Üniversite bitince askere gitmek istemiyorum, ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Askerlik ile klostrofobinin ile ne alakası var? Gitmek istemediğiniz için gitmiyorsunuz sadece.

Gitmek istemiyorsan çürük raporu al fakat öyle kolay değil, torpil lazım diye biliyorum. Ya da kendini çürük yapmak 🥶 aman aman...

Bu arada okumuş bir kişiyi öyle süründürmezler.

Parayı çıkarana kadar kaçak gez. Veya denildiği gibi bir master programına kaydol. Parayı da dayına dedene yalvarsan çıkarırsın bence. Mutlaka vardır yakınında sana kıyamayacak bir akraban.
Hocam kaçarınız yok, buna çözümde yok. Gitmek zorundasınız. Eğer ki gitmezseniz asker kaçağı olarak gözüküp sicilinize işlenir ve hakkınızda arama kararı çıkartılır.
Asker kaçağı suçlular gibi olmuyor pek. Çevirmede falan yakalanmadığınız sürece çok uzun süre idare edebilirsiniz.

Lisans eğitimimin bitmesine az kaldı sorun şu ki ailem bedelli askerlik için bana para vermez. Askerlik yapmadan özel sektörde iş de bulamam ( mühendislik okuyorum ). Çalışmadan bedelli parasını nasıl çıkartabilirim ki? Ailesi zengin olanlar gezip tozacak diye ben 6 ay istemediğim bir yerde zorla tutulmak ( hapsedilmek ) istemiyorum. Klostrofobim var ve bir yerde zorla tutulduğumu hissedince nefes alamıyorum. Önerileri alayım.

Ben de muhendislik bittikten sonra calistim, okul bitince 2 sene tecilin var; is bulmana engel degil.
O sirada biriktirdigim parayla da bedelli ucretimi odedim.

Gir işte yemezler seni ne kadar korkmuşsun? Ben bile şaşırdım.
En kolay yolu kırık-çürük raporu veya ülkeyi terk etmek.

Çok basit vatandaşlıktan çıkarsın böylece, askerlik yapmana gerek kalmaz.
İsteğe bağlı olarak çıkılabiliyor mu ki ? Başka ülkenin vatandaşlığını alma imkanım olsa saniye durmam zaten.
Gir işte yemezler seni ne kadar korkmuşsun? Ben bile şaşırdım.
En kolay yolu kırık-çürük raporu veya ülkeyi terk etmek.
Korkmakla alakası yok orada korkulacak bir şey yaptırmıyorlar zaten wc temizliği , izmarit toplamak , nöbet bunlardan mı korkacağım. Benimki korkmak değil istememek.
Ne saçmalaması ? Suçsuz birini istemediği halde zorla bir yerde tutmak insanlık suçu değil mi ?
Ben de muhendislik bittikten sonra calistim, okul bitince 2 sene tecilin var; is bulmana engel degil.
O sirada biriktirdigim parayla da bedelli ucretimi odedim.
Tüm iş ilanlarında askerliğini yapmış eleman istiyorlar hocam bir de büyük şirketler için direkt elenme sebebi .Siz nasıl iş buldunuz hangi bölümdü ?

Çürük raporu almak dışında seçenek olduğunu sanmıyorum. Yurt dışına kaçsan ananın babanın yanına döndüğünde yine alırlar 🙂 Ailenin maddi durumu iyiyse yurt dışında oku üniversiteyi, orada çalışıp para biriktirirsin. Euroyla kazanınca 40 bin TL ödemek kolay olur. Şu an Paris'te üniversite okuyan arkadaşım 2 yıldır hiç ailesinden para almamış, bir kere düzenini kurabildin mi kendi kendine yuvarlanıp gidersin gurbet ellerde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı