Yönetim bilim midir yoksa sanat mı?

Peki insanlar bu işin neden eğitimini görüyor? Neden bilimsel bir araştırma konusu oluyor? Yönetimin sanatsal yetilerine sahip olan herkes yönetici olabilir mi?

Soru açık değil okurken aklım kamu yönetimi bölümüne kaydı. :D

Yönetim toplumsal bir ihtiyacın sonucudur, milletin işi gücü var hukuk öğrenip yasa/kanun yapmak yerine kendi temsilcisini seçiyor yönetim işlerini onlara devrediyor, seçilen temsilci toplumun aynasıdır toplum sanatsa yönetim de sanat olur, toplum bilimse yönetim de bilim olur.

Soru açık değil okurken aklım kamu yönetimi bölümüne kaydı. :D

Yönetim toplumsal bir ihtiyacın sonucudur, milletin işi gücü var hukuk öğrenip yasa/kanun yapmak yerine kendi temsilcisini seçiyor yönetim işlerini onlara devrediyor, seçilen temsilci toplumun aynasıdır toplum sanatsa yönetim de sanat olur, toplum bilimse yönetim de bilim olur.
Altı çizili yer temsili demokrasinin bir cümleyle güzel bir özeti olmuş.
Her yönetici seçilmeyebilir, atanır da aynı zamanda, hatta genelde atanır.
Kamu yöneticisi toplumla ilgilenir dolayısyla topluma bağlamak mümkündür. Toplumu sanattır veya bilimdir diye dar bir kalıba sığdırabilir miyiz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı