Üniversite bitince askere gitmek istemiyorum, ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sanırım vicdani retçisiniz. Bunu ve dinine aykırı olduğunu belirterek bir Avrupa ülkesine iltica etmeyi deneyebilirsiniz.
En son bunu deneyeceğim hocam .Avrupa insan hakları mahkemesine de başvuracağım. Gerçi insan hakları mahkemesinden kararları pek de sallayan bir ülke değil de .
Çürük raporu almak dışında seçenek olduğunu sanmıyorum. Yurt dışına kaçsan ananın babanın yanına döndüğünde yine alırlar 🙂 Ailenin maddi durumu iyiyse yurt dışında oku üniversiteyi, orada çalışıp para biriktirirsin. Euroyla kazanınca 40 bin TL ödemek kolay olur. Şu an Paris'te üniversite okuyan arkadaşım 2 yıldır hiç ailesinden para almamış, bir kere düzenini kurabildin mi kendi kendine yuvarlanıp gidersin gurbet ellerde.
O kadar paramız yok hocam . Yurt dışına gidebilirsem geri dönmeyi düşünmem bile zaten . Yüksek lisans için tüm ülkelere başvuracağım çalışırken okuyabilirsem çok iyi olurdu.

İsteğe bağlı olarak çıkılabiliyor mu ki ? Başka ülkenin vatandaşlığını alma imkanım olsa saniye durmam zaten.

Korkmakla alakası yok orada korkulacak bir şey yaptırmıyorlar zaten wc temizliği , izmarit toplamak , nöbet bunlardan mı korkacağım. Benimki korkmak değil istememek.

Ne saçmalaması ? Suçsuz birini istemediği halde zorla bir yerde tutmak insanlık suçu değil mi ?

Tüm iş ilanlarında askerliğini yapmış eleman istiyorlar hocam bir de büyük şirketler için direkt elenme sebebi .Siz nasıl iş buldunuz hangi bölümdü ?

Danimarka, Norvec, Isvicre, Avusturya gibi ulkelerde de var zorunlu askerlik.

10 birim sure askerlik yapmaktansa 30 birim sivil gorevde de calisabiliyorsun Isvicre'de yanlis hatirlamiyorsam.

Insan haklarina aykiri olup olmadigi tartisilir. Insan var oldukca savas olacak ve askerlik hep olacak.

Danimarka, Norvec, Isvicre, Avusturya gibi ulkelerde de var zorunlu askerlik.

10 birim sure askerlik yapmaktansa 30 birim sivil gorevde de calisabiliyorsun Isvicre'de yanlis hatirlamiyorsam.

Insan haklarina aykiri olup olmadigi tartisilir. Insan var oldukca savas olacak ve askerlik hep olacak.
O ülkelerde olan askerlik buradaki gibi değil . Araştırmıştım orada gidenler hem maaş alıyor hem de ekstra bir meslek öğreniyor örneğin finlandiyada askere gidip kamyon şoförlüğü vs öğrenip ehliyetini alabiliyorsun yani sana bir şey katıyor. Ayrıca tonla yan hak sunuyorlar . Almanya ABD gibi gelişmiş ülkelerde de hiç yok zaten . Ki Tr gibi bir arabadan %280 vergi alınan bir ülkede profesyonel askerlik kesinlikle olmalı. Dünyanın vergisini veriyoruz bir zahmet maaşlı personel çalıştırsınlar . Diktatörlük dediğimiz ÇİN HALK CUMHURİYETİ'nde bile yok böyle bir zorunluluk.

Okulum askerliğimi 2028'e kadar tecil etti. Seneye mezun oluyorum önce KYK Kredimi ödemem sonra da bedelli için para toplamam gerekiyor. 20 yaşında bir bireyim ve 60.000 TL borçlandım kendimi vatanımda gibi hissetmediğim yere. Mezun olduktan sonra da %100 atanma şansım da yok. Burası bir cehennem gerçekten.

Okulum askerliğimi 2028'e kadar tecil etti. Seneye mezun oluyorum önce KYK Kredimi ödemem sonra da bedelli için para toplamam gerekiyor. 20 yaşında bir bireyim ve 60.000 TL borçlandım kendimi vatanımda gibi hissetmediğim yere. Mezun olduktan sonra da %100 atanma şansım da yok. Burası bir cehennem gerçekten.
Aynı durumdayız hocam keşke bu ülkede doğmasaydım . Bu arada o tescil aslında 2028'e kadar değil okulunuz bittikten sonra 2 yıl tesciliniz oluyor . yani 2021 de mezun olursanız 2023'te gitmek zorundasınız.

Lisans eğitimimin bitmesine az kaldı sorun şu ki ailem bedelli askerlik için bana para vermez. Askerlik yapmadan özel sektörde iş de bulamam ( mühendislik okuyorum ). Çalışmadan bedelli parasını nasıl çıkartabilirim ki? Ailesi zengin olanlar gezip tozacak diye ben 6 ay istemediğim bir yerde zorla tutulmak ( hapsedilmek ) istemiyorum. Klostrofobim var ve bir yerde zorla tutulduğumu hissedince nefes alamıyorum. Önerileri alayım.
Kilonuzu bilmiyorum ama zaten kiloluysanız üstüne ekleyerek kilo sınırını aşabilirsiniz.

Eşcinsel veya herhangi bir yerinizden sakat değilseniz, askere gitmek zorunludur ve kurtulmanın da bir yolu yoktur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı