Üniversite okumadan askerde kalınabilir mi?

Askerde kalma diye bir şey yok 6 ay uzatma O, meslek olarak yapacaksan uzmanlığa başvur sözleşmeli uzman olursun askere gitmek şart da değil fakat gidip bir görmende yarar var sonra pişman olma. İntihar eden askerler çocuk gibi ağlayan personeller gördüm öyle dizilerdeki gibi olmuyor askerlik atarlar seni üst bölgesine 2 yıl sadece kayalara bakarsın kayalarla konuşursun.

Astteğmen'i bile geçiyor. Teğmen sonrası tümgenerallik yaklaşıyor.
O kadar da değil arada daha albaylaylar binbaşı v.s var 😀
Demek istediğim Astsubay Asçavuş başlayıp 20-25 yılda Astsubay Kıdemli Başçavuş olacağına, Asteğmen olarak başlayıp bu sürede o dediğin General'e çıkılır. BaşÇavuş nerede TümGeneral nerede.

Son düzenleyen: Moderatör:
En başta askeri lisede okusaydınız keşke sınavsız astsubay garantili. Onun dışında 20 yılda başçavuş olacağına 4 yıl üniversite +1 yıl = 5 yılda teğmen olurdun. Teğmen bile tüm astsubaylardan yüksek rütbede.

Olsun en alt rütbe olsun yani ben asker olmak istiyorum. En alttan başlayayım. Keşke askeri lise okusaydim bende çok isterdim. Ama 11 sınıfım. 12'ye geçeceğim. Hayırlısı buymuş. Eğer cevabını biliyorsanız cevap verir misiniz? Mülakat falan olur mu?

O kadar da değil arada daha albaylaylar binbaşı vs var 😀
Demek istediğim astsubay asçavuş başlayıp 20-25 yılda astsubay kıdemli başçavuş olacağına, asteğmen olarak balayıp bu sürede o dediğin General'e çıkılır. Başçavuş nerede tümgeneral nerede.

General olabilmek için kurmay subay olmak gerekiyor bunun için askeri okuldan mezun olmak şart sadece askeri okuldan mezun olmakta yetmiyor normal subay için son terfi Albay'dır.

O kadar da değil arada daha albaylaylar binbaşı vs var 😀
Demek istediğim astsubay asçavuş başlayıp 20-25 yılda astsubay kıdemli başçavuş olacağına, asteğmen olarak balayıp bu sürede o dediğin General'e çıkılır. Başçavuş nerede tümgeneral nerede.

Tabii ki de yüzbaşı, albay atlayıp olmaz. Yaklaşıyor dedim. Üşendim yazmaya. Sonrası tam hakim değilim. Tümgeneral sonrası krg. Onları biliyorum.
General olabilmek için kurmay subay olmak gerekiyor bunun için askeri okuldan mezun olmak şart sadece askeri okuldan mezun olmakta yetmiyor normal subay için son terfi Albay'dır.

Yeni sistem ile MSÜ okumadan yedek subay sonrası yükselemiyorsun diye biliyorum.
Olsun en alt rütbe olsun yani ben asker olmak istiyorum. En alttan başlayayım. Keşke askeri lise okusaydim bende çok isterdim. Ama 11 sınıfım. 12'ye geçeceğim. Hayırlısı buymuş. Eğer cevabını biliyorsanız cevap verir misiniz? Mülakat falan olur mu?

En alt rütbeden en üst rütbe yapamazsın. Kuralları var onların. 4 yıllık MSÜ veya 2 yıllık MSÜ okursan askeriyeye teğmen, astsubay olarak katılırsın.

Hocam milliyetçi bir insan mısınız? Aşırı isteklisiniz de.

Geri
Yukarı