Ülkemizde Pitbull yasak mı?

Sivas kangalı veya Aksaray malaklısı sahiplenin dostlar. Bunlar yerli Anadolu aslanı. [emoji41] Dostum benim naciz fikrim pitbull denilen hayvanın genlerinde var saldırganlık. Sen ne kadar iyi yetiştirmeye çalışırsan çalış eninde sonunda fıtratına göre davranacak. Bir gün ya o seni uyutacak ya sen onu uyutacaksın. Benim kendi arkadaş çevremde pitbull besleyenler de vardı hatta bir gün şunu demişti bana: "Bunların belli bir yaştan sonra kafatası genişlemiyor beyni büyüyor ama kafatası genişlemediği için beynine baskı yaptıkça hayvan asileşip hırçınlaşıyor ve kendi sahibinin sözünü bile dinleyip ona da saldırıyor" diye.

İşin yasal kısmı için konuşmak gerekirse tartışılacak bir şey yok. Pitbull gibi cinsleri beslemek yasak. Şikayet gelmediği sürece toplatılmamaları yasal olduğu anlamına gelmiyor. 6 yıl önce Aydın'da tek bir şikayet ile hiçbir saldırıya karışmamış, gayet uysal ve sosyal olarak yetiştirilmiş, kedilere bile hırlamayan, yabancılar kendilerini sevsin diye önünde yatıp göbeğini açan Pitbull ve Staffordshire'ları topladılar. Şu anda ise İzmir/Buca'da Pitbull ve Dogo toplandığı yönde bilgim var, kız kardeşim de kendi köpeğini bu yüzden yürüyüşe çıkartamıyor. Bu bahsi geçen Pitbull'un eve giren hırsızı yalayıp oyun oynadığını belirteyim.

Pitbull, Staffordshire, Dogo gibi cinslerin, diğer cinslere göre daha tehlikeli olduğu doğrudur ve bunun nedeni de bu köpeklerin çok güçlü olmalarıdır. Doğru bir eğitim ile bu tehlikenin büyük kısmı ortadan kalkıyor ve sosyal olarak yetiştiği zaman oyuncu aile köpeği olabiliyorlar, buna çok yakın çevremden bugüne kadar defalarca şahit oldum. Bu türlerin bu kadar tehlikeli olarak görülmesinin asıl nedenine gelelim; hiç kimse inkar etmesin, bu cinsleri alan kişilerin "BÜYÜK KISMI" aslında köpek yetiştirmeyle alakası olmayan, hayvan sevgisi olmayan, kompleksli ve köpeği hava atma aracı gören kişiler olduğu da bir gerçek. Bu tür kişilerin yetiştirdiği köpeklerin de neler yaptığını haberlerde görüyoruz işte.

Gene de bu türlerin ve bu türler kadar güçlü olan Rottweiler, German Shepherd, Doberman, Kangal gibi türlerin ağızlıksız dışarı çıkarılması doğru değil. Asıl olması gereken şey, herkesin istediği zaman hayvan sahiplenmesinin engellenmesi ve köpeklerin ağızlık olmadan dışarı çıkarılmasının yasaklanması. Hayvan sahiplenmenin ise kesinlikle bir lisansı ve çok katı kuralları olmalı.

Bu konudaki asıl görüşüm ise Pitbull gibi türlerin "üretilmesine" engel olunması, şu anda yaşayanların ise gerçekten o köpeğe hakim olabilecek kişilere ulaşmasının sağlanması yönünde. German Shepherd, Doberman, Rottweiler gibi türlerin de ev köpeği olarak sahiplenilmesinin yasaklanması ve tamamen köpeğin üretim amacına göre kullanılacakları kişilerin sahiplenilmesine izin verilmesidir. Bunu da İngiliz Setteri ve Alman Çoban Köpeği besleyen bir ailede büyümüş biri olarak söylüyorum. Ne o Setter yaşadığı yerden memnundu, 2.5 metrelik çitlerden atlayıp sürekli kaçmaya çalışıyordu. Ne de o Alman Çoban Köpeği mutluydu, yeteri kadar hareket ve sorumluluk alma ihtiyacı sağlanamıyordu. Bu tür köpeklere sadece sevgi ve ilgi vermek yeterli değil, genlerine işlemiş üretim amaçlarını yerine getiremedikleri zaman asla olması gerektiği gibi mutlu olamıyorlar. Bu tür özel köpeklerin, görev verip sorumluluk sahibi yapmayacak kişilerin elinde olmaması gerekiyor.
detaylı bilgilendirmen ve vakit ayırdığın için teşekkür ederim dostum :)

Hocam kötü köpek yoktur kötü sahip vardır ama ülkemizde yasal olarak bu köpekler yasak bu kurala çok uyulmuyor çok önermesemde zabıta ve benzeri kurum kuruluşlar görmez ise gezdirebilirsiniz(kesinlikle önermiyorum).

Bakın bu kanal pitbull köpekleriyle videolar çekerdi. Sonunda ne oldu siz görün. Köpekler birbirine saldırmış sahibi yokken evdekiler de ayıramamış ve hepsi ölmüş. Çocuk bunların doğasında bu var diyor. Bir daha da köpek almayacağını söylemiş. Annesi bile ayırmaya çalışırken tehlikeye girmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İzlemedim ama sonra da youtube'u bırakmak için canlı yayın yapmış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Başka bir youtuber var. Köpekleri şikayet üzerine elinden alınmış. Ama aslında onlara çok iyi bakıyor diyen takipçilerin yazılarıyla dolu. Show Haber'i de yalanlıyorlar.

Bakın bu kanal pitbull köpekleriyle videolar çekerdi. Sonunda ne oldu siz görün. Köpekler birbirine saldırmış sahibi yokken evdekiler de ayıramamış ve hepsi ölmüş. Çocuk bunların doğasında bu var diyor. Bir daha da köpek almayacağını söylemiş. Annesi bile ayırmaya çalışırken tehlikeye girmiş.

İzlemedim ama sonra da youtube'u bırakmak için canlı yayın yapmış.

Başka bir youtuber var. Köpekleri şikayet üzerine elinden alınmış. Ama aslında onlara çok iyi bakıyor diyen takipçilerin yazılarıyla dolu. Show Haber'i de yalanlıyorlar.

Hocam konu açılalı 1 yıl olmuş ama sen bilirsin.

Geri
Yukarı