Üniversite mi yoksa bölüm mü daha önemli?

Ldn9118a

Hectopat
Bilgisayar veya yazılım mühendisliği düşünüyorum ama İTÜ, ODTÜ gibi iyi üniversitelerde puanı çok yüksek bu yüzden asla kazanabileceğimi düşünmüyorum. 5 aydan az bir sürem kaldı, çok çalışsam bile 50K'nın üstünde yapabileceğimi düşünmüyorum. Bu puanlarda da bilgisayar mühendisliği iyi üniversitelerde yok. Ya %50 burslu yaşadığım şehirde okumam gerek. Diğer illere de gitmek istemiyorum zaten iyi üniversite yok. Fakat yine de ODTÜ'de düşük puanlı bir bölüm okusam nasıl olur? Şehir ve bölge planlama okuyabilirim belki, herhangi bir üniversite bilgisayar/yazılım okumak mı iyi bir üniversitede başka bir bölüm okumak mı?

Soruyu " bölüm mü üniversite mi " olarak değerlendirirsek kesinlikle bölüm çünkü hayatını şekillendirecek önemli bir karar. Üniversitenin sana getirisi okuduğun bölümdeki prestijin olur nasıl yani akdağ üniversitesinde uluslararası ilişkiler okumakla Boğaziçi uluslararası ilişkiler okumak çok farklı olur iş bulmanda fayda sağlar anlamında. Ek olarak bölüm hocalarının eğitimi de tabii ki fark eder. Boğaziçinde sevmeyeceğin ve iş bulmakta zorluk çekeceğin bir bölümü okumanın da mantığı yok. Umarım açıklayabilmişimdir.

Bilgisayar veya yazılım mühendisliği düşünüyorum ama İTÜ, ODTÜ gibi iyi üniversitelerde puanı çok yüksek bu yüzden asla kazanabileceğimi düşünmüyorum. 5 aydan az bir sürem kaldı, çok çalışsam bile 50K'nın üstünde yapabileceğimi düşünmüyorum. Bu puanlarda da bilgisayar mühendisliği iyi üniversitelerde yok. Ya %50 burslu yaşadığım şehirde okumam gerek. Diğer illere de gitmek istemiyorum zaten iyi üniversite yok. Fakat yine de ODTÜ'de düşük puanlı bir bölüm okusam nasıl olur? Şehir ve bölge planlama okuyabilirim belki, herhangi bir üniversite bilgisayar/yazılım okumak mı iyi bir üniversitede başka bir bölüm okumak mı?
Hocam yazılım firmasinda çalışıyorum hala lise son okuyorum bana tek dedikleri üniversite umurlarında değil yazılım sektörü için söylüyorum yaani bölüm daha önemli gibi

Aklımda yazılım dışında başka bölümler de olduğu için belki iyi üniversiteyi tercih edebilirim ama yazılım okumadan olmaz gibi geliyor bana. Yazılım bilmem gerek bir şekilde ama kendim öğrenip sevdiğim başka bir bölümü okuyacağım galiba.

Aklımda yazılım dışında başka bölümler de olduğu için belki iyi üniversiteyi tercih edebilirim ama yazılım okumadan olmaz gibi geliyor bana. Yazılım bilmem gerek bir şekilde ama kendim öğrenip sevdiğim başka bir bölümü okuyacağım galiba.

Yazılım öğrenmek için herhangi bir okula ihtiyacınız yok hocam sevdiğiniz işi yaptığınız sürece Üniversite önemli değil

Okuduğunuz üniversite sadece ilk işinize girerken biraz etki edebilir onun dışında 30 yaşınızdayken sadece ufak bir sohbeti geçecek önemsiz bir şey.

Seçeceğin bölüm eğer çok farklı bir iş imkanı eline geçmezse yada hayat o yöne itmezse hayatını bu bölüm belirleyecek öyle düşün. Gideceğin üniversite bölümünü garantiye aldıktan sonra seçeceğin yer. Hocaların kalitesi olsun, yaşadığın yere uzaklık olsun, gideceğin yerde yaşama olanakları olsun vs. vs.

Geri
Yukarı