Ücretsiz Antivirüs Önerisi

Sistem izleyicisi farklı bir özelliktir onun firewall ile ilgisi var. Sistem izleyicisini zararlıyı emüle edip kod açığı çıkacak mı diye kontrol edilen sanal bileşen kullanıp sonuç bildiren sisteme deniliyor. Yani söylediğin yine yanlış. Kısaca anlayacağın dilde sanal önyükleme gerçekleştirmiş gibi zararlıyı veya kod parçacığını başlangıçta yürütmüş gibi davranıp UPX vb. açıklar ortaya çıkıyor mu diye kontrol edilen sisteme deniliyor. Güvenilirlik oranı çoğu AV'de düşük olmasına rağmen doğru sonuçlar da sistemi kurtarmakta. (Kaspersky da diğer AV'ler gibi false positive diye bilinen yanlış tanımlama en az olanlar arasındadır.)
Sezgisel demek Heuristic anlamına gelir System watcher anlamına gelmez.

"Konu Dışı" konuya yazdığım cevap beğenilmediği için kaldırıldı. Hediye olarak da 1 hafta ceza aldım. Bu yüzden yazamadım. Yine 1 hafta olduğuna sevindim. Geçen yıl sırf görüşlerimi beğenmediği için bir Moderator hesabımı sınırsız olarak kısıtladı. 1 senedir giremiyordum. Geçenlerde durumu Recep Baltaş'a anlattım. Beni haklı buldu. Hesabımın kısıtlamasını kaldırdı. Kendisine çok teşekkür ederim. Konumuza dönecek olursak evet Sezgisel veya Bulluşsal'ın İngilizce karşılığı Heuristic dir. Firmalar sadece imza tabanlı değil programların davranışlarına göre de sezgisel analiz yapıyor. Bu aynı teknolojilere de farklı isimler veriyorlar. Mesela Bitdefender da bunun karşılığı "Advanced Threat Defense" dır. Kendi veritabanı eğer bir dosyaya virüs demiyorsa ama o dosya virüs ise bu teknoloji devreye giriyor. Davranışlarına göre onu engelleyebiliyor. Tabi başarısız da olabiliyor. Benim Kaspersky Blog da System Watcher başlığı altında okuduğum yazıda "Güvenlik çözümleri için virüs imzaları ve diğer geleneksel metotlar zararlı yazılım keşfinde önemlidir. Ancak sezgisel metotlar daha önemlidir. Sezgisel yöntem ya da deneyime dayalı yöntem, anti virüs çözümünün sadece zararlı nesneleri izlemesine değil aynı zamanda şüpheli hareketlerini de incelemesine olanak sağlıyor. "(System Watcher-Sistem İzleyici(Kaspersky Blog)) Bu yazı benim aklıma Advanced Threat Defense'ı getirdi. Yani amaç aynı. Sadece isimler farklı. İkisi de kendi veritabanlarında iyi olarak gördükleri bu dosyaları(aslında kötü) bu teknolojiler ile bertaraf etmeye çalışıyorlar.

Son düzenleme:
Kaspersky System Watcher, Symantec SONAR, Bitdefender Advanced Threat Defense = Behavior Blocker.

System Watcher Özellikleri;
System Watcher in Kaspersky Internet Security 2018
Kaspersky Free ürününde System Watcher yoksa, üstte ki verdiğim link'de belirtilen özelliklerden mahrum kalacaktır. Tabii ki bu System Watcher olmazsa bütün fidye yazılımlarını engelleyemeyecektir değil. File Antivirus, Web Antivirus vs. tespit edebiliyorsa engeller.

Kaspersky Heuristic Analyzer (Sezgisel analiz kullanılan koruma katmanları);
File Anti-Virus
Mail Anti-Virus
Web Anti-Virus
IM Anti-Virus
Application Privilege Control
System Watcher
Scan tasks

Son düzenleme:
Ücretsiz antivirüs programları arasında bence en iyisi Bitdefender. 30 günlük deneme sürümünü kullanmıştım ve bu sürede satın almak için beni fazlasıyla ikna ettiler.

Geri
Yukarı