Üniversite diplomasının çok bir önemi var mı?

Türkiye'de hiçbir diplomanın değeri yok artık. İlk 5 bin gibi bir sıralamayla almayan tüm bölümler aynı. O yüzden diyorum iletişim gibi saçma sapan bölümler okuyacaksanız okumayın, onun yerine bir meslek öğrenin.

Şu an kıytırık bir sucuya işin düştü mü yandın, bu adamlar iki eve gidip tadilat yapsa 1 ay geçinecek para kazanıyor. Neden? Çünkü piyasada iş bilen adam bulmak zor, bunu kendileri de biliyor.

Üniversite okudum işsiz kaldım diyen adamların çoğu zart zurt üniversitesinden mezun olup ağlıyor. İyi bir üniversitede aldığın eğitim ve kurduğun network fazlasıyla işine yarar iş hayatında.
Görüşünüze saygı duymakla beraber katılmıyorum, İstanbul Üniversitesi'nde okuyan da işsiz kalıyor Esenyurt Üniversitesi'nde okuyan da. Dediğim şey devlet ataması olan bölümleri kapsamıyor tabii.

Türkiye'de hiçbir diplomanın değeri yok artık. İlk 5 bin gibi bir sıralamayla almayan tüm bölümler aynı. O yüzden diyorum iletişim gibi saçma sapan bölümler okuyacaksanız okumayın, onun yerine bir meslek öğrenin.

Şu an kıytırık bir sucuya işin düştü mü yandın, bu adamlar iki eve gidip tadilat yapsa 1 ay geçinecek para kazanıyor. Neden? Çünkü piyasada iş bilen adam bulmak zor, bunu kendileri de biliyor.
Kesinlikle.

Görüşünüze saygı duymakla beraber katılmıyorum, İstanbul Üniversitesi'nde okuyan da işsiz kalıyor Esenyurt Üniversitesi'nde okuyan da. Dediğim şey devlet ataması olan bölümleri kapsamıyor tabii.
Hocam sınırda bir ortalamayla bitirip kendini geliştirmeden mezun olmak var, bir de ortalamanı iyi tutup hem de kendini geliştirerek mezun olmak var.

Okuduğunuz bölümde önemli, zaten iş alanı kısıtlı bir bölümde 4 yıl kendinizi öne çıkarmak için çalışmadan derslere girip çıkarsanız mezun olduğunuzda hangi üniversite olursa olsun işsiz kalırsınız.

Normalde üniversitelerin öğrenciye yardımcı olması lazım zaten. Sadece gelişmiş ülkelerde öyle işliyor daha çok.
Fakat dünyanın en iyi üniversitesine de gitseniz iş öğrenciye kalıyor bunu anlamak lazım önce.

Ek olarak hangi üniversitedesiniz bilmiyorum ama hangi büyük umutlarla iletişim bölümünü seçtiniz ki?

Eskiden üniversiteler internet imkanı olmadığı için, atamalar liyakatlı yapıldığı için. Hocalar derslerine özen gösterdiği için.
Önüne gelen üniversite okumadığı için güzel ortamlardı.
Öğrenciye bilgisel yönden bir şeyler açar network kurmasının, staj yapmasının, kendini geliştirmesinin önünü açardı.

İstanbul Üniversitesinin iyi bir bölümünde okuyup, kendini geliştirmiş kimse yoktur işsiz. Ama Esenyurt üniversitesinin kötü bir bölümünden mezun olup kendini geliştirip iş bulan kişiler vardır.

Normalde üniversitelerin öğrenciye yardımcı olması lazım zaten. Sadece gelişmiş ülkelerde öyle işliyor daha çok.
Fakat dünyanın en iyi üniversitesine de gitseniz iş öğrenciye kalıyor bunu anlamak lazım önce.

Ek olarak hangi üniversitedesiniz bilmiyorum ama hangi büyük umutlarla iletişim bölümünü seçtiniz ki?

Eskiden üniversiteler internet imkanı olmadığı için, atamalar liyakatlı yapıldığı için. Hocalar derslerine özen gösterdiği için.
Öğrenciye bilgisel yönden bir şeyler açar network kurmasının, staj yapmasının, kendini geliştirmesinin önünü açardı.

İstanbul Üniversitesinin iyi bir bölümünde okuyup, kendini geliştirmiş kimse yoktur işsiz. Ama Esenyurt üniversitesinin kötü bir bölümünden mezun olup kendini geliştirip iş bulan kişiler vardır.
İletişim bölümünü seçtim lakin gazetecilik veya öyle bir şey değil. Sözelde 12 bin yapıp seçmiştim. Yeni medya iletişim İngilizce tam programlı, müfredatta tasarım odaklıydı yani web tasarım, bilgisayar grafik programları, edit tekniği gibi dersler vardı. Başarılı olacağıma inanarak seçtim, hala umudum var. Daha 2. sınıftayım ama umudum yüzde 30 falan :/

"Eskiden üniversiteler internet imkanı olmadığı için, atamalar liyakatlı yapıldığı için. Hocalar derslerine özen gösterdiği için.
Öğrenciye bilgisel yönden bir şeyler açar network kurmasının, staj yapmasının, kendini geliştirmesinin önünü açardı." Çok doğru. Benim de sinirim ve bu konuyu açma sebebim belki de bu. Bunları yaşayan da tek ben değilim ne yazık ki.

Geri
Yukarı