Ülkeyi geliştiren sanat mı bilim mi?

İkisi de.

Sizce sadece sanat yaparak, hiçbir bilimsel faaliyette bulunmadan bir ülke gelişebilir, kalkınabilir mi?

Ya da bir ülke sadece bilimsel faaliyetlerde bulunsa ancak hiçbir sanatsal aktiviteye izin vermese, sizce o ülke gelişmiş ülke kategorisinde yer alabilir mi?

Bana göre sanat ve bilim ayrılamaz.

Yarışmamız var da ben sanatı destekliyorum. bana yardımcı olur musunuz?
Her ikisi tabi ki. Her iki taraf da daha iyi olmaya çalışır. Rönesans heykelcilerini düşün ustasını ezerek geçtiler. Bilimi düşün elektriğin nasıl çalışmadığı zamanlarda Maxwel çıkıp dünyayı değiştirecek adımı attı. Gelişimleri aynı.

“Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olurlar. Tavuk toplum, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz.”

Charles Darwin

Bir ülke refaha ulaştığında ister istemez ikisi birden birlikte gelişecektir. Ama bunun için ilk önce refaha ulaşmamız gerek. Refah olmadan savaş ortamında özgürlük elde edebilmek için sanat ve bilim gelişebilir. Özgürlük olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Bilim refah ve özgürlük sağlar, sanat halkı birleştirir ve bilimi destekler. Benim düşüncelerim böyle.

Tabiki de bilim.Avrupa ve abd bilime destek verdiği için bu kadar gelişmiş ve refaha ermiş durumdalar.Bilim ve teknoloji ile çoğu yeri sömürgeleri altına aldılar zamanında ve refah ve bolluk içinde yaşıyolar.Abd bilime önem vermrseydi Rihanna Selena Gomez falan belki de kölelik falan yapıyodu şuan.

İstenen güç ise önemli olan bilimdir. Ancak medeniyet peşinde olan bir halkın bilim ve sanata eşit derecede önem vermesi gerekir. Sadece bilim ile modern bir toplum yaratılamaz. Ortaya makineleşmiş bir mantık temelli robot ordusu çıkacaktır. Sanat ve bilimin birlikte ilerlemesi ile modern ve medeni bir toplum oluşturmak mümkündür.

Yeni konular

Geri
Yukarı