Ülkemizde Pitbull yasak mı?

Öncelikle doğasından agresif olan köpekler chihuahua, rus finosu, terrier gibi küçük köpeklerdir. (terrier kompleksi) Büyük köpekler daha mülayim olurlar. Tabiki düzgün yetiştirildiğinde. Madem bahçende bakacaksın, git belediyelerin Rehabilitasyon merkezlerine ya da barınaklarına, ister 1 yaşlarında ister yavru al istediğin köpeği. Pitbull gibi güçlü iri yarı köpekler bulmakta mümkün. Hatta direkt pitbull bile bazen.

Aslında nasıl bakacağınız fazlasıyla önem arz ediyor lâkin köpekler uysal olduğu kadar da bazıları bahsedildiği gibi ırk ve genetikleri itibariyle bazen hırçınlaşabiliyor. Mesela benim 9 senedir baktığım Terrier cinsi süs köpeğim var. Köpeğim bana 1 aylıkken geldi yani tamamen beni, bizi tanıyor. İkinci veya üçüncü senesindeyken beni ısırmıştı. Hem de bir dişini bacağıma geçirmişti mesela. Tüylerini kesiyordum yani kısaltıyordum daha doğrusu kendisinin canını yakmadan ve korkutmadan ama belki de ben yanlış bir şey yaptım ki o an öyle bir tepki vermişti. Daha sonradan hiç öyle bir şey meydana gelmedi. Köpekler malum yemek yerken ve özellikle et, tavuk gibi "HAYIR" diyemedikleri bir yemek yerken ve yaklaşınca biliyor tabağına müdahale edeceğimi, hırlamasına rağmen bile ben köpeğime müdahale edebiliyorum, ısırmıyor. Nasıl beslediğiniz, nasıl baktığınız ve yetiştirdiğiniz fazlasıyla önem arz etmekte.

Zaman ilerledikçe aranızdaki bağ onu köpek olarak değil de daha bir yakın arkadaş, dost veya bir çocuğunuz gibi olacaktır. Tabii ki köpeğinize ilgiyi ve alakayı eksik etmediğiniz takdirde bunlar daha da kolay oluşur.

Bir kesim "KÖHNE" zihniyete sahip insanlarımız ufacık bir olayda "Aa o Pitbull, herkese saldırır, herkesi parçalar" vs. gibi yorumlar yapacaktır ama bu durumda iş biraz nasıl beslendiğine, nasıl yetiştirildiğine ve hangi şartlarda bakıldığına da bağlı. Onların da bir psikolojisi olduğunu düşünemedikleri gibi kendilerinin de düşünme kabiliyetinin pek olmadığından ötürü tamamen kulaktan dolma lafları o tür konularda dile getirmekteler. Bunlara çok takılmadan kendiniz gerekli ilgiyi, sevgiyi, beslenmesi, barınması için temel ihtiyaçlarını sağlarsanız gönül rahatlığıyla besleyebilirsiniz.

Benim favorim Alman çoban köpeği (Alman kurdu) Kurtları çok severim zaten. Ve Rottwailer, ikisi de çok iyi.😍 Bu arada belirteyim, birini sokaktan diğerini de barınaktan aldım, daha doğrusu sahiplendim. Onlarda beni sahiplendi. Seviyoruz.🤣 (Köpek almayın, sahiplenin.)

Normalde yasak ülkemizde ama kimse sizi ihbar etmediği sürece gezdirebilirsiniz sorun değil. Arkadaşımın pitbulu var arada ben gezdiriyorum. Gezdirirken bile utanıyorum millet kötü düşünüyor bizi.

Dünyada yasaklı ve bazı sınırlamalara dahil olan köpek türlerine buradan bakabilirsiniz.

Açıkçası ben sokakta Pitbull gördüğümde acaba sahibi iyi mi bakmış diye düşünceler geçirmek zorunda kalmamalıyım. Eğer Pitbull üzerinde yanlış bir algı varsa bunu yapanlar yine Pitbull besleyenlerdir.

Yasaklı deniliyor ama anlaşılan uygulanmıyor. Öyle olsaydı denildiği gibi rahat gezdirilemezdi. Hatta Pitbull buluşması falan düzenleniyor.

Hayvanlar konusunda hassas birisiyim. Ancak çocukların eline Pitbull verip gezdirenler var. Bu fino değil ki yahu yapmayın.

Bir arkadaş çok güzel açıklamış. Zorunlu eğitim olması ve silah gibi görülüp özel ruhsat vs gibi konuların mecburi tutulması çok mantıklı görünüyor.

Bugün gördüm sokakta sahibi ağızlık ile gezdiriyordu. Birileri şikayet etmekdikçe bir şey olmaz da o pitbull ölümlü Ya da yaralanmalı bir olaya karışırsa başın inanılmaz ağrır. Sosyal medayada büyük baskı var pitbullara karşı. Yeni yasa çıkarma ihtimalleri yüksek. Husky'ler inanılmaz tatlı hayvanlar, bir ara maskeli olanından beslemiştim. Açıkçası kışları İstanbul serin olur yani hayvanda kış ve sonbaharda sıkıntı olmaz. İlkbaharın da çok sıkıntılı geçeceğini düşünmüyorum. Yazın külübesine vantilatör buz koyarsınız bahçe hortumu ile günde 1-2 defa ıslatırsaniz, gölgelik yerde külübe yaparsanız çok da büyük sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Çok tatlı hayvanlar gerçekten.
Anladım. Husky besledim demişsiniz. Bu deneyiminizile ilgili bir şey sormak sormak istiyorum. İnternetteki araştırmalarımda Huskylerin hiç koruma güdülerinin olmadığı ve sokakta gezdirirken de sizi bırakıp başına buyruk geziyorlarmış. Eğitmekte çok zormuş. Bunlar ne kadar doğru sizce?
Pitbull nasıl yetiştirdiğine bağlı. Burada sahibi devreye giriyor.

Sevgi verirsen, sevgi dolu bir köpek olur.

Ona şiddet gösterirsen, dövüş köpeği yani saldırgan bir köpek olur.

Burada sahibi devreye giriyor köpeğin. Sahibi nasıl bir insan ise köpek de öyle bir köpek olur kısaca 🤠
kesinlikle katılıyorum ve onlara bir koruma köpeği gibi değil evlat gibi yaklaşılmalı. İnsan onu korumalı

Anladım. Husky besledim demişsiniz. Bu deneyiminizile ilgili bir şey sormak sormak istiyorum. İnternetteki araştırmalarımda Huskylerin hiç koruma güdülerinin olmadığı ve sokakta gezdirirken de sizi bırakıp başına buyruk geziyorlarmış. Eğitmekte çok zormuş. Bunlar ne kadar doğru sizce?

kesinlikle katılıyorum ve onlara bir koruma köpeği gibi değil evlat gibi yaklaşılmalı. İnsan onu korumalı
Benim köpeğim bana geldiğinde hamile idi kırma 9 adet yavrusu oldu beslediğim süre boyunca bahçeden hiç ayrılmadı ara sıra sokağa çıkıp 20 dakikaya geri geliyordu arka bahçede toprakları kazıyordu yavruları içindi sanırım yani hamile olduğu zaman çok ama çok sadık idi yavruladıktan kısa bir süre sonra köpeği akrabama vermek zorunda kaldım.

Yasaksa da kimsenin bir şey yaptığını görmedim daha. Karakol önünden zabıta yanından gezdirirken geçiyorlar kimse de ses etmiyor yani.
İlk defa köpek bakacaksan muhtemelen pitbull çok yanlış bir tercih. Bakımı daha kolay, eğitim süreci daha basit köpeklere bak dostum ilk önce.
İlla bir dost olarak arıyor isen de barınakta bir çok köpek var anlık heves ile alınıp sokağa salınan. İlk tercihini onlardan yana kullanabilirsin.
Zaten kesinlikle sahipleneceğim. Satın almak gibi aptal bir düşünce kafamda kesinlikle yok :) İlk olarak Yedikule Hayvan Barınağı'nı ziyaret etmeyi düşünüyorum. İlk kez bir hayvan sahipleneceğim içinde yavru maksimum 1 yaşında bir dostu sahiplenmeyi düşünüyorum. 4 Aylık bir blue vardı çok da tatlı maşallah. Bir dostumun aracılığıyla onu sahiplenecektim fakat bu yasak olayları hakkında pek detaylı bilgim olmadığı için sormak istedim :)
HAYVANLARI KORUMA KANUNU
Kanun Numarası : 5199 Sayı :25509 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 43
Yasaklar
Madde 14- Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:
l) Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.
Teşekkür ederim dostum o vakit bu yasağın içine blue türüde giriyor değil mi?
Öncelikle doğasından agresif olan köpekler chihuahua, rus finosu, terrier gibi küçük köpeklerdir. (terrier kompleksi) Büyük köpekler daha mülayim olurlar. Tabiki düzgün yetiştirildiğinde. Madem bahçende bakacaksın, git belediyelerin Rehabilitasyon merkezlerine ya da barınaklarına, ister 1 yaşlarında ister yavru al istediğin köpeği. Pitbull gibi güçlü iri yarı köpekler bulmakta mümkün. Hatta direkt pitbull bile bazen.
Evet kesinlikle sahipleceğim ve maksimum 1 yaşlarında olabilir diye düşünüyorum :)
Aslında nasıl bakacağınız fazlasıyla önem arz ediyor lâkin köpekler uysal olduğu kadar da bazıları bahsedildiği gibi ırk ve genetikleri itibariyle bazen hırçınlaşabiliyor. Mesela benim 9 senedir baktığım Terrier cinsi süs köpeğim var. Köpeğim bana 1 aylıkken geldi yani tamamen beni, bizi tanıyor. İkinci veya üçüncü senesindeyken beni ısırmıştı. Hem de bir dişini bacağıma geçirmişti mesela. Tüylerini kesiyordum yani kısaltıyordum daha doğrusu kendisinin canını yakmadan ve korkutmadan ama belki de ben yanlış bir şey yaptım ki o an öyle bir tepki vermişti. Daha sonradan hiç öyle bir şey meydana gelmedi. Köpekler malum yemek yerken ve özellikle et, tavuk gibi "HAYIR" diyemedikleri bir yemek yerken ve yaklaşınca biliyor tabağına müdahale edeceğimi, hırlamasına rağmen bile ben köpeğime müdahale edebiliyorum, ısırmıyor. Nasıl beslediğiniz, nasıl baktığınız ve yetiştirdiğiniz fazlasıyla önem arz etmekte.

Zaman ilerledikçe aranızdaki bağ onu köpek olarak değil de daha bir yakın arkadaş, dost veya bir çocuğunuz gibi olacaktır. Tabii ki köpeğinize ilgiyi ve alakayı eksik etmediğiniz takdirde bunlar daha da kolay oluşur.

Bir kesim "KÖHNE" zihniyete sahip insanlarımız ufacık bir olayda "Aa o Pitbull, herkese saldırır, herkesi parçalar" vs. gibi yorumlar yapacaktır ama bu durumda iş biraz nasıl beslendiğine, nasıl yetiştirildiğine ve hangi şartlarda bakıldığına da bağlı. Onların da bir psikolojisi olduğunu düşünemedikleri gibi kendilerinin de düşünme kabiliyetinin pek olmadığından ötürü tamamen kulaktan dolma lafları o tür konularda dile getirmekteler. Bunlara çok takılmadan kendiniz gerekli ilgiyi, sevgiyi, beslenmesi, barınması için temel ihtiyaçlarını sağlarsanız gönül rahatlığıyla besleyebilirsiniz.
Kesinlikle katılıyorum ve bence aşırı derece sıcak ve sevgi dolu varlıklar :) Bende onlara koruma gözüyle değil evlat gözüyle bakıyorum :)

Son düzenleme:
Ben köpek uzmanı falan değilim. Yalnız bir gerçek var ki, o da köpek kadar sahibinin de eğitimli olmasıdır.

Pitbull alıp da ona gereken eğitimi veremeyen, vücut dilinden anlamayan, ihtiyaçlarını bilmeyen, sırf keyfiyen köpek besleyen cahil insan çok memlekette. Bu cahil insanlar aldığı köpekle anca başkalarına zarar veriyor.

Bir hayvanı sahiplenmeden önce o hayvan hakkında gerekli bilgilere hakim olmanız lazım. Bakın aldıktan sonra değil, almadan önce. Köpek sahiplenmek ona su ve yemek vermekle bitmiyor maalesef.

Eğer bakacak imkanınız yoksa, gerekli şartları yerine getiremeyecek durumdaysanız, aldıktan birkaç gün sonra sokağa salacaksanız almayın kardeşim. Oyuncak değil ki bu.

Pitbull'dan daha tehlikeli bir şey varsa o da onu eğiten sahibidir. İlk önce bu insan görünümlü yaratıkları yasaklamak lazım.

Her hayvanın kendine özel bir karakteri vardır. Onu tanımak da sahibinin görevidir. Pitbull alıp da ilk günden tasmasız sokağa çıkarırsanız, bir şey olduğu zaman sonucuna katlanırsınız.

Bir köpeğin tehlikeli(!) olması için illa Pitbull cinsi köpek olması gerekmiyor. Ben başka bir türü de Pitbull kadar tehlikeli olacak karaktere sokabilirim mesela.

Uzun lafın kısası, köpeğe vereceğiniz eğitim ve sevgi o köpeğin hal ve tavırlarını ciddi bir şekilde etkileyecektir.

Geri
Yukarı