Ülkemizin zincirleme döngüsü

Rosseckx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Sovngarde
Biliyorsunuz ki asgari ücretimiz 300 küsür Euro. Misal Almanya 1600 Euro kaldı ki çok azı asgari ücret alıyordur. Biz asgari ücretimizin kaçlık dilimiyle anca et alabilirken Avrupalı için normal öğün. Garip olan kısmı ekonomi kötüye gittikçe ve paramız değer kaybettikçe halkımız da et, balık, vitamin tüketmekten mahrum kalıyor zincirleme salaklaşıyoruz. 🤭 Boylarımız kısa fit insan görmek az. Hayatlarımız monotonlaşıyor. Bu düzen nasıl bozulacak diye düşünürken insan varoluşsal sancı geçiriyor sanki.

Atatürk'ün dediği söz çok doğru. "Milli bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür."

Not: Tahmin ettiğiniz üzere bu konu bir market alışverişinden sonra yazıldı.

Biliyorsunuz ki asgari ücretimiz 300 küsür Euro. Misal Almanya 1600 Euro kaldı ki çok azı asgari ücret alıyordur. Biz asgari ücretimizin kaçlık dilimiyle anca et alabilirken Avrupalı için normal öğün. Garip olan kısmı ekonomi kötüye gittikçe ve paramız değer kaybettikçe halkımız da et, balık, vitamin tüketmekten mahrum kalıyor zincirleme salaklaşıyoruz. 🤭 Boylarımız kısa fit insan görmek az. Hayatlarımız monotonlaşıyor. Bu düzen nasıl bozulacak diye düşünürken insan varoluşsal sancı geçiriyor sanki.

Atatürk'ün dediği söz çok doğru. "Milli bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür."

Not: Tahmin ettiğiniz üzere bu konu bir market alışverişinden sonra yazıldı.

2023'te yiyeceğin ekmek arası borları düşün.

Avrupa ve Amerika sömürür. Neden mi sömürür? Ülkesinde yaşayan vatandaşı 80 litre depoyu 50 dolara doldursun diye, bizim ekmek alır gibi onların et, balık almasını, tüketmesini, aylarca birikim yapıp aldığımız bileşenler, telefonları tek celsede alsın diye kendi bölgelerinden bilmem ne kadar uzaktaki ülkeleri sömürür. Amerika boşuna mı Orta Doğu'nun anasını belliyor? Bu bitmeyecek bir paradokstur arkadaşlar. Onların vatandaşları o şartlarda yaşar, çünkü devletleri, evlerinden uzak başka milletlere kölelik yaşatır. Büyük balık küçük balığı yer. Büyük balığın peşindekiler de bu besinden faydalanır.

ABD'de teknolojik ürünler, market alışverişleri, akaryakıt gibi şeyler ucuzdur. Ama TR'de ödediğiniz vergilerin bilmem kaç katını ödersiniz. Rüyalar ülkesi de değil o kadar yani. İşi olan, vatandaşlık görevini yerine getiren bir vatandaş Avrupa ve Amerika'da rahat bir hayat sürer. İyi bir vatandaş olduğu için hükümeti de başka ülkeleri sömürerek onlara bu imkanları tanır. Bu yüzden yurt dışında yaşayan arkadaşlar, hiç sızlanmayın. TR'deki eş değer bir adamdan, hatta sizden mesleki olarak daha üst kademede olan bir adamdan çok daha iyi bir yaşamınız var. Ama gel gelelim ki nankör insanlar hala bunu kabul edemiyor. Ben bunları TR'ye davet ediyorum. Tatil için değil, çalışmaya, market alışverişi yapmaya.

Şu an yaptığım işi Amerika'da yapıyor olsam (tamamen aynı işi) Opel yerine Chevrolet, Ford gibi markaların en üst seviye arabalarına binerdim. Apartmanda oturacağıma, müstakil, bahçeli, garajlı bir evim olurdu. Ama eh işte diyoruz.

Olay bu.

Son düzenleme:
Bu aralar imzamda kullandigim bir söz "Biz kendi ellerimizle açlığımıza ve fakirliğimize son vereceğiz." yani her sey sizin elinizde.
Mücadeleye devam :)
Haklısın abi haklısın da çoğu kişi bende dahil açlık sorununu çözmek için yurtdışını düşünüyor. Bu da Atatürk'ün izinden gitmeyeceğimi/mizi gösterir. Genel olarak refahımızı nasıl artırabiliriz ki. Avamlar yüzünden çok daha acı çekecek bu ülke belli ki. Karşıt söylemlerde bulunmana bile hükümet izin vermiyor. Daha geçen Ekrem İmamoğlu Halk TV'de konuşurken hükümetin işine gelmeyen şeyler söyledikçe sunucu sözünü kesip konuyu değiştirmeye çalıştı. Bunada şükürcüler ve bulamayanlar da varcıların sonu gelmeyecek. Mazoşist hale geldik. İyisini istemiyoruz.

Herkes hak ettiği gibi yönetilirmiş. Bunu siyasi olarak algılamayın, ben genel anlamda söylüyorum.

Fransa'da zam yapıldığında millet sokaklara dökülüp hükümetin anasını ağlattı. Bunun sonucunda da uzlaşmaya varmak zorunda kaldılar.

Aynı şekilde Brezilya'da toplu taşıma ücretlerine yapılan zamlar protesto edildi.

Elin gevuru (yabancısı) hakkını ararken bizim insanımız kıçına atılan her tekmeyi sineye çekiyor.

Ben kimseye sokağa dökülüp ortalığı yakın yıkın demiyorum. Ama bu tür olumsuzluklar karşısında millet olarak devletten hesap sorabilmemiz lazım. Herkes verdiği verginin hesabını devlete sormalı. Nereye gidiyor bu paralar, neden bana bu haksızlık yapılıyor diye.

Ülkemizde herkes şikâyetçi, fakat lafla sorunları halledemeyiz.

Bakın millet olarak bu kafa yapısı değişmedikçe ülkenin başına kim gelirse gelsin bu durum düzelmez.

Hakkımızı gerçek bir anlamda aramıyoruz maalesef.

Haklısın abi haklısın da çoğu kişi bende dahil açlık sorununu çözmek için yurt dışını düşünüyor. Bu da Atatürk'ün izinden gitmeyeceğimi/mizi gösterir. Genel olarak refahımızı nasıl artırabiliriz ki. Avamlar yüzünden çok daha acı çekecek bu ülke belli ki. Karşıt söylemlerde bulunmana bile hükümet izin vermiyor. Daha geçen Ekrem İmamoğlu Halk TV'de konuşurken hükümetin işine gelmeyen şeyler söyledikçe sunucu sözünü kesip konuyu değiştirmeye çalıştı. Buna da şükürcüler ve bulamayanlar da varcıların sonu gelmeyecek. Mazoşist hale geldik. İyisini istemiyoruz.
Bu ülkede Atatürk falana artık hikaye oldu. O işlerin bittiği çok oldu. Adamlar utanmazsa Atatürk'ü vatan haini ilan edecek. Çanakkale anma töreni oluyor Atatürk'ün adı geçmiyor.

Daha geçen Ekrem İmamoğlu Halk TV'de konuşurken hükümetin işine gelmeyen şeyler söyledikçe sunucu sözünü kesip konuyu değiştirmeye çalıştı.
O verdiğin örnek en basit hali. Fikir özgürlüğü kalmadı. Her gün birileri tehdit ediliyor zaten. Bu aralar zaten baya arttı tehditler.

Ekonomi olayına gelirsek daha da Berat Albayrak enflasyon tek haneye düşüreceğiz diyor. Söylediği sözü destekleyen bir şey bile yok. Ekonomi zaten battı batacağı kadar. Seçimlere kadar zar zor duruyor.

Ben diyorum canını seven gitsin ülkeden. Bu ülkenin sonu iyi değil. Artık tamamen sonunu hazırlıyorlar

Hakkımızı gerçek bir anlamda aramıyoruz maalesef.
Bu saatten sonra kimsenin eylem yapmaya gözü yemez. Bırak eylemi eleştirmeye bile çoğu korkuyor.
Ben kimseye sokağa dökülüp ortalığı yakın yıkın demiyorum. Ama bu tür olumsuzlar karşısında millet olarak devletten hesap sorabilmemiz lazım. Herkes verdiği verginin hesabını devlete sormalı. Nereye gidiyor bu paralar, neden bana bu haksızlık yapılıyor diye.
Devlete hesap sorma devri çoktan bitti. İş buraya gelmeden önce herkes sesini çıkartacaktı. Şu an paralar nerede ne oluyor kimsenin haberi yok. Bu saatten sonra bir kişi bile hesap soramaz.

Eğer bu ülkenin gidişatından memnun değilseniz sandıkta gösterin. Buraya yazınca hiçbir şey düzelmiyor maalesef. Gerçi kim gelirse gelsin hemen anında düzelmeyecek.

Yazı baya uzun olmuş, biraz kısalttım. :)

Son düzenleme:
Oğlum adamlar plan yapıyor et , tavuk felan pahalı yapıyorlarki alamazsınlar. 2023'de et tavuk bedava olcak herkeze dağıltılacak . Ekonomi çok iyi yiğen avrupa bizi kıskanıyor bilmiyonuzmu !
:D Yalnız şaka maka ileride makarna bulduğumuza sevinicez gibi duruyor. Umarım ülkenin sorunları çözülür.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı