Üniversite okumadan hayatta başarılı olunabilir mi?

Paradox_xeno

Hectopat
Arkadaşlar, bu yılın başında açıktan mezun oldum. Artık ders çalışmaktan o kadar nefret etmişim ki kitap görünce tüylerim diken diken oluyor. Neredeyse her türlü mesleğin ilgi alanıma girdiği söylenebilir. Çok yönlü biriyim. Ezberim kuvvetli ve eğer bir konuda motivasyon kazanırsam saatlerce mola vermeden çalışabilirim, uyum sağlarım ve hızlı öğrenirim. Bunu övünmek için söylemiyorum. Ailem, akrabakarım, arkadaşlarım filan hepsi aslında çok iyi yerlere gelebilecek bir insan olduğumu ama tembel olduğumu söylüyorlar. Aslında ben sadece okul ve derslerden psikolojik olarak çok haz etmiyorum. Psikolojik nedenlerden motive olmam zor oluyor. Eğer okula gitmeden yapabileceğim güzel meslek varsa beni "en azından onu yaparak iyi para kazanabilirim" şeklinde motive edebilirseniz çok iyi olur cidden. Eğer hoşuma gidebilecek bir şey ise onda başarılı olabileceğimi düşünüyorum.

Finansal okuryazarlık edinin. Sokakta limon da satsanız, bunu edinemeden başarılı olmanız çok zor olacaktır. Halden 1 liraya alır 2 liraya satarımdan çok daha detaylı şeyler çünkü. Bundan sonrasında da şans ve risk algınıza göre başarılı olmanız pekala mümkün olacaktır. Diploma gerekli mi, atıyorum eczane işletmek isterseniz evet gerekli ya da muhasebeci olacaksanız vs. Bunların dışında kendinizi de eğitebilirsiniz(tabi diplomanın ayrıca bir marka değeri de var onu da unutmayın. Muhtemelen değerinizi yükseltecektir bir diploma).

Ne kadar sermayeniz olduğuna ve ne kadar risk alabildiğinize bağlı diyebilirim, yazılım alanında bir bölüm kazanarak veya internetten öğrenerek bilişim sektöründe bir iş yapabilirsiniz diyebilirim (zorlanılan derslerini saymazsam zevk alınarak okunacak veya okulunu okumadanda iyi bir gayretle çabalanarak iyi yerlere gelinebilecek bir alan).

Geri
Yukarı