Ucuz vs Pahalı Mekanik Klavye

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Soru başlıktaki gibi. Ucuz mekanik klavyeler ile pahalı mekanik klavyeler arasındaki fark nedir?
Not: Alacağımdan değil, zaten Corsair K68 Red kullanıyorum. Ancak sorayım dedim.

Çoğu kalitesiz mekanik klavye Outemu switch kullanıyor.

Ucuz ama kaliteli olan çok bilinmeyen markalar Kailh ve Geteron switch kullanıyor.

Kaliteli mekanik klavyeler Cherry MX switchleri kullanıyor.
Peki başka ne farklar olabilir? Çünkü her Cherry MX klavye aynı fiyatta değil. Ya da bazı Outemu Switch klavyeler Cherry MX klavyeler kadar pahalı (CK350 gibi). Başka farklar ne olabilir?

Arkadaşın dediği gibi Cooler Master ismini kullanarak 150 TL satılan klavyelerle aynı switchleri kullanıp 400 TL satıyor bence bunun adı dolandırıcılık.

Ucuz Cherry MX klavyelerle gelirsek mesela Gigabyte Force K83 örnek verelim mesela bu klavyede led ışıkları yok o yüzden fiyatı ucuzluyor.

Ucuz Cherry MX klavyelere malzeme kalitesi gibi şeyler daha düşük olur plastik gövde olabilir bunlar fiyatı düşürüyor ama Outemu switch kullanan bilindik markalar (Hyperx, Cooler Master) malzeme kalitesine benzer 150-250 TL klavyeler var o yüzden markalara kanıp bunları almayın.

Arkadaşın dediği gibi Cooler Master ismini kullanarak 150 TL satılan klavyelerle aynı switchleri kullanıp 400 TL satıyor bence bunun adı dolandırıcılık.

Ucuz Cherry MX klavyelerle gelirsek mesela Gigabyte Force K83 örnek verelim mesela bu klavyede led ışıkları yok o yüzden fiyatı ucuzluyor.

Ucuz Cherry MX klavyelere malzeme kalitesi gibi şeyler daha düşük olur plastik gövde olabilir bunlar fiyatı düşürüyor ama Outemu switch kullanan bilindik markalar (Hyperx, Cooler Master) malzeme kalitesine benzer 150-250 TL klavyeler var o yüzden markalara kanıp bunları almayın.
Şimdi en önemli noktaya gelelim. Ucuz mekanik klavyeler ile pahalı mekanik klavyelerin yaklaşık ömrü ne kadardır?
Ayrıca Sosyal'de K68 bozuldu diye neredeyse hiç konu görmedim (1-2 tane belki görmüşümdür). Ancak neredeyse her hafta Sosyal'de ucuz mekanik klavyesi bozulan insanlar görüyorum.
Burada bahsettiğim ucuz mekanik klavyeler özellikle de Türkiye'nin en ucuz (!) mekanik klavyesi diye satılan Çin ürünleri.

Bu arada haklısınız. Gamepower, James Donkey, Rampage, Trust, Motospeed gibi markalarla aynı Switch'leri kullanıp sırf kasa kalitesi var diye 395 TL'ye satmaları saçma. Halbuki 399 TL'ye Corsair K68 Red alınabiliyor ki çoğu açıdan CK350'yi tokatlıyor.

Eğer ucuz ama kaliteli diyebileceğim markalar benim içim Sharkoon ve Trust olur ben bunlarda sıkıntı yaşayan görmedim.

Trust Hollanda markası ve Sharkoon Alman markası bunlar Çin'den alıp marka basanlar değiller.

Trust klavye ve Sharkoon kulaklık kullanıyorum ben memnunum ve sıkıntı yaşayan görmedim.

Yaklaşık ömür olarak kullanıma bağlı ama dediğim gibi markalar alırsanız 4-5 yıl götürür diye düşünüyorum.

Cherry MX gibi kullanılan klavyeler bazıları +7 yıl bile olabilir.

Haklısınız. İyi ki de Corsair K68 Red almışım. Son derece memnunum. Harpoon RGB ile çok uyumlu oldu. Klavyemde RGB olmadığı için Harpoon'un aydınlatmasını kırmızı yaptım. Gayet güzel görünüyor. Hissiyatı da gayet iyi.
Herhalde benim klavyem üretim hatasından kaynaklı arıza yapmazsa (çünkü teknoloji şans işi) en az 5 yıl götürür diye düşünüyorum. Daha önceki klavyem Logitech G103 idi, mekanik olmamasına rağmen 5.5 yıldır hiç bozulmadı. K68 de en az 5 yıl götürür diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı