Üniversite gerçekten şart mı?

Bilgisayar üzerinden iş yapıyorsanız (Tasarım, Editör, Yazılım) üniversite okumaya çok gerek yok ( Mesleki anlamda ). ama maddi durumunuz varsa okuyun, Üniversite "network, bilgi, kültür, takım çalışması" olarak çok şey kazandırır.

Asla şart değil. Almanya'dan 3 kat daha fazla Üniversite mezunu veriyoruz. Kim daha başarılı? (Bkz: Almanya bizi kıskanıyor aw)

Önemli olan senin merakının neye olduğu. Eşit Ağırlık öğrencisi ya sözel ya da tm bölümlerine merak salar. Tarih okumak, Edebiyat, Hukuk, Psikoloji vs. okumak ister misin? E-ticaret gibi işlere atılıp hem daha çok para kazanabilir hem de daha mutlu olabilirsin. Garantiye gelirsek, bu ülkede hiçbir şeyin garantisi yok. Atanamayan 1 milyon öğretmen olan bir ülkede yaşıyorsun. Ona göre düşün.
Kararındaki ölçüt senin mutluluğun olsun. Tamamen bireysel düşün. Bu hayat sana ait. Türk toplumunun "Üniversiteye gitmek çoh önemli yaw" laflarına düşme.

Üniversitesi diploması sana güzel bir maaş, güzel bir ev, güzel bir araba, güzel bir hayat sunmaz tek başına. Üniversitesi diplomasına ihtiyacın olan bir meslek hayalin varsa (doktorluk, mühendislik, mimarlık vs.) o zaman üniversitesi diploması ve üniversite için çalışırsın ama sen bu tarz diploma gerektirmeyen ya da lise mezuniyetinle yapabileceğin bir işte başarılıysan ve hayatını bunla idame ettirebiliyorsan diploma senin için boş bir kağıttan farksız olur.

Dolayısıyla olaya diploma bazında değil, iş bazında bakıp işin ihtiyaçları doğrultusunda yol çizeceksin.

Eğer sayısal okuyor olsaydın işler değişirdi ama eşit ağırlık için diyeceğim pek bir şey yok. Biraz zor iş bulunuyor bulduklarında insani şartlarda çalıştırmıyor veya çok maaş vermiyor.
Bence her türlü okumalısın artık hangi bölüm senin işine yarayacaksa artık. En azından cebinde bir diploma vs. olur şuan yaptığın işler iyi gitmezse ona sarılırsın veya tam tersi mezun olduğun işi yapar şuan yaptığını da yan iş olarak yaparsın. Böyle bir dönemde okumamak değilde olabildiğince okumak lazım aslında.
İlla yurtiçi düşünmesine pek gerek yok yurtdışından yüksek lisansını yapsın ama gene diyorum üniversiteyi gerçekten sevdiğin bir bölümde oku yoksa sırf iş olanağı için falan saçma olur zaten ilgi duyduğu sevdiği bir bölümse o alana odaklanır yüksek lisans doktora alır başını gider diye düşünüyorum.

Sana bağlı bir şey, ben tamamen ilgi duyduğum ve hobim olan uzay alanına katkı sağlamak için üniversite düşünüyorum. Her şeyi para olarak düşünme, illaki bir ilgi duyduğun alan vardır. Benim tavsiyem bunu en yakın zamanda bulman, ben çok geç bu ilgimi keşfettim, acısını bu sıralar çıkarıyorum. Benim de matematik temelim sıfır, ne yapacağımı bilmiyorum. Zamanın varken, az da olsa çalış.
Hocam her şey para değil haklısınız, amacım çok para kazanmak falan da değil zaten, ufak şeylerden mutlu olabilen biriyim stabil bir hayatım olsa geçinip gitsem yeter de artar bana.

Fakat istanbul şartlarında minimum 50-60k almam gerekiyor bekar bir erkek olarak, ekonomik refaha ulaştıktan sonra zaten kişisel gelişimimi de gerek kültürel gerek sosyolojik anlamda sağlayabileceğimi düşünüyorum.

Üniversiteyi sadece eğitim olarak düşünmen yanlış, farklı bir hayat tecrübesi olarak düşün. Bir sürü yeni insan yeni tip yeni deneyim olarak düşün. Şu an ki çevreni düşün bu oluşmuş oturmuş bir çevre ama üniversiteye gidince o kadar farklı insan ve tip göreceksin ki hepsi bir tecrübe olacak sana.

Sana bağlı bir şey, ben tamamen ilgi duyduğum ve hobim olan uzay alanına katkı sağlamak için üniversite düşünüyorum. Her şeyi para olarak düşünme, illaki bir ilgi duyduğun alan vardır. Benim tavsiyem bunu en yakın zamanda bulman, ben çok geç bu ilgimi keşfettim, acısını bu sıralar çıkarıyorum. Benim de matematik temelim sıfır, ne yapacağımı bilmiyorum. Zamanın varken, az da olsa çalış.

Hocam bende grafik tasarım işlerine ilgiliyim ama üniversitede bu bölüm sayısal. Fakat ben 10+10 işlemini yaparken bile hesap makinesi açtığımı hatırlıyorum bende temelinde temeli yok ben ne yapmalıyım?

Hocam her şey para değil haklısınız, amacım çok para kazanmak falan da değil zaten, ufak şeylerden mutlu olabilen biriyim stabil bir hayatım olsa geçinip gitsem yeter de artar bana.

Fakat istanbul şartlarında minimum 50-60k almam gerekiyor bekar bir erkek olarak, ekonomik refaha ulaştıktan sonra zaten kişisel gelişimimi de gerek kültürel gerek sosyolojik anlamda sağlayabileceğimi düşünüyorum.
Düşünmüyor olsan bile en azından günlük 2 3 saat çalış acısı sonra çıkar kararın değişirse birşeye ilgin olursa falan.

Maddi durumunuz yoksa KPSS sınavına girip memur olarak 35K maaş alarak çalışabilirsin. 2-3 Yıl birikim yaptıktan sonra istifa edip üniversiteye gidebilirsiniz.

Ben şuan böyle yapmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı