Ülkede matematiği iyi olmayanların eğitimde iyi yere gelememesi

Bir işi yapacaksanız her zaman derler ki bir hedefiniz, amacınız olsun. Ancak nasıl bir hedef? Matematik üzerinden bakacaksak; tek derdiniz o iki saatlik süreçteki sınavda, matematik bölümündeki soruları çözebilmekse çok anlamsız bir amacınız var demektir! Böyle tuhaf bir hedefi olan adam da sadece hırsı ile o hedefini gerçekleştirebilir. İşin kötü yanı nice üniversite sınavında 38-40/40 yapan tıp okuyan arkadaşlarımın hepsi, sınavdan üç ay sonra mezun senemde, kendilerine soru sormak istediğimde unuttuklarını söylediler! Bakın bu adamlar uyumadan, yemeden, içmeden matematik çalıştılar ancak tek amaçları o sınavdan mat. bölümünü yapabilmekti. Tam bir trajikomedi aslında...

Tek tavsiyem anlamlı hedefleriniz olsun! Matematik sınav, yazılı geçmekten öte bir olayı modelleyebilmenizi sağlar. Bu model size geçmişi ve geleceği görme fırsatı sunar! Böyle bir yeteneği kazanmak gibi bir amacınız olsun derim.

Ancak hocalarınıza kesinlikle güvenmeyin! Tek dertleri memuriyet saatlerini doldurmak. Fen lisesinde okumama rağmen; meşhurr fen lisesinin mat. hocası limit-türev-integral konularına “İşte size 40 net yaptıracak konular” diye başlamıştı. Duruma bakın, yorumsuz...

Bence matematiği LGS ve üniversite sınavlarına doğru çalışmak lazım (ağırlıklı olarak)
Ortaolkul da matenmatği dinleyip test çözünce kavrıyorsun.

Arkadaşlar matematiği olmayan iyi bir liseye gidemiyor, üstüne üstlük matematik çok zor. Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Sözelim 10'da 9ken matematiğim 10'da 6 oldu şimdi sözelim 10'da 3 fenim hiç yok ben kendimi kurtaracağım diye kendimi batırdım
Gerçekten ülkemin en büyük açığı
Eğitim (çöp)
İhracat yok
Ham üretim yok.

Sayısalcıyım ve LGS'deki sayısalım bile çok kötü. Tüm sene çalıştım, okulumda ve etütümde hep ilk 3'te idim. Denemelerim genelde 480 civarıydı ama LGS'yi batırdım. Tüm emeklerim boşa gitti.

Eski bir konu fakat aynı şeyi bende yaşadım. 2021 LGS öncesi son okul denemesi 462 puan almıştım. LGS de dalgınlığımla batırdım. İnkilap din İngilizce Full. Fen 17 matematik 8 Türkçe 13.

Konu hortlamış o zaman ben de fikrimi yazayım. Şimdi ben İngilizce öğretmeni olmak istiyorum. Ve İngilizce öğretmeni olmak için benim KPSS sınavına girmem gerek, değil mi? Peki benim İngilizce öğretmeni olmak için matematiğimin iyi olmasının gerekmesi ne kadar doğru? İstediğim mesleğin alanı İngilizce, ama bana sınavda matematik ve Türkçe soracaklar.

Konu hortlamış o zaman ben de fikrimi yazayım. Şimdi ben İngilizce öğretmeni olmak istiyorum. Ve İngilizce öğretmeni olmak için benim KPSS sınavına girmem gerek, değil mi? Peki benim İngilizce öğretmeni olmak için matematiğimin iyi olmasının gerekmesi ne kadar doğru? İstediğim mesleğin alanı İngilizce, ama bana sınavda matematik ve Türkçe soracaklar.
Dil sınavı var diye biliyorum.

Geri
Yukarı