Ucuz Android gerçekleri

Oppo, Xiaomi'nin kötü olduğu falan yok.
Oppo gayet de kötü bir firmadır. P95 yonga setli cihazı 5000 TL'den satmaya çalışır, adam akıllı yazılım vermez. Hele ki A serisi; yazılım sıfır, kalite sıfır, işlemci gücü desen o da yok.

Bende Redmi Note 8 çıktığında fiyatına ve özelliklerine hayran düşüp almıştım. Böyle sorunlu bir yazılımının olduğunu bilsem almazdım. Telefonum artık benim için geliştirici aracı oldu. Sürekli Custom ROM'lar ve Magisk müdülleri deneyip duruyorum sadece telefon düzgün çalışsın diye. Bana kalırsa şu anda en düzgün Android telefon sunan firma Huawei'dir. Google desteğinin olmaması umurumda değil. Birçok yolla onları kullanabiliyorsunuz zaten.

Redmi Note 10 Pro kullanıyorum. Konu sahibinin belirttiği gibi telefonun kendi yazılımı gerçekten çok kötü. Geç bildirim geliyor mesela ve bunu çözmenin yolu yok gibi bir şey.

Ancak;

Bu telefonun inanılmaz bir Custom ROM desteği var. Gözünüz kapalı güvenebileceğiniz official Custom ROM'lar ile telefonu bir Pixel 6 Pro gibi kullanabilirsiniz, ki saf Android'in ne kadar stabil olduğunu kullananlar bilir. Xiaomi tüm kaynak kodunu geliştiriciler için paylaştığı için Custom ROM'larda bug olmuyor + batarya ömrü harika oluyor. Ben SE 2020'den bu telefona geçtim, geçtiğim her gün halime şükrediyorum. Bu telefonun ekranını, pil ömrünü, kamera kalitesini aynı paraya alacağınız ikinci el IPhone'larla kıyaslayamazsınız. E tabii ki iPhone 13 bu telefondan daha iyi ancak ben bu telefona 3900 lira verdim (Türkiye garantili) ve her kuruşu helal olsun.

Ha siz saf Android sevmiyorsanız ve sorun da yaşamak istemiyorsanız mis gibi Xiaomi. EU ROM'ları var, MIUI'ın birebir aynısı ancak tek farkı debloated edilmiş olması.

Tüm yazdıklarımın özeti: Bu paraya siz donanım alıyorsunuz, yazılımı ile siz uğraşacaksınız ve stabil bir ROM kurup kullanacaksınız. O zaman hiçbir güvenlik güncellemesi kaçırmaz, saçma sapan şeylerle dolu bir telefon kullanmazsınız.

Ek düzenleme: Cihazınıza root kurmanızı önermem. Official Custom ROM yeterli.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220529-112924_crDroid Home.png
    Screenshot_20220529-112924_crDroid Home.png
    362,8 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_20220529-112929_crDroid Home.png
    Screenshot_20220529-112929_crDroid Home.png
    325,3 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Şahsen Magisk ile çok işlevli modülleri denemek güzel oluyor ama kişiye göre değişir. Sırf Dolby Atmos kurmak için bile rootu atarım.
Şu an kullandığım Crdroid romda inbuilt dolby atmos var.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220529-115204_Moto Audio.png
    Screenshot_20220529-115204_Moto Audio.png
    130,1 KB · Görüntüleme: 29
Ben de 8.5 kullanıyorum ancak bende var. MIUI kamera da var. Bence maintainer farkı. Bizimkine Telegram'dan yazıyoruz, istediğimiz her şeyi ekliyor roma sağ olsun. 😁

Geliştiriciniz darkjoker360'mı? Çünkü bu telefona çoğu ROM'u bu geliştirici yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı