Üniversite İngilizce hazırlık ve askerlik

Hayırlı tezkereler hocam, 29 yaşına kadar askerlik yapmamış olmanın bir dezavantajını yaşadın mı? 2029'a kadar tecilim var ama tecili bozup gitmek konusunda kararsızlık yaşıyorum.

30 yaşındayım askere daha gitmedim, bir aksilik olmazsa aralık ayında 1 aylığına gidip geleceğim, ben hiçbir sıkıntısını görmedim. Eğer mesleğinde belli bir seviyeye geldiysen zaten maaşın iyi oluyor haliyle rahat bir şekilde bedelli yapabileceğini karşı tarafa anlatıp askerliği bir engel olarak görmemelerini söylüyorsun.

30 yaşındayım askere daha gitmedim, bir aksilik olmazsa aralık ayında 1 aylığına gidip geleceğim, ben hiçbir sıkıntısını görmedim. Eğer mesleğinde belli bir seviyeye geldiysen zaten maaşın iyi oluyor haliyle rahat bir şekilde bedelli yapabileceğini karşı tarafa anlatıp askerliği bir engel olarak görmemelerini söylüyorsun.

Henüz bir mesleğim yok, geleceğim muallakta olduğu için bu konularda karar vermekte zorluk çekiyorum hocam.

Hazırlık sınıfında da öğrenci olursun. Genel olarak otomatik tecil olur ancak bazen öğrenci işlerinin üşenmesinden dolayı kendin gidip tecil ettiriyorsun. Üniversite bitene kadar tecilli olur. Üniversite bitme tarihinden 4 yıl sonraya tecil oluyorsun ama öğrenci işlerine göre 2-3 ay içerisinde asker yoklaması görünüyor.
Tamamdır hocam çok teşekkürler :)

Henüz bir mesleğim yok, geleceğim muallakta olduğu için bu konularda karar vermekte zorluk çekiyorum hocam.

O zaman en iyisi bir an önce gitmek. Eğer bir mesleğiniz olsaydı 7 yıllık tecil iş bulmanız için büyük bir fırsattı, birçok firma 2 yıl tecilli olmasını bile yeterli görebiliyor fakat sizin durumunuz için en iyisi gidip gelmek. Bir de şu var özellikle 6 ay askerlik için 20 ve 30 yaş arasında gitmekte büyük bir fark var 20 yaşında insanın kabulleneceği bazı şeyler 30 yaşında insanlar için çok daha katlanılmaz oluyor.

Garanti olsun diye askerlik şubesine gittim ama oradaki memur bana kendi telefonumdan 3 tıklamayla işi yaptırdı. e-devletten askerlik erteleme başvurusu yapıyorsun, onaylama tuşlarına basıyorsun ve başvurun iletiliyor, birkaç gün sonra da "askerlik durum belgesi" sorgulattığın zaman askerlik ile ilişiğinin başlayacağı yeni tarihi görebiliyorsun.
Bunu ama sadece liseden mezun olduğunuzda 22 yaşınıza kadar yapabiliyorsunuz ondan sonrası için üniversite şartı olmadan tecil edemiyorsunuz. Arkadaş 29 yaşına kadar deyince, merak ettim.

O zaman en iyisi bir an önce gitmek. Eğer bir mesleğiniz olsaydı 7 yıllık tecil iş bulmanız için büyük bir fırsattı, birçok firma 2 yıl tecilli olmasını bile yeterli görebiliyor fakat sizin durumunuz için en iyisi gidip gelmek. Bir de şu var özellikle 6 ay askerlik için 20 ve 30 yaş arasında gitmekte büyük bir fark var 20 yaşında insanın kabulleneceği bazı şeyler 30 yaşında insanlar için çok daha katlanılmaz oluyor.

Bunu büyüklerimden de çok kez duydum; ileride askerlik çok zoruna gider, kendinden 7-8 yaş küçük çocuklardan emir alırsın falan filan diye :)

20 yaşında insanın kabulleneceği bazı şeyler 30 yaşında insanlar için çok daha katlanılmaz oluyor.
Katılıyorum. Uzman çavuşların çok büyük bir çoğunluğu 20-25 yaş arası olacağı için bazıları duyacağı sözleri kaldıramayabilir. Ben komplekssiz bir adamım, yine de döndüğümde deneyimlerimi paylaşırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı