Üçlü Priz Güç Kesilme Sorunu

ejderya

Hectopat
Yer
Angara
Daha fazla  
Meslek
Front End Developer
Arkadaşlar eve yeni taşındım. Odamın sağ tarafında priz var. Sol tarafa üçlü priz çekilmiş parkenin altından. Sadece prize takılan kısmı ve üçlü kısmı dışarıda. Ben buna şarj aletimi taktığımda telefonu bazen 10 saniye şarj ediyor(bazen de hiç elektrik gelmiyor) sonra kesiliyor elektrik nedense. Ucunu söktüm toprağı devre dışı bırakıp iki kabloyu prize çıplak şekilde tuttum. Üçlü tarafını da söktüm oradan da prize taktığım kabloları şarj aletine sardım ama gene şarj etmedi. Kablo kopuk değil ama kontrol kalemi ile denediğimde ışık yanıyor. Üçlüyü topladım tekrardan sağlam olsun diye toprağın kablosunu faz kablosu yaptım. Aynı şekil kontrol kalemi ile denediğimde üçünden de ışık aldım. Sonra şarj aletini bağladım ve açıkta kalan iki prize kontrol kalemi denediğimde ışık alamadım nedense. Sizce bunu nasıl hallederim? Kablo parkenin altında olmasa kaldırır atarım da kablo görünürde değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım gerçekten çok karışık anlatmışsın. Anladığım kadarıyla bayağı da tehlikeli işlere girişmişsin, toprağa faz vermişsin neden öyle delice bir şey yaptın? Ayrıca öyle bir durumda kaçak akım rölesi atmalıydı demekki evinizde kaçak akım rölesi de yok. Neyse soruna gelelim söyle düşünüyorum bir grup priz var ve bu priz mantık dışı bir biçimde çalışıyor.

Öncelikle sorun şarj aletinde değildir umarım bu grup prizin bağlandığı ana priz sıkıntısız çalışıyor mu? Çalışıyorsa olay basit grup priz vadesini doldurmuş her şey mükemmel gözüksede bakır kablolar zamanla çürür ve özelliklerini kaybeder sana kalan prizi değiştirmek. Parkeyi sökmeyi veya grup prizi iptal etmeyi deneyebilirsin.[Makas/Yan keskiyle iki ucunuda keserek(Prize takılı değilken)] yada yine grup prizi iptal ederek yapı marketlerden veya elektrikçilerden ekteki ''kendin topla'' prizlerden alıp kabloyu salarsın parkeden. Umarım anlaşılır olmuştur daha fazla yardım için video veya fotoğrafla konuyu destekle lütfen.
upload_2017-8-3_23-33-7.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Benim priz videodaki ile aynı. Videoyu izleyerek aynı şekilde baştan topladım prizi. Kontrol kalemini taktığımda ışık yanıyor fakat şarj aletini yada başka bişeyi bağladığımda kontrol kaleminden ışık alamıyorum. Sanki bi yerde kısa devre var gücü görünce akım oraya kayıyor gibi anlatabilirim size. Kablonun çoğu kısmı parkenin altında kaldığı için tamir olmazmı diyorsunuz. Benim bilmediğim bir yöntem var ise tamir etmek için yapayım diye açmıştım konuyu yok sanırsam mecbur yeni üçlü priz alıcaz artık. Teşekkür ederim hocam tekrardan

Dediğin sorunun aynısını kendi evimde geçen ay yaşadım. Yakına yıldırım düşmüştü. Modemin adaptörü filan yanmıştı. Modeme adaptör aldık normal prizde çalışmıştı. Sonradan çekilmiş üçlüye taktığımızda ise hem modem hem adaptör patladı. Sonrasında üçlüde bazı aygıtlar çalışıyordu bazıları ise çalışmıyordu. Üçlüyü değiştirdikten sonra sorun çözülmüştü.

Hocam öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Benim priz videodaki ile aynı. Videoyu izleyerek aynı şekilde baştan topladım prizi. Kontrol kalemini taktığımda ışık yanıyor fakat şarj aletini yada başka bişeyi bağladığımda kontrol kaleminden ışık alamıyorum. Sanki bi yerde kısa devre var gücü görünce akım oraya kayıyor gibi anlatabilirim size. Kablonun çoğu kısmı parkenin altında kaldığı için tamir olmazmı diyorsunuz. Benim bilmediğim bir yöntem var ise tamir etmek için yapayım diye açmıştım konuyu yok sanırsam mecbur yeni üçlü priz alıcaz artık. Teşekkür ederim hocam tekrardan
Çürümüş bakırı tamir edemessiniz hocam yenisiyle değiştirin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı