Üniversite İngilizce hazırlık ve askerlik

316219

Hectopat
Merhaba, hızlıca 2 sorumu sorayım;

1- 01/01/2025 tarihine kadar askerlik ile ilişiğim yok, ben de 2024 senesindeki YKS sınavına girip yerleşmeyi planlıyorum ama 1 yıl İngilizce hazırlık okuyacağım.

Hazırlık okurken haliyle 01/01/2025 tarihine ulaşacağım.

İngilizce hazırlık okurken de üniversite öğrencisi sayılıyor muyum? Yani askerlik otomatik erteleniyor, doğru mu biliyorum?

2- yukarıdaki durum geçerliyse 2029 yazı gibi üniversitem tamamen bitecek. Bu zamana kadar mı erteleniyor otomatik olarak, üniversite biter bitmez çağırıyorlar mı?

İyi geceler, cevaplayanlara teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce hazırlık okurken de üniversite öğrencisi sayılıyor muyum? Yani askerlik otomatik erteleniyor, doğru mu biliyorum?
Bildiğim kadarıyla üniversiteye kayıt olduğunuzda askerlik tecil oluyor. Kayıt olmak yeterli, tabi askerlik şubesine gidip sormakta fayda var.

Herhangi bir okul kaydının yanı sıra bireysel mazeretinle de askerlik tecil hakkın bulunuyor. Okul da eğer işgüzarlık yapmazsa otomatik olarak sisteme düşer ve tecilli görünürsün. Bunu 29 yaşında yarın sabah birliğe teslim olacak biri olarak yazıyorum :D

Not: Eğer yönetmelik değişmediyse, 4 yıllık örgün, açık ve uzaktan eğitim gördüğün taktirde 29 yaşına kadar askerlikten muaf sayılabiliyorsun. Bu yaştan sonra askerliği ertelemek için 4 yıllık eğitimlerinin üzerine çıkman gerekiyor, doktora, profesör vs.

Son düzenleme:
Herhangi bir okul kaydının yanı sıra bireysel mazeretinle de askerlik tecil hakkın bulunuyor. Okul da eğer işgüzarlık yapmazsa otomatik olarak sisteme düşer ve tecilli görünürsün. Bunu 29 yaşında yarın sabah birliğe teslim olacak biri olarak yazıyorum :D

Hayırlı tezkereler hocam, 29 yaşına kadar askerlik yapmamış olmanın bir dezavantajını yaşadın mı? 2029'a kadar tecilim var ama tecili bozup gitmek konusunda kararsızlık yaşıyorum.

Hazırlık okusan dahi üniversite öğrencisi olursun, otomatik tecil edilirsin.

Üniversite biter bitmez çağrılıyorsun ancak yine tecil hakkın oluyor. İstersen kullanabilirsin.
Tamamdır teşekkürler. :)
O konuda bilgim yok hatta birkaç sene sonra aynı soruyu büyük ihtimalle ben de sormuş olacağım. O yüzden cevabını bulursanız benimle de paylaşırsınız :D
Tamamdır :D
T.C. Resmî Gazete
Bu sitede, asker alma yönetmeliğinde en kesin bilgiler yazar ama bulamadım. Google'a yazsan eskisi çıkar. En iyisi şubeye git sor. Ya da sitenin altını üstüne getir bul.
Dediğiniz gibi en iyisi şube ama buradan da sorayım dedim, teşekkürler. :)
Hayırlı teskereler şimdiden hocam, sağ olun bilgi için de. Bireysel olarak zaten 2 yıl tecil ettirdim, hak dolmadan üniversiteye gittim mi ne olacak onu sormuştum, sağ olun tekrardan :)

Geri
Yukarı