiliyordu. 64 megapiksel kamera diye genel olarak insanların kandırıyorlar.

Sensör kalitesi, diyafram açıklığı gibi etkenler mevcut. İşin içine bir de yazılım katıldığı zaman iPhone cihazlar bu konuda çok verimli oluyor.

Sensör kalitesi, diyafram açıklığı gibi etkenler mevcut. İşin içine bir de yazılım katıldığı zaman iPhone cihazlar bu konuda çok verimli oluyor.

Elimde üst segment amiral gemisi bir Android olsa 13 Pro Max ile karşılaştıracağım aslında. Ama evde veya yakınlarımda üst segment Android kullanan yok maalesef.

Oppo, Xiaomi'nin kötü olduğu falan yok. Ne çok abarttınız şu yazılım meselesini. Bende kullanıyorum, annem, babam da kullanıyor Xiaomi. Hiçbir zaman da sorun yaşamadık. Arada bir takılma oluyor sadece o. Geçen eniştemin iPhone 8 Plus'ı da haritalardayken kilitlenip kalmıştı. Bakın bu mesele fanboyluk durumuna döndü ama şu ülkede bu enflasyonla iPhone a-la-maz-sı-nız. iPhone alınamayınca da bu telefonlara yöneliniyor ve bu telefonların da öyle abartılacak kadar sorunu yok. Ha güncelleme meselsine gelirsek, Xiaomi nin vs. bir sürü telefonu var ve bu telefonların güçleri belli. Buna göre güncelleme veriliyor. Tabii ki iPhone daha iyi fakat Android'i de bu kadar abartmayın.
Mi 11 Lite 5G NE güçsüz bir cihaz mı? Yüksek ihtimalle Andorid 13 son olacak. Mi 11 güçsüz mü? Yüksek ihtimalle Andorid 13 son olacak. Sorun sadece takılma değil bug kaynıyor MIUI 13 geldi yine şikayetler başladı. Artık Xiaomi almak için sebep göremiyorum F/P bir yanları kalmadı. Samsung alırım yer Xiaomi adlı markayı.

Önerim Custom ROM atmanız. Bütün konularda haklı olduğunuzu düşünüyorum.

Yazılım sorunu burada var işte. Gerçekten 48 Megapiksel koyuyorlar fakat yazılımdan dolayı alamıyorsunuz. Custom ROM atıp deneyebilirsiniz kamerayı. Ben denemiştim ve sonuç mükemmeldi.

Geri
Yukarı