Üniversite imza atma sistemi nasıl işliyor?

Hocadan hocaya değişen bir durum mesela bizde 1-2 hoca yoklamayı kendi alıyordu kimse kimsenin yerine imza atmasın diye ve bu hocalar gerçekten yoklamayı takıyordu 1 derste 10-15 kişiyi bırakan gördüm. Yoklama defterini bırakan hocalarda oluyor elden ele şeklinde imza atıyorsun bu sırada arkadaşına da imza atabilirsin hoca kontrol ederse sıkıntıya girersin ama. Kimi hoca hiç yoklama almıyor ya da atılan yoklamayı önemsemiyor vs. yoklama kağıdını sene sonuna kadar kontrol etmeyen bile var.

İyi misiniz hocam? Benim için %50 yeter diyebilir ama benim için %100 yeter diyemez. Yani okulun bir sınırı vardır ve o sınırı geçemez. Daha esnek ve geniş olabilir ama daha katı olamaz o sınırdan. Bizim gelmeyin yok yazmayın diyen hocamızda vardı üniversitede tek tek okuyarak yoklama alan hocamızda. Ama o tek tek okuyan hocamız bile okulun koyduğu sınırı geçemezdi. En fazla inatçılık yapabilir, ilk ders gelmeyeni bütün gün yok yazar mesela. O o resmiyetteki sınırı geçemez.
Yo diyor. Okuduğum okulda hocalarimdan biri derslere gelmek zorunda değilsiniz.Derslere gelmeyip vizeden 70 üstü yapanları fa olarak işlemem finale de girerler demişti. Ben dahil pek çoğumuz katılmadık derse. Başka bir hocamız geçmiş haftalara imza atmamıza izin veriyordu. Dönem boyu gitmedigim derse finalden önceki hafta gidip tüm haftalara imza attım. Başka bir hocamız ise %50 üstü olmaya çalışın, eğer notlar iyi ve %50'nin çok altında değilseniz geçiririm diyordu. Bir hocamız ise 70 altında olan herkese fa vereceğim demişti ama ben 50 küsur katılımla hoca sağolsun geçtim. Tamamen hocaya bağlı. Okul yönetmeliği bizde 70 diye zorluyor normalde.

Derslere gelmeyip vizeden 70 üstü yapanları fa olarak işlemem finale de girerler demişti.
Bunu diyen hoca ders katılıma ekstra puan veriyordu ama mesela. Tüm derslere katılmadan AA alamıyordun dersten. AA almak istiyorsan mecburen katılıyordun.

İyi misiniz hocam? Benim için %50 yeter diyebilir ama benim için %100 yeter diyemez. Yani okulun bir sınırı vardır ve o sınırı geçemez. Daha esnek ve geniş olabilir ama daha katı olamaz o sınırdan. Bizim gelmeyin yok yazmayın diyen hocamızda vardı üniversitede tek tek okuyarak yoklama alan hocamızda. Ama o tek tek okuyan hocamız bile okulun koyduğu sınırı geçemezdi. En fazla inatçılık yapabilir, ilk ders gelmeyeni bütün gün yok yazar mesela. O o resmiyetteki sınırı geçemez.
Valla yalan olmasın hiç yoklama almayan hocalar var, hiçbir derslerine de girmiyorum sınav haftası PDF'leri okuyarak geçiyorum. Yani okulun sınırı olsa da tamamen hocaya bağlı bir durum. Bazı hocalar yoklama kuralını sıkı olarak uygularken bazıları derste devam zorunluluğu olmasına rağmen yoklama almıyor.

Merhaba Technopat kullanıcıları. Şimdi ben üniversite okuyorum 2 yıllık ve bazen insanlık hali geç kalıyorum 2. ders giriyorum 2 ve 3. derslere imza atıyorum ilk derse atamıyoruz normal olarak. Benim haftamdan mı gider yoksa gitmez mi?

Okuldan okula, dersten derse hatta hocadan hocaya bile değişebilecek bir şey. Yıl başında her dersin hocası genelde kendi şartlarını söyler. Ayrıca "Syllabus" dedikleri müfredat dosyasını yayınlarlar. Tüm dersin işlenişi burda yer alır.

Resmi YÖK yönetmeliği teorik dersler için yüzde 70, pratik dersler için yüzde 80 devam zorunluluğu ister. Labaratuvar derslerinde yüzde 80 muhabbetine çoğu okul uyar fakar normal teorik derslerde hocalar genelde daha esnek davranır.

Not: Hukuk okuyorsan devamsızlık yok diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı