Uefi desteklemeyen anakartta dual boot yapılabilir mi?

Gökhan Genç

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Yatırım Danışmanı
Merhaba arkadaşlar,

Mountain Lion'u tek işletim sistemi olarak kurmayı başardım ama uefi desteklemeyen anakartta dual boot olayını beceremedim. Forumda arama yaptım ama gözden kaçırmış olabilirim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan destek bekliyorum.

Sistem Özellikleri:
Anakart: Asus P5K-Pro Intel 35
İşlemci: Core2 Quad 2.4 Ghz Q6600 (O.C 3.2 Ghz ile çalışıyor)
Ram: 2 x 2gb ddr2 800 Mhz, 1 x 1gb ddr2 667 Mhz
HDD: 1 TB WD Blue
Ekran Kartı: Nvidia Geforce 9800 GTX+

Sorunu 2. hdd takarak çözdüm.

1. HDD ye mavericksi kurdum daha sonra 1. HDD yi çıkarıp 2. HDD ye windows 7 yi kurdum.
2 HDD yi tekrardan takıp BIOS tan boot ayarlarından Maveriks in kurulu olduğu HDD den boot yapmasını sağladım.

Yalnız Clover EFI ile hdd den boot yaptığımda boot0 ve boot1: error hatasını almıştım.
Buda yeni nesil HDD lerde yaşanan bir sıkıntıymış. SSD lerde aynı sıkıntı olmuyormuş sanırım.
boot0: error hatasının düzeltilmesiyle ilgili çözüm aşağıdaki linkte bulunuyor.
[Çözüldü] Mac OS X Boot0 error hatası | Technopat Sosyal

boot1: error hatasında da aynı boot0: error hatasını gidermek için izlenen yöntem uygulanıyor. Tek fark boot1h dosyasının yanında bir de boot1h2 dosyasını da maveriks in kurulu olduğu partitiona atmak gerekiyor. Dosyayı internette bulamayan arkadaşlar olursa dosyanın linkini verebilirim.

UEFI, GPT bölüm ile oluşan küçük bir alandan okuma yapar.Bu da sistemin hızlı açılmasını sağlar ancak 2-3-4'lü bootlar için şart değil. MBR ile de olabilir. İmzamdaki 3 sistemin tek bir cihazda olması gibi.
Diski GPT şeklinde ayarlayıp. İlk windows sonrada OSX kurup önyükleyici Clover ile olur. Kazanımı MBR yamasına ihtiyaç duymayzsınız onun dışında hızlı açılma vs olmaz ama tek HDD üstünde 4'den fazla bölümleme yapabilirsiniz.

Yosemite

Kod:
http://olarila.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=4784

https://mega.co.nz/#!x9szTLqL!0eZ5N0pJX ... jGjDNCtCNs

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı