UEFI kurulum sonrası boot süresi uzadı

manrotten

Kilopat
Daha fazla  
Recep Bey'in burada anlattığı gibi laptopuma UEFI kurulum gerçekleştirdim. (Temiz kurulum driverler yüklü)
Legacy kurulumda BIOS 4.7 saniye sürerken UEFI kurulum sonrası 9.2 BIOS süresi.

Samsung Evo 860 kullanıyorum, rapid mod aktif. Quick Boot açık. Secure Boot aktif.
Aynı şekilde quick boot devre dışı, Samsung devre dışı bıraktığımda da sonuç değişmedi.
UEFI'yi daha hızlı boot için kurmuştum ters etki aldık :kıkırda:

Nerede bir yanlış yapmış olabilirim?

Adsız.png

Adsız1.png

Dosya Ekleri

• IMG_20181215_122458.jpg
    IMG_20181215_122458.jpg
    259,3 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20181215_122511.jpg
    IMG_20181215_122511.jpg
    183,8 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20181215_122522.jpg
    IMG_20181215_122522.jpg
    159,7 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Görev yöneticisindeki süre her zaman doğru süreyi yansıtmıyor. Açılış hızında değişiklik hissettiyseniz, ona göre hareket etmelisiniz.
Ayrıca RAID olmadan RAID modunda kurulum yapmışsınız. AHCI/UEFI mod seçeneği varsa, o şekilde kurulum yapılması gerekir.

Görev yöneticisindeki süre her zaman doğru süreyi yansıtmıyor. Açılış hızında değişiklik hissettiyseniz, ona göre hareket etmelisiniz.
Ayrıca RAID olmadan RAID modunda kurulum yapmışsınız. AHCI/UEFI mod seçeneği varsa, o şekilde kurulum yapılması gerekir.

Hocam yazım hatası yapmışım düzelttim samsungun rapid modu aktif demek istedim orda.(bir işe yarıyor mu bilmiyorum boot için ama belirteyim dedim.)
Açılış hızında bariz bir yavaşlama mevcut 8 saniyede açılırken uefi sonrası 15 saniyelere kadar çıkıyor.

Çalıştır kısmına msconfig yazın ve girin. Önyükleme kısmına gelin. Gelişmiş seçeneklere girin ve işlemci sayısını en yüksek kaçsa onu yapın ve uygulayın. Bendeki 4'tü. Yeniden başlatın. Benim bu şekilde açılış hızı gözle görülür bir şekilde hızlandı. 5400Rpm Harddisk kullanmama rağmen 20 saniyede açılıyor sistem.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    245 KB · Görüntüleme: 89
Çalıştır kısmına msconfig yazın ve girin. Önyükleme kısmına gelin. Gelişmiş seçeneklere girin ve işlemci sayısını en yüksek kaçsa onu yapın ve uygulayın. Bendeki 4'tü. Yeniden başlatın. Benim bu şekilde açılış hızı gözle görülür bir şekilde hızlandı. 5400Rpm Harddisk kullanmama rağmen 20 saniyede açılıyor sistem.

Bu yöntemi daha önce denemiştim şimdide denedim 9.2 den 9.3 saniyeye yükseldi bios :LOL:

Bios resimleri eklendi.

Sorunu tüm kombinasyonları deneyerek çözdüm.
Boot mode yi Uefi den Dual olarak değiştirdim bios sürem eski haline geldi.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı