Üniversite mezunları askerlikte hangi rütbe olur?

bursali

Hectopat
Yer
Bursa
Üniversite mezunlarının lise mezunlarına göre askerlikte daha yüksek rütbede olduklarını duymuştum. Üniversite mezunu olan bir kişi askerlikte en düşük ya da en yüksek hangi rütbe olabilir? Ve bu rütbelerin aşağıdan yukarıya sıralaması nedir?

İsterseniz Oxford mezunu olun düz asker olarak başvurursanız düz asker olarak devam edersiniz. Bildiğim kadarıyla önlisans mezunları astsubay, lisans mezunları subay olabiliyor, bunun için de alımları takip edip onlara başvurmanız gerekiyor. Düz asker olarak başvurursanız yine bu adamın kafası çalışıyor, mürekkep yalamış mantığıyla yazıcı falan yapabiliyorlar. Bu sizin düz asker olduğunuz mantığını değiştirmiyor. Bazen şansınıza onbaşı, çavuş olarak eğitim birliğine gidebiliyorsunuz, bunlarda da bu şekilde terhis olmak dışında bir artı benim gözlemlediğim kadarıyla yok. Adamın çavuş rütbesi var ama çavuşluk yapmıyor, rütbesiz düz eri bölük komutanı çavuş seçmişse ondan emir alıyor.

Eğer kısa dönem (6 ay) seçerseniz er, onbaşı, çavuş gibi rütbeniz olur.
Ama uzun dönem giderseniz yedek subay olursunuz.

Hangisi hangisinden yüksek pek bilgim yok aydınlatırsanız iyi olur. Daha gitmeyeceğim üniversite 1. sınıfım meraktan sormuştum. Ayrıca istediğimiz gibi kısa veya uzun dönem seçebilir miyiz?

Hangisi hangisinden yüksek pek bilgim yok aydınlatırsanız iyi olur. Daha gitmeyeceğim üniversite 1. sınıfım meraktan sormuştum. Ayrıca istediğimiz gibi kısa veya uzun dönem seçebilir miyiz?
Ben de üniversite 1'im bu arada :D

Her neyse, normal yani kısa dönem seçerseniz, er olarak görevinizi yaparsınız. Komutan belki sizi onbaşı veya çavuş da yapabilir.

Er<Onbaşı<Çavuş

Uzun dönem gitmek istiyorum derseniz, yedek subay olarak askerlik yaparsınız ve bu işten maaş alırsınız.

Yedek Astsubay ve Subay alımlarına denk gelirseniz sırasıyla Astsubay Açvş/Asteğmen olursunuz. Bu göründüğü kadar kolay değil. Birnevi kursiyer oluyorsunuz ve 2-3 aylık eğitim sürecinde başaramayıp Er olarak giden de çok oluyor. Okuduğunuz bölüm ve FYT çok şeyi etkilemekte. Bizzat Karargah'ta askerlik yaptığım için bir Açvş'un veya Asteğmen'in görevlerini ve mükellef olduğu çoğu şeye hakimim. İyi forumlar.

Lise mezunu olmayanlar rütbe atlamıyor sadece bir zamanlığına.

Lise üniversite hiçbir farkı yok. Bu arada baban ve deden batıda yaptıysa geçmiş olsun. Benim gibi düştün doğuya.

Hocam o olay doğru mu? Kime sorsam yok öyle bir şey deniliyor. Bir keresinde şöyle duymuştum. Arkanızdan gelecek başka bir erkek yoksa evin tek erkeğiyseniz veya baba doğu da yaptıysa batıya verirler gibi şeyler duymuştum. Ne kadar doğru acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı