Üniversite için yazılım çalışma planı nasıl olmalı?

talecood

Hectopat
Daha fazla  
Üniversiteye geçiyorum ve hazırlık senemi okuyacağım. Yazılım mühendisliği kazandım ve bilgisayar mühendisliğini 0.1 puan ile kaçırdım. Okulumda 1. yarıyıl C 2. yarıyıl ise Java veriliyor ve sonrasında çoğunluklu olarak Java ile (Unity ile oyun yapma işine yönelirseniz C#) ilerliyoruz. Haziran'ın başından beri Python çalışıyorum ve basit derece komutları, yazı tipini vs. biliyorum. Hazırlık senemin ilk dönemi içerisinde Python üzerinde çalışmayı, 2.dönemden yaz tatiline kadar ise C veya Java çalışmayı düşünüyorum. Sizce bu şekilde bölmek mantıklı mı? Mantıklı ise hangi dilden önce başlamalıyım? Ayrıca İngilizce ve 1.sınıf dersleri için temel matematik vs. de çalışmayı düşünüyorum. Son olarak sizce 1.sınıfta gerçekten kasıp 0.1 puan ile kaçırdığım bilgisayar mühendisliği bölümüne geçmeye çalışmaya değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversiteye geçiyorum ve hazırlık senemi okuyacağım. Yazılım mühendisliği kazandım ve bilgisayar mühendisliğini 0.1 puan ile kaçırdım. Okulumda 1. yarıyıl C 2. yarıyıl ise Java veriliyor ve sonrasında çoğunluklu olarak Java ile (Unity ile oyun yapma işine yönelirseniz C#) ilerliyoruz. Haziran'ın başından beri Python çalışıyorum ve basit derece komutları, yazı tipini vs. biliyorum. Hazırlık senemin ilk dönemi içerisinde Python üzerinde çalışmayı, 2.dönemden yaz tatiline kadar ise C veya Java çalışmayı düşünüyorum. Sizce bu şekilde bölmek mantıklı mı? Mantıklı ise hangi dilden önce başlamalıyım? Ayrıca İngilizce ve 1.sınıf dersleri için temel matematik vs. de çalışmayı düşünüyorum. Son olarak sizce 1.sınıfta gerçekten kasıp 0.1 puan ile kaçırdığım bilgisayar mühendisliği bölümüne geçmeye çalışmaya değer mi?
C ile fazla işe alım olmuyor Embedded Engineer vs. dışında. Bence Java'dan yürü, backend arayanlarda çıkıyor.

Benim tavsiyem, üniversiteden Java ile yürüyüp, üniversite dışında cloud platformlarla ve konteynerlerle (Docker, Kubernetes) çalış, ben LinkedIn'de dolaşırken çok fazla DevOps Engineer ilanı vardı, DevOps ağır bir mesleğe de benzemiyor zaten, çoğunlukla yaptığın zaten yapılan yazılımlara rutin kontrol.

Kasıp Bilgisayar Mühendisliği'ne geçmek saçmalık olur, yapacağını yapmışsın zaten.

Bu sitedeki öğrenmen gereken şeyleri söyleyen maddeleri çevirdim, bunları öğrenebilirsin eğer DevOps Mühendisi olmak istersen.

• İletişim ve işbirliği
  • Sistem yöneticiliği
  • DevOps araçlarıyla deneyim
  • Konfigürasyon yönetimi
  • Konteyner ve konteyner orkestrası
  • Sistem mimarisi ve provizyon
  • Kodlama ve betik yazma bilgisi
  • İşbirliği yönetim yetenekleri

Son düzenleme:
2023 yılında hâlâ dil olarak C öğreten okulları anlamak güç. Hazırlık yılınızda Python öğrenmeniz yeterli olur, eğer biraz farklılık görmek isterseniz Java bakabilirsiniz. Bir dili öğrendikten sonra diğerlerine geçiş süresi oldukça kısalıyor zaten. Ancak gelecek yıl zaten eğitimini alacağınız için kasmanıza gerek yok, ön bilgi dâhi yeterli olur. Hazırlık yılında önceliğiniz İngilizce olmalı. İngilizce bildikten sonra önünüzde sonsuz bir bilgi kaynağı olacaktır. Geçiş konusunu düşünmek için erken, siz en iyi şekilde ilerleyin. Başvuru döneminde durumunuzu daha sağlıklı değerlendirip karar verebilirsiniz.

Bence ne kadar çok öğrenirseniz o kadar iyi zararı yok sonuçta. 16 yaşındayım C, Python, Java biliyorum şu anda Kotlin öğreniyorum. Faydasını göreceğiz bakalım.

Neden böyle söylediniz?
Cümle bir tık eksik olmuş, "ilk" dil olarak öğretilmesi saçma diye belirtmem gerekiyormuş. Üniversiteye yeni girenlerin büyük çoğunluğu hayatında ilk defa bir programlama dili öğreniyor. Bu yüzden Python gibi anlaşılması ve kullanılması daha rahat bir giriş dili varken C öğretmek oldukça yersiz. Bunun yerine Python-Java-C/C++ gibi adım adım ilerleyen bir süreç çok daha verimli, ki birçok iyi üniversite de artık bu yolu izliyor. Önce Python ile genel işleyişi anlayıp daha sonra C gibi dillere geçerek tüm kontrolü ele alabilir.

Cümle bir tık eksik olmuş, "ilk" dil olarak öğretilmesi saçma diye belirtmem gerekiyormuş. Üniversiteye yeni girenlerin büyük çoğunluğu hayatında ilk defa bir programlama dili öğreniyor. Bu yüzden Python gibi anlaşılması ve kullanılması daha rahat bir giriş dili varken C öğretmek oldukça yersiz. Bunun yerine Python-Java-C/C++ gibi adım adım ilerleyen bir süreç çok daha verimli, ki birçok iyi üniversite de artık bu yolu izliyor. Önce Python ile genel işleyişi anlayıp daha sonra C gibi dillere geçerek tüm kontrolü ele alabilir.
Şimdi oldu hocam, önceki cümleden yıl olmuş 2023 hala C öğrenenler var gibi bir mesaj çıkartmıştım. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı