Üniversite bölüm tavsiyesi

Ester Hirsch

Hectopat
Yer
İsrail
Arkadaşlar merhaba. Liseyi açıktan bitirdim. Yaşım 20. matematiğim tamamen 0. 2023 YKS hazırlanmak istiyorum ama bölümde kararsızım. Sayısal bölümlerden birini seçsem 2023'e kadar her gün akşama kadar çalışırsam sayısalda güzel puan alır mıyım? Aklımda uçak mühendisliği var sayısal olarak ama yetişir mi sizce 2023'e kadar? Yoksa dil mi seçsem veya eşit ağırlık mı karasız kaldım önerilerinizi bekliyorum.

Eğer ailenin durumu iyiyse kesinlikle felsefe seç zaten demişsin matematiğim kötü diye hukuk tıp gelmez büyük ihtimalle mühendislerin bile işsiz olduğu bir dönemde üniversiteyı ben 1 2 bölüm hariç iş bulmak için bir araç değil de bilgi edinmek manevi doyuma ulaşmak için bir araç olarak görüyorum bu yüzden tavsiyem felsefe ayrıca sosyoloji ve psikoloji yede bakabilirsin psikolojide iş imkanı vardır büyük ihtimalle.

Eğer ailenin durumu iyiyse kesinlikle felsefe seç zaten demişsin matematiğim kötü diye hukuk tıp gelmez büyük ihtimalle mühendislerin bile işsiz olduğu bir dönemde üniversiteyı ben 1 2 bölüm hariç iş bulmak için bir araç değil de bilgi edinmek manevi doyuma ulaşmak için bir araç olarak görüyorum bu yüzden tavsiyem felsefe ayrıca sosyoloji ve psikoloji yede bakabilirsin psikolojide iş imkanı vardır büyük ihtimalle.

Ailemin durumu orta düzey. İş imkanı iyi olan bir alan seçmek istiyorum üstelik yurt dışında çalışabilmek istiyorum.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE sizi bu tarz konularda çok gördüğüm için etiketledim belki öneri verebilirsiniz umuduyla.

Son düzenleme:
Dile bir yatkınlığınız var mı?

Merhabalar birkaç gün giremediğim için cevap veremedim. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. İngilizcem de iyi değil açıkçası çünkü öğrenmeye çalışmadım daha önce. Okulu bırakıp 4 yıl bir işte çalıştığım için tüm derslerde 0'ım desem yeridir. Zaten okul zamanında da hiç ders çalışmazdım. Ama artık hayallerim var iyi bir gelecek istiyorum. Aklımda mühendislik bölümleri var ama sizce 500 puan gibi yüksek bir puan yapabilir miyim çok çalışmayla? Dil konusunda karasızım dil okusam ne olabilirim diye düşünüyorum ama bilmiyorum.

Son düzenleme:
Tüm derslerin sıfır ise direk mühendislik yapamazsın. Ancak 2 yıllık inşaat ya da geoteknik gibi bir myo okursan DGS sınavında 25 matematik neti yaparak mühendisliğe geçersin. Ben DGS ile İTÜ maden kazandım, sağlık problemleri sebebi ile hazırlıkta devam edemediğim için Deu'ya geçiş yaptım. Ancak şu an mat3'de resmen ağlıyorum. Tüm derslerde sıfırsan sadece vakit kaybedersin. Açık öğretimde grafik tasarım gibi bölümlere bakman daha avantajlı olabilir senin açından.

Tüm derslerin sıfır ise direk mühendislik yapamazsın. Ancak 2 yıllık inşaat ya da geoteknik gibi bir myo okursan DGS sınavında 25 matematik neti yaparak mühendisliğe geçersin. Ben DGS ile İTÜ maden kazandım, sağlık problemleri sebebi ile hazırlıkta devam edemediğim için Deu'ya geçiş yaptım. Ancak şu an mat3'de resmen ağlıyorum. Tüm derslerde sıfırsan sadece vakit kaybedersin. Açık öğretimde grafik tasarım gibi bölümlere bakman daha avantajlı olabilir senin açından.

Zaten bu yıl değil 2023 sınavına göre düşünüyorum her şeyi. Ayrıca grafik tasarıma ilgim yok maalesef.

2023 sınavına giriceksen, ve herşeyin 0 olduğunu var sayarsak, Sadece TYT hazırlanıp matematiğini biyere getirebilirsin. Bir çok insanın ve Youtube'da gördüğün şeylere tam olarak inanma. Hepsi foş/boş.

Nasıl çalışman gerektiğinden önce, kendine doğru bir hedef koy. Bunu çünkü senden başkası iyi bilemez. Sadece TYT dedim, ileride DGS hazırlanabilirsin. Böylece çok fazla matematik pratiği ve bir çok konuyu halletmiş olursun. Ve zamandan kazanmış olursun. Askerlik durumun ne alemde bilmiyorum ama. Bu işine yarayabilir.

Ama yüksek saatler çalışmak zorundasın. Çünkü 0'ım diyorsun. Ayrıca saçma sapan şu fikirlere takılma, *Mühendis iş bulamıyor öyle olamıyor* gibi. Tabi ki iyi bir bölümün ve okulun iyi bir etiketi olucak. Ülkenin durumu zaten belli ağlayan ağlıyor, konuşan konuşuyor en çok çalışan hak ediyor. Ya da parası olan eğitiminde ve kariyerinde biyere geliyor.

Geri
Yukarı