Ülkede Neden Hiçbir Şey Düzgün Değil?

• Konuyu başlatan Umutmeister
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 49
  • Görüntüleme 4B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Defol git o zaman madem gitmek istiyorsan, senin gibiler zaten çomar diyenler kendi ülke'sini suçlayanlar medya'da millete çomar, koyun gibi şeyler dersiniz anca. O lafları diyeceğine bu ülkeye yararlı bir şeyler yap.
Biz gitmeyeceğiz, ülkeyi bu hale getirenler gidecek. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.

Ne zaman nerde ülkeye hakaret etmişim veya sizin tabirinizle "çomar" demişim ben de merak ettim şimdi bak. Ayrıca ben de Atatürkçüyüm ve izindeyim her zaman Ata'mın. Saygı duy diyorsun ama dönüp bi kendine baksan asıl saygısızlığı kendinin yaptığını göreceksin. Ben daha fazla tartışmayacağım. Size iyi forumlar.
Evet belki burda çomar demedin senin zihniyetin deki çoğu insan diyor fakat ? Mustafa Kemal'in dine düşmanlığı var doğru, fakat o adamın bu ülke için yaptıklarını gözden atamayız. Üstün başarılığı var doğru saygı duymak zorundayız, ama her görüşünü de her şeyini de zorla sevecek değiliz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Beyler sakin. :) Ben çomar konusunda denilmesi gerekenleri dedim.

Ayrıca reşit olmuş birine ''gitme'' demem doğru olmaz. Bu konuda bize saygı göstermek düşer.

Ne kadar sakin olursak bu forum, bu ülke o kadar iyi olur.

Türkiyeyi güzelleştirmeye iktidardan, yasalardan değil, saygı ve sakinlik kavramlarından başlamalıyız.

Haksız mıyım?

Evet belki burda çomar demedin senin zihniyetin deki çoğu insan diyor fakat ? Mustafa Kemal'in din'e düşmanlığı var doğru, fakat o adamın bu ülke için yaptıklarını göz'den atamayız. Üstün başarılığı var doğru saygı duymak zorundayız, ama her görüşünüde her şeyini de zorla sevecek değiliz.

Nerden biliyorsun din düşmanı olduğunu böyle peşin hükümlere nerden varabiliyorsun? Şu an yaptığın şeyi kendine yakıştırabiliyor musun?

Nerden biliyorsun din düşmanı olduğunu böyle peşin hükümlere nerden varabiliyorsun? Şu an yaptığın şeyi kendine yakıştırabiliyor musun?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet belki burda çomar demedin senin zihniyetin deki çoğu insan diyor fakat ? Mustafa Kemal'in dine düşmanlığı var doğru, fakat o adamın bu ülke için yaptıklarını gözden atamayız. Üstün başarılığı var doğru saygı duymak zorundayız, ama her görüşünü de her şeyini de zorla sevecek değiliz.
Dinsiz ya da din düşmanı olabilir. Bu gayet normaldir. Eğer bu ülkede müslümanlar, hıristiyanlar vs. dinlerini özgürce yaşayabiliyorsa Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bir konuşmayla hemen anladın yani bu kadar basit mi bir insanın dinsiz olduğunu anlamak. Bana icraat göster deki geldi bütün ibadethaneleri yıktı yerine başka bişey yaptı şunu yaptı bunu yaptı kutsal kitabı yasakladı gibi örnekler ver ayrıca dediğin gibi olduğunu varsayalım son nefesinde şehadet getirdiyse nolacak? Biliyorsun ki Cem Karaca'da son anda müslüman olmuştur. Zaten başımıza ne geliyorsa bu basmakalıp kolaycılıktan geliyor dindar geçineni ayrı kafada, 80 senedir hala 10. yıl marşıyla laik gazına gelenler ayrı kafada.

Bir konuşmayla hemen anladın yani bu kadar basit mi bir insanın dinsiz olduğunu anlamak. Bana icraat göster deki geldi bütün ibadethaneleri yıktı yerine başka bişey yaptı şunu yaptı bunu yaptı kutsal kitabı yasakladı gibi örnekler ver ayrıca dediğin gibi olduğunu varsayalım son nefesinde şehadet getirdiyse nolacak? Biliyorsun ki Cem Karaca'da son anda müslüman olmuştur. Zaten başımıza ne geliyorsa bu basmakalıp kolaycılıktan geliyor dindar geçineni ayrı kafada 80 senedir hala 10. yıl marşıyla laik gazına gelenler ayrı kafa.
Güzel yazdın, eline sağlık :)

Konu ile alakası yok ama Dörtyol'lu olduğunuzu farkettim ben de Antakyalıyım :) Memnun oldum.

"sanmak", olmayan bir şeyi varmış gibi kabul etmek anlamında kullanılmamış, "farz etmek, kabul etmek, inanmak... " anlamlarında kullanılmış açık bir şekilde. Atatürk gibi bir lider olmasa pazar günleri kiliseye gidiyor olacaktınız büyük olasılıkla ama bir takım geri kafalı toplulukların doldurmasına gelip Atatürk'e özgürce suçlamada bulunabiliyorsunuz. Bu geri kafalılar görünüşte Müslümandır ancak iftira atmaktan, yalan söylemekten, rüşvet yemekten, gerekirse hırsızlık yapmaktan çekinmezler. Hayata somut katkılar sağlamış bazı ateist bilim adamları mı daha günahkar yoksa bu sözde Müslümanlar mı daha günahkar merak ettiğim bir soru.

"Ülke eyiye gidiy" özetli savunmalar da olan biteni gözü gören kulağı duyan ve idrak etme yetisine sahip olan insanları sıktı artık.

"Dinsiz" diye dine karşı şeyler yapmak zorunda değil. Osmalılar da Selçuklular da onca farklı inançtan insanlarla yaşamışlar. Hun'lar da, Göktürk'ler de. Müslümanlık inancı, bizim farklı dinlere olan saygımızdan bize de yayılmış bir inançtır. Cumhuriyet dönemine kadar olan tarihimizde 100 lider var ise 95'i farklı inançlara saygı göstermiş, inancına bakmadan o insanla işler yapmıştır. Önemli olan güven, dürüstlük, adamlıktır.
Atatürk din karşıtı işler yapmadı. Başımıza ne geldiyse, çevresinden gelmiştir, özellikle de İsmet İnönü'den gelmiştir. Sadece din yönünden değil, her yönden maalesef..
Bağnazlık, her şeyi dine bağlamak (din'de yorumlamak değil) ne kadar saçma ise, suçu dine atmak da o kadar saçmadır.
Daha Müslümanlık nedir bilmeyen insanların dine -bir yerlerden okuduğu uydurma bilgiler ile- laf etmeye çalışması küçük düşürmeye çalışması bize ne kadar zarar veriyorsa, ailelerin dini sanki bir gelenekmiş gibi çocuklarına doğmacık bilgiler ile öğretmeye çalışması, Kur'an'ı okuyup anlamadan Müslümanmış gibi yaşamaya çalışması da o kadar zarar veriyor.

Şunu da söylemeden geçmeyeyim, Müslümanlıkta en büyük ibadet namaz değil, çalışmaktır. "Şükür" deyip yetinmek değil, üretmektir. "Dine aykırı" demek değil, öğrenmek ve araştırmaktır.
Bakmayın %90 Müslüman dendiğine, bu ülkenin %20'si bile Müslüman değil..

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı