Üniversite için laptop vs masaüstü

Okula getirip götürmesinin kolaylığı, rahat taşıma, ekstra donanımlara ihtiyaç olmadan bir çok özellik olması (kamera, ses kaydedici ve WiFi).
Konforun tanımı başka olduğu için sormuştum. Anladım.
10000 TL'lik oyun laptopu daha iyi olacak gibi sanki.
Masaüstü daha performanslı, güçlü, bakımı kolay ve yerine göre daha az maliyetli oluyor. Laptop ise neredeyse all in one, istediğin yere götür. Burada seçim senin, önceliğin performans ve güç ise masaüstü alman yerinde olur. Tabi burada laptopa göre fark yaratman lazım, yoksa bir anlamı olmaz. Sırf üniversiteye götürmek için düşünüyorsan şimdiden söyleyeyim bilgisayarsız üniversite görmedim. Örnek veriyorum laptopunu götürürsün ama okulun bilgisayarları arasında kullanırsın. Karar senin.

Güçlü bir bilgisayarı günde 10 saat kullansa taş çatlasa 30 lira.

Benim bilgisayar orta güçte ve PSU 300 Watt + LCD monitör'ün yediği Watt'a 45 (19 inçler 45 çekiyor benimki 22.5 inç desek);

345 Watt X 10 (saat) = 3,45 KWatt.
1 KW = 0,4743 TL
3,45 KW = 1,6 TL.
Ayda 30 X 1,6 TL = 48 TL ama vergisiz.

Vergileri de ekleyelim.
Kullanım miktarı = 48 TL,
Yüzde 1 enerji fonu = 0,4 TL,
Yüzde 2 TRT payı = 0,96 TL,
Yüzde 18 KDV = 8,7 TL.
Bir de bu Temmuz'da bir zam eklenmiş onu dahil etmedim.
Güçlü bir bilgisayarın PSU en az 450 Watt'tan başlar. Monitör dahil değil.

Yani 30 TL elektrik gelmesi için, bilgisayar kullanmasın arkadaş :D.

Yurtsa bir şey demem lakin hem az yer kaplaması, hem konfor olmasından ötürü laptop alınabilir.
Gaming laptopların ise 110 Watt adaptörü var.

Son düzenleme:
Benim bilgisayar orta güçte ve PSU 300 Watt + LCD monitör'ün yediği Watt'a 45 (19 inçler 45 çekiyor benimki 22.5 inç desek);

345 Watt X 10 (saat) = 3,45 KWatt.
1 KW = 0,4743 TL
3,45 KW = 1,6 TL.
Ayda 30 X 1,6 TL = 48 TL ama vergisiz.

Vergileri de ekleyelim.
Kullanım miktarı = 48 TL,
Yüzde 1 enerji fonu = 0,4 TL,
Yüzde 2 TRT payı = 0,96 TL,
Yüzde 18 KDV = 8,7 TL.
Bir de bu Temmuz'da bir zam eklenmiş onu dahil etmedim.
Güçlü bir bilgisayarın PSU en az 450 Watt'tan başlar. Monitör dahil değil.

Yani 30 TL elektrik gelmesi için, bilgisayar kullanmasın arkadaş :D.

Yurtsa bir şey demem lakin hem az yer kaplaması, hem konfor olmasından ötürü laptop alınabilir.
Gaming laptopların ise 110 Watt adaptörü var.
Bilgisayarı sürekli açık bıraktığını söyledin yukarıda, üniversite için o kadar kullanmayacak her halde.

Konu ile alakasız ama üniversitede laptop ya da masaüstü kesinlikle kullanmak zorunda mıyım? Anlamıyorum ödev yapmak için 3-4 bin TL laptop yeterli 9-10 bin liraya laptop alanlar var neden bu kadar pahalı alıyorlar?

Konu ile alakasız ama üniversitede laptop ya da masaüstü kesinlikle kullanmak zorunda mıyım? Anlamıyorum ödev yapmak için 3-4 bin TL laptop yeterli 9-10 bin liraya laptop alanlar var neden bu kadar pahalı alıyorlar?
Oyun oynamak, kod yazmak yada gündelik işler içinde Macbook alabilyorlar. Ben de 3-4 binlik bir şey bakacağım artık.
10 saat kullanmaz bence, zaman bile kalmaz. 4000 liralık laptop yeterli üniversite için.
Kanki ben bilgisayar mühendisliği okuyorum günde bazen 2, bazen 4 saat ders görüyorduk kapanmadan önce. Zaman çok kalıyor.
Tabi arkadaş gezer tozar bilemeyiz.

Geri
Yukarı