Üniversite okumadan hayatta başarılı olunabilir mi?

Paradox_xeno

Hectopat
Arkadaşlar, bu yılın başında açıktan mezun oldum. Artık ders çalışmaktan o kadar nefret etmişim ki kitap görünce tüylerim diken diken oluyor. Neredeyse her türlü mesleğin ilgi alanıma girdiği söylenebilir. Çok yönlü biriyim. Ezberim kuvvetli ve eğer bir konuda motivasyon kazanırsam saatlerce mola vermeden çalışabilirim, uyum sağlarım ve hızlı öğrenirim. Bunu övünmek için söylemiyorum. Ailem, akrabakarım, arkadaşlarım filan hepsi aslında çok iyi yerlere gelebilecek bir insan olduğumu ama tembel olduğumu söylüyorlar. Aslında ben sadece okul ve derslerden psikolojik olarak çok haz etmiyorum. Psikolojik nedenlerden motive olmam zor oluyor. Eğer okula gitmeden yapabileceğim güzel meslek varsa beni "en azından onu yaparak iyi para kazanabilirim" şeklinde motive edebilirseniz çok iyi olur cidden. Eğer hoşuma gidebilecek bir şey ise onda başarılı olabileceğimi düşünüyorum.

Arkadaşlar, bu yılın başında açıktan mezun oldum. Artık ders çalışmaktan o kadar nefret etmişim ki kitap görünce tüylerim diken diken oluyor. Neredeyse her türlü mesleğin ilgi alanıma girdiği söylenebilir. Çok yönlü biriyim. Ezberim kuvvetli ve eğer bir konuda motivasyon kazanırsam saatlerce mola vermeden çalışabilirim, uyum sağlarım ve hızlı öğrenirim. Bunu övünmek için söylemiyorum. Ailem, akrabakarım, arkadaşlarım filan hepsi aslında çok iyi yerlere gelebilecek bir insan olduğumu ama tembel olduğumu söylüyorlar. Aslında ben sadece okul ve derslerden psikolojik olarak çok haz etmiyorum. Psikolojik nedenlerden motive olmam zor oluyor. Eğer okula gitmeden yapabileceğim güzel meslek varsa beni "en azından onu yaparak iyi para kazanabilirim" şeklinde motive edebilirseniz çok iyi olur cidden. Eğer hoşuma gidebilecek bir şey ise onda başarılı olabileceğimi düşünüyorum.

Tanıdığım bir büyüğüm lise mezunuydu 2 sene önce üniversiteyi ilk yılda bırakıp amazona başvurdu şu an müşterilerle satıcıyı bağlayan bölümde müdür olarak çalışıyor aylık 150k gibi geliri var. Eğer bilgisayarla ilgileniyorsan Amazon'da çalışmanı öneririm. Tabii ingilizcenin çok iyi olması gerekiyor.

Tanıdığım bir büyüğüm lise mezunuydu 2 sene önce üniversiteyi ilk yılda bırakıp amazona başvurdu şu an müşterilerle satıcıyı bağlayan bölümde müdür olarak çalışıyor aylık 150k gibi geliri var. Eğer bilgisayarla ilgileniyorsan Amazon'da çalışmanı öneririm. Tabii ingilizcenin çok iyi olması gerekiyor.
Lise mezunu birine 150 bin lira maaşı kimse vermez. Biraz yavaş salla.

Başarıdan kastın para ise, olunabilir.

Maaşlı işlerde pek şansın yok bence.
Maaşsız işlerde (ustalık, ticaret, freelance) bir sürü lise, hatta ilkokul mezunu milyoner var.

Sallamıyorum zaten kendisi gelip bize anlattı tam rakam vermedi dolar üzerinden maaş alıyorum 100 binin üzerinde diye belirtti.
100 bin liradır ya da söylediği miktar yıllık maaşıdır. Yıllık 150.000 dolar alabilir, mümkün. Fakat ayda 150.000 dolar alabilen herhangi bir meslek varsa bile lise mezunu insanlar için değil.

Zengin olmanın okumakla doğrudan bir ilişkisi yok. Okumak sana Orta gelirli, düzenli bir hayat sunar düzgün insanlarla yaşar düzgün bir aile kurarsın. Okumadığın zaman (genelde) ciğeri beş para etmez insanlarla uğraşır, evlilikten tek beklentisi çocuk yapıp evde yatmak olan bir kadınla yaşarsın. Tercih senin yerinde olsam ne yapmak istiyorsam onu yapardım diğer türlü keskelerin çok olur.

Üniversite insana bir bakış bir vizyon kazandırır. Babam hep bize sizin işsiz olacağınızı bilsem yine üniversite okuturum diyerek üzerimize titrerdi haklı olduğunu sonradan gördük. Orada edindiğin arkadaşlıkların yediğin kazıklar zorluklar mücadeleler seni çok güzel pişiriyor. Hem öğrencilik gibisi var mı ? Ben 2 üniversite bitirdim, çalışırken bir yerden 3.'ye başlayacağım. Lisem Üniversitelerim hala gözlerimin önünde öğrencilik eğer tadını çıkarırsan okumaya hevesliysen her insanın hayatta mutlaka sonradan çok güzel hatırlayacağı bir zaman dilimi.

Geri
Yukarı