Üniversite mezunu olarak YKS'ye yeniden çalışmak

litbirstro

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, öncelikle durumumla ilgili bilgi vermek istiyorum. Umarım konu doğru yerdedir, lisans ve yüksek lisans da içerdiğinden buraya yazıyorum.

Yazı uzun olduğu için en aşağıda özet olarak da yazdım.

Ben geçtiğimiz yaz hiç istemeden ailemin seçtiği bir bölümden mezun oldum. Lisede sayısaldım fakat ailem mühendis olmamı istemediği için iibf (uluslararası ilişkiler) bölümü tercihi yaptırdılar. Sayısal sıralamam 40 bindi.

Şu an ise çok boş bir CV'ye sahibim. Üniversite dönemime bir süre ara vermiştim ve sonrasında devam ettiğimde pandemi başladı. İlgisizlikle sadece dersleri geçtim. Benim de bu konuda büyük hatam var.

İş arıyorum fakat bulamıyorum. Yeteri kadar kalifiye değilim ve CV için yazacak herhangi bir deneyimim yok. Çok boş olduğumun farkındayım, okuduğum bölüm meslek kazandırmayınca da hatalarımla ortada kaldım. Bölüm derslerini de düzgün öğrenmediğim için çoğunu hatırlayamıyorum. İngilizce okuma ve dinlemede iyiyim. Konuşma ve yazmada pratik eksiğim var.

Bu bilgilerden sonra benim durumumda olsanız ne yapardınız? Bana ne tavsiye edersiniz?

Teknik bir alanda yüksek lisans yapmak isterim fakat neredeyse hiçbir program iibf bölümlerini teknik alanlara kabul etmiyor. Kendim için şu şekilde birkaç yol düşündüm.

İlk yol: ALES, YDS ve lisans derslerime çalışıp sosyal bilimlerde yüksek lisansa kabul alabilmek ve staj aramak.

İkinci yol: ALES ve YDS çalışırken KPSS'a grubu çalışmak, kamu ve banka mülakatlarına hazırlanmak.

Üçüncü yol: (AÖF 2 yıllık ön lisans kaydım vardı) DGS ile 4 yıllık bilgisayar veya endüstri mühendisliğine tamamlamak ve özelde iş aramak.

Dördüncü yol: Sabahları KPSS akşamları YKS çalışarak tıp kazanmak için çabalamak. Çok zor olduğunu biliyorum fakat YKS için iyi kötü bir temelim vardı.

Üniversitede hiç istemediğim bir bölümü okumaya zorlanınca her şeyi bıraktım ve hayatıma küsmüş oldum. Bu tamamen benim hatam, aileme karşı durup istediğim meslek için veya çalışmalıydım, çaba göstermeliydim ama geçmişe dönemiyorum.

Şu an 25 yaşındayım, özel sektörde iş bulamıyorum. Başarısızlığımın farkındayım ancak bunu değiştirmek istiyorum. Üniversite eğitimi için de tıp haricinde 30 yaşında yeni mezun olacak birisinin ülkemizde iş bulabilme imkanının düşük olduğunu düşünüyorum. İnternette araştırdığımda yazılım öğren yazanlar var, diploma olmasa da çalışabilme açısından.

Büyüklerim veya küçüklerim, bu durumum için ne önerirsiniz?

Özet: 25 yaşında başarısız bir üniversite mezunuyum(iibf). Özel sektörde iş bulamıyorum, belirli bir meslek tanımım yok. Yeniden lisans mı okumalıyım? ALES, YDS, KPSS çalışarak yüksek lisans ve kamuyu mu denemeliyim?

Zaman ayırıp okuyan herkese teşekkür ederim.

Aynı durumdayız. Hiç istemediğim bir bölümden (otomotiv mühendisliği) mezun oldum iş bulamıyorum bulsam bile çalışmak istemiyorum. Yeniden YKS'ye hazırlanmaya başladım. 1,5 sene hedef koydum önüme 2024 yazında 27 yaşında tıp fakültesi öğrencisi olmak istiyorum. Tüm ömür istemediğim bir işte çalışacağıma birkaç sene kaybetmişim ne çıkar?

Gerçekten ne istiyorsanız ona yönelin, hayat kötü kararlar alıp çekilmez yaşamak için çok kısa.

İnsan hayatı boyunca çalışıyor. İstemeyeceği veya az da olsa keyif almayacağı, sevmese bile ilgisinin olmadığı bir işte ömür boyu çalışmanın anlamı yok.

Sayısalda 40k yaptıysan yks için kötü temelin olması ihtimali bile yok. 300k sıralamadan ötesi birer soruyla, birer obp ile oynuyor resmen çünkü milyonlarca insan giriyor

Kendini gereksiz suçluyorsun. Öyle ailem istedi, ben karşı çıkmalıydım demekle olmuyor. Yapamazdın arkadaşım, unut öyle bir ihtimali. Benim de var hayallerim, yapamıyorum. Birkaç yıl sonra keşke daha dik çıkışsaydım, keşke bari şöyle deneseydim diye düşünebilirim fakat işin sonunda 'yapamazdım, o an şartlar şu an düşündüğüm gibi değildi, ben bugünkü ben değilim, bulunduğum konum o günkü gibi değil' demek zorundayım çünkü gerçekler bu.

KPSS + YKS yapmak çok akıl karı gözükmüyor. KPSS'ye YKS için çalışırken girip yapabildiğin kadarını yapıp çıkabilirsin, YKS olmazsa KPSS'yi bir görmüş olursun. Ayrıca üniversiteyi boşa okudun sayılmaz ortak bazı derslerden muaf olabilirsin transkriptini alıp, bari mühendislik okurken saçma sapan inkılap görmezsin.

Şöyle bir düşün gönlün hangisine daha çok yakın?

Lisede hep mühendis olmayı istiyordum ama şimdi iş ilanlarında hep genç arıyorlar. Yaş sınırı yazanlar da var.

Şimdiyse kamuda uzmanlık ya da tıp daha mantıklı geliyor. Çalışmaya ihtiyacım var. Tıp kazanabilsem part time garsonluk vs yaparım geceleri ders çalışırım. Ama geç yaşta mühendislikte mezuniyet sonrası iş durumu çok değişken onu kaldırabilecek gibi değilim. Gönlümdeki artık bir hayal gibi geliyor gerçeklerle yüzleşince.

Bu yüzden sabahları KPSS akşamları YKS diye düşündüm. KPSS GY-GK işini TYT ile halletmiş olurum dedim.

Aslında bir işte çalışıp sınavlardan sadece birine çalışmak için vasıfsız iş de baktım. Üniversite mezunu olduğumu söyleyince biz yazarız deyip yolluyorlar. Direkt sen bu işi yapamazsın diyen de oldu. Benden daha zor durumda olup çalışan gençler var Allah yardımcıları olsun.

Aynı durumdayız. Hiç istemediğim bir bölümden (otomotiv mühendisliği) mezun oldum iş bulamıyorum bulsam bile çalışmak istemiyorum. Yeniden YKS'ye hazırlanmaya başladım. 1,5 sene hedef koydum önüme 2024 yazında 27 yaşında tıp fakültesi öğrencisi olmak istiyorum. Tüm ömür istemediğim bir işte çalışacağıma birkaç sene kaybetmişim ne çıkar?

Gerçekten ne istiyorsanız ona yönelin, hayat kötü kararlar alıp çekilmez yaşamak için çok kısa.
Çok haklısınız hayat gerçekten kısa. Zamanında korktuğum için bölümü bırakmadım. Şimdi hayatım çekilmezliğe kayıyor. Ailemin yanında kalıyorum. İşsizlik çok canımı sıkıyor, çok değersiz hissediyorum. Üniversite zamanı burs, yemekhane yemeği vs iyi kötü günü geçiriyordum.

YKS`de 6 ayda ilk 10 bin yapabilirsem çok güzel olur ama yapılabilir mi bilmiyorum.

Siz de kazanırsınız umarım. Başarılar dilerim.

İnsan hayatı boyunca çalışıyor. İstemeyeceği veya az da olsa keyif almayacağı, sevmese bile ilgisinin olmadığı bir işte ömür boyu çalışmanın anlamı yok.

Sayısalda 40k yaptıysan yks için kötü temelin olması ihtimali bile yok. 300k sıralamadan ötesi birer soruyla, birer obp ile oynuyor resmen çünkü milyonlarca insan giriyor

Kendini gereksiz suçluyorsun. Öyle ailem istedi, ben karşı çıkmalıydım demekle olmuyor. Yapamazdın arkadaşım, unut öyle bir ihtimali. Benim de var hayallerim, yapamıyorum. Birkaç yıl sonra keşke daha dik çıkışsaydım, keşke bari şöyle deneseydim diye düşünebilirim fakat işin sonunda 'yapamazdım, o an şartlar şu an düşündüğüm gibi değildi, ben bugünkü ben değilim, bulunduğum konum o günkü gibi değil' demek zorundayım çünkü gerçekler bu.

KPSS + YKS yapmak çok akıl karı gözükmüyor. KPSS'ye YKS için çalışırken girip yapabildiğin kadarını yapıp çıkabilirsin, YKS olmazsa KPSS'yi bir görmüş olursun. Ayrıca üniversiteyi boşa okudun sayılmaz ortak bazı derslerden muaf olabilirsin transkriptini alıp, bari mühendislik okurken saçma sapan inkılap görmezsin.
Bu alanda okurken çok zorlandım, derslerin zorluğundan değil ama yüzlerce sayfayı bu ne işime yarayacak diye istemeden çalışmaktan zorlandım.

Geçmişteki gerçekler için de haklısınız ama farklı olabilecek şeyleri, hayatınızın nasıl değişeceğini düşününce üzüntünün önüne geçmek zor oluyor. Bu konu hakkında birkaç kez ailemle konuşmaya çalıştım, biz hiç karışmadık her istediğini yaptın, yapsaydın, geçseydin napalım diyorlar.

Bakıyorum konuşmamı hemen kavgaya çeviriyorlar haklısınız diyorum artık. Şimdiye kadar yardım istemek, danışmak için bir derdimi anlatamadım.

Böyle olacağını bilsem 18 yaşındayken dediklerini dinlemez onların istediklerini yapmazdım. Ama dediğiniz gibi 18 yaşındaki halim çok başka birisiydi ve bunların pek farkında değildim.

YKS içinse OBP 85-90 arasıydı, o zamanlar fena olmasa da şu an düşük kalıyor sanırım. Türkçem çok iyi. Geri kalan dersleri pek hatırlamıyorum ama eskiden öğrendiğim konuları yeniden öğrenmem sıfırdan başlamaya kıyasla daha hızlı olabilir.

KPSS`yi de olur da atanırsam çok rahatlarım diye düşünüyorum. Özelde yetiştirilmek üzere ilanlarda yaşımı beğenmiyorlar. Staj bakıyorum öğrenci olmadığım için sigortayı ödeyecek okul yok, çoğu bunu istemiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı