Üniversite bölümü tercihi

Bir insanın o kadar bölümü sevmesi imkansız. Hoşuna gidiyor olabilir ama gerçekten sevdiğin 1-2 tanesi vardır. Elindeki puana ve okul kriterlerine göre (mesela bulunduğun şehirden ayrılmamayı isteyebilirsin) tercihini yaparsın.
3 tane bölümü benimsedim ama dediğim gibi kimya haricindekiler hakkında çok az bilgi var ben de buradan bilgi almaya çalışıyorum. Zaten bunlar tutması mümkün olan yerler yani elemeden kalanlar. Senin bunlar hakkında bilgin varsa paylaşırsan sevinirim.

Bilişim sistemleri ve teknoloji çok özel bir alan. Sadece birkaç özel okulda var o kadar.
Bilişim sistemleri mühendisliği daha mantıklı ama o da çoğu yerde teknoloji fakültesinde. Sıralamanı bilsem kabul edilebilir diyebilirdim ama bana göre düşük yerler.
Matematik-Bilgisayar ise çok daha kötü durumda.

Sıralamanın 130 bin civarında olduğunu tahmin ediyorum. Kimya hakkında bilgim olmasa da (Diğerlerin hakkında da yok. Laf olsun diye sonradan açılan, köklü olmayan bölümler. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum. Yakın mühendislikler bile adında bilişim geçen bölümlerden daha alakalı benim bölümüme.) yıllardır var olan, çok iyi yerlerde de olan düzgün bir bölüm. Sevdiğini/hoşlandığını da söylemişsin. Senin yerinde olsam Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya bölümüne girerdim.

Unutma, özel okullardaki burslu bölümlerin puanı iyi diye oralar o kadar iyi değil. Parasını verip giren 500 bin sıralamalı adam ile aynı eğitimi alacaksın. O adam parasını verdiği için onun seviyesinde ders işlenecek.
Sen Kültür Üniversitesi Matematik-Bilgisayar bölümüne 130 bin sıralama ile burslu girsen bile 360 bin sıralama ile %50 burslu giren kişi ile aynı sınıfta olacaksın. Devlet üniversitelerinde bile 130 bin sıralama civarında seviye/beyin farkı olurken özel okullarda hayal bile edemiyorum.

Yurtdışında kimya okuyorum kesinlikle önermem gereksiz bir bölüm. Matematik önerimdir. Gereksizden kastım aşırı zor kendi bölümün bile olsa seni o kadar zorluyor ki bıkıyorsun. Gerek yok bu kadar kasmaya. Ayrıca sıralaman kaç? Eğer zor olsada seviyorum diyorsan ve sıralaman iyiyse burs ile gidebiliyorsan Viyana Üniversitesi'ni öneririm fakultesi ve hocaları gayet iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı