Üniversite bitince askere mi gideceğim?

Makaleler
1
E-devlet üzerinden askerlik durum belgesine bakarken 2. madde dikkatimi çekti. Şu an bir sıkıntı olmaz ise 2 yıl içerisinde mezun olmayı 2024'ün sonbaharında ise diplomamı almayı planlıyorum. Diplomamı aldıktan sonra beni hemen askere mi çağıracaklar? ALES'e girip yüksek lisans yapacağım çünkü. Askere gitmeyi pek düşünmüyorum. Yurtdışına yerleşeceğiz, bu yüzden askere gitmeden kendime vakit kazandırmak için yüksek lisansımı bu erteleme kararına göre yapacağım.
Düzenleme: Ek olarak mezuna kaldığım yıl anadolu lisesini bitirdikten sonra iki yıl tecil ettirmiştim.
1651613768414.png

E-devlet üzerinden askerlik durum belgesine bakarken 2. madde dikkatimi çekti. Şu an bir sıkıntı olmaz ise 2 yıl içerisinde mezun olmayı 2024'ün sonbaharında ise diplomamı almayı planlıyorum. Diplomamı aldıktan sonra beni hemen askere mi çağıracaklar? ALES'e girip yüksek lisans yapacağım çünkü. Askere gitmeyi pek düşünmüyorum. Yurtdışına yerleşeceğiz, bu yüzden askere gitmeden kendime vakit kazandırmak için yüksek lisansımı bu erteleme kararına göre yapacağım.
Eki Görüntüle 1377369
Universite biter bitmez gitme gibi bir zorunluluk yok. Soyle ornek vereyim benim kuzenim universite bitirdi 1 sene kpss calisti sonra atandi 1 2 sene calisti ve bedelli askerlige gitti.

Üniversite bitince 2 yıl askerliği erteleme hakkın oluyor yalnız yeni kanuna göre bu hak 28 yaşını tamamlayana kadar geçerli. 28 yaşını tamamladıktan sonra erteleme yapamazsınız. Yüksek lisans yaparsanız yaş sınırı 32 oluyor.

Son düzenleme:
Oradaki yazan tarihe kadar üniversiteni uzatabiliyorsun yani ders bırakarak vs. Mezun olursan da gidip mezun olduğunu bildirmen gerekiyor ve sana 2 yıl daha istersen hak tanınıyor. Yüksek lisans yaparsan tekrar hak vs. ancak oradaki yazan tarih geldiğinde ne yapıyorsan yap askere gitmek zorunda oluyorsun. Bizim arkadaşların birçoğu üniversiteyi pek önemsemedikleri için alttan bir adet derslerini bilerek bırakıyorlar ki askerliğe gitmesinler.

Geri
Yukarı