Üniversite Kazanmak

Fearoot88

Kilopat
Arkadaşlar üniversite kazanmak için iyi bir yerden 400 300K çok az mı? Ve 400K gibi sıralama yapmak zor mudur? Özel üniversite baktım internetten %75 indirimli yazıyor bazı bölümler, herkese mi %75 indirimli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi şehirde oturuyorsun? Şehrindeki iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünü kazanmaya bak. Paralı üniversitelerin sana tek katkısı bir kağıt parçası olacaktır (Bazıları hariç).

100-150K'dan sonra doğru düzgün yer yok. Ayrıca devlet üniversitesine veya özele girmek istiyorsan da gerçekten iyi eğitim veren, kendini kanıtlamış bir üniversiteye gitmen daha iyi olur.

O %75 indirimli dediğin yer umarım Nişantaşı Üniversitesi değildir. Bahsettiğin sıralamanın hangi puan türünde olduğunu da belirtsen çok iyi olurdu. "İyi bir yerden 300-400k" derken kastın nedir?
Yine de şu istatistiği vereyim. Liseden mezun olma şartı olan 100 üzerinden 50 ortalama, yani 2 sorudan birini doğru yapma işlemini üniversite sınavında yaptığında diploma puanın da 50 hesaplandığında:
2018 için; TYT 254k, sözel 106k, sayısal 114k, eşit ağırlık 108k, dil ise 28k.
2019 için; TYT 257k, sözel 136k, sayısal 139k, eşit ağırlık 140k, dil ise 34k sıralamaya denk geliyor.
2018 yılında TYT'ye 2.381.412 kişi başvurmuş, bu sayı 2019 için 2.515.012.
Bu istatistiğe göre sınava giren 10 kişiden 9'unun liseden mezun olamaması gerekiyordu.
Hangi sıralamanın iyi olduğuna buna göre karar vermeni tavsiye ederim.

Kaynak;

Özel üniversitelerin çoğu sana nasıl eğitim veririm değil, senden daha fazla parayı nasıl alabilirim derdinde. E-5 kenarı, apartmandan bozma yerlerde sözde eğitim veren kurumlardan uzak dur. Gerekirse 1 yıl daha harca ama adam gibi bir yerde oku, eğitim al. 2-4 yılını boş yerlerde heba etmezsin böylelikle.

Arkadaşlar üniversite kazanmak için iyi bir yerden 400 300K çok az mı? Ve 400K gibi sıralama yapmak zor mudur? Özel üniversite baktım internetten %75 indirimli yazıyor bazı bölümler, herkese mi %75 indirimli?
Dostum az olup olmaması kişinin kendi hedefine bağlı bir şeydir. Kimi ilk 1000'e girer mezuna kalır ilk 100 ister kimi barajı geçemez 400K ister bu işler böyledir. İş bulmam rahat olsun dersen en azından 30K felan girmekte fayda var.

Zor mu değil mi sorusu da yine kişinin kendine bağlı bir şeydir. Temeli iyi birisi hiç çalışmadan 400K yapabileceği gibi temeli olmayan birinin çok çalışması gerekebilir.

O indirim olayını felan ben de bilmiyorum tam olarak. Maddi durumun iyiyse özel de okuyabilirsin tabi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı