Üniversite okumadan yazılımcı olunabilir mi?

Benim şu anki aklım olsa üniversite okumam. Ama şu anki bilgi birikimim, çevrem, sosyal hayatım vs üniversite sayesinde oldu.

Kendi kendini geliştirmen mümkün. Eğer tanıdığın birkaç bağlantın varsa iş bulmakta zorlanacağını sanmıyorum. Stajyer olarak başlarsın, kendini çok daha iyi geliştirirsin. Şirket sendeki potansiyeli görürse uzun dönem çalışırsın.

Tecrüben olduğu için başka bir iş bulurken yine zorlanmazsın.

Diyelim tanıdığın yok, o zaman kendini göstermen lazım. GitHub, LinkedIn en etkili platformlar. Burada yaptığın projeler ile kendini sergilersin.

Başlığın cevabı; evet olunabilir, ama başarılı olanlar.

Abi sence 2 yıllık bilgisayar programcılığı nasıl okunur mu? Ben bu sene gideceğim oraya ön lisans iş bulmakta zorlanır mı yurt içi ya da yurt dışı cevap verirsen sevinirim.

Abi sence 2 yıllık bilgisayar programcılığı nasıl okunur mu? Ben bu sene gideceğim oraya ön lisans iş bulmakta zorlanır mı yurt içi ya da yurt dışı cevap verirsen sevinirim.
Üstteki arkadaşa katılıyorum. Oralardan alacağın diplomanın faydası olmaz. DGS ile 4 yıllığa geçiş yapmayı deneyebilirsin.

Arkadaşlar benim eğitim hayatım berbat. Full oyun oynamayla geçtiği için bu zamana kadar notlarım hep kötüydü ve kötü bir lisedeyim. Normalde açık liseye geçip Full odak derslerime odaklanacaktım fakat biliyorsunuz ki artık açık liseye engelin olmadığı sürece geçemiyorsunuz. Bende mecbur kötü bir lise de okumaya devam etmek zorundayım. 9-10-11 bende hiç yok. Dershaneye yazıldım fakat 8'den 4'e kadar okulda boş dersler görmek önüme çok engel olacak. Aklıma bu seneye mezun olup önümüzde ki sene YKS'ye odaklanmak var fakat ailem bir an önce İstanbul'dan taşınıp köy gibi bir yere yerleşmek istiyorlar. İyice yaşlandılar ve insanlardan uzak kalmak istiyorlar. Bu düşündüğümün pek mümkün olmayacağını düşünüyorum. Sizce Full yazılıma odaklansam üniversite okumadan bir işe girebilir miyim yoksa bu ülkemizde imkansız gibi bir şey mi?

Çok net bir şekilde evet olabilirsin. Ortalama 4-5 bin liralık bir laptop ve internet ile yazılımcı olabilirsin.

Yazılımcı nasıl olunur konusunda aşırı fazla video var ve bu videolarda çok oyalanmamanı bir an önce kendine ben şöyle şöyle bir uygulama, oyun, program vs. yapacağım deyip onu yapmaya çalışmaya başla. Sen onu çıkartmaya çalışırken 4 yıllık üniversite bitiren insanlardan çok şey öğrenmiş olacak ve proje geliştirmiş olacaksın.

Bu konuda ne kadar çok insanları dinlememeyi benimseyip önersem de Yalın Kod YouTube kanalını yine de öneririm. Herkesin yolu kendine göre şekillenir ve insanları dinlerken sana uygun olmayan bir şeyi deneyip sonuç alamayıp demoralize olabilirsin. Git ve yapmayı dene zaman tanı kendine olacak.

Ben Bilgisayar programcılığı mezunuyum, bilgi işlem olarak 1 yıla yakın süredir çalışıyorum. İş bulma işi lisans mezunu olsan da zor. İş bileceksin ve fırsatların yakınında olacaksın.

Windows'ta çalışan kbü bilgisayar programcılığı mezunu biri tanıyorum.

Son düzenleme:
Windows'ta çalışan kbü bilgisayar programcılığı mezunu biri tanıyorum.

Cevabınız için teşekkürler. Ben şu an JavaScript öğreniyorum büyük küçük projeler yapmaya çalışıyorum DGS yapmadan kendimi projeler üstünde geliştirip 4 yıl zaman kaybetmek istemiyorum sizce yanlış mı düşünüyorum.

O senin becerine kalmış dostum. 2 yıllık okumuş sonrasında dgs ile geçiş yapmış arkadaşlarım vardı. Hepside zehir gibilerdi.
Abi öncelikle sevildiğini bil. Abi ben 2 yıl + 4 yıl okuyup üni bittiğinde 26 yaşımda olacağıma 2 yıl okur 4 yıl proje geliştiririm diye düşünmüştüm ne yapmalıyım

Cevabınız için teşekkürler. Ben şu an JavaScript öğreniyorum büyük küçük projeler yapmaya çalışıyorum DGS yapmadan kendimi projeler üstünde geliştirip 4 yıl zaman kaybetmek istemiyorum sizce yanlış mı düşünüyorum.

Abi öncelikle sevildiğini bil. Abi ben 2 yıl + 4 yıl okuyup üniversite bittiğinde 26 yaşımda olacağıma 2 yıl okur 4 yıl proje geliştiririm diye düşünmüştüm ne yapmalıyım

Bunun kararını kendin vermelisin. İngilizceni en azından B2 seviyesine getirir, 2-3 tane elle tutulur projen olur, GitHub'da vs profilin oluşur ve networkünü kurabilirsen zaten 5 yıllık sektör tecrüben varmış gibi karşılanırsın diye düşünüyorum. Bir iş verenin gözünden bak ve nasıl olman gerektiğini gör sonrasında hangi yolu tercih edeceğin sana kalmış.

Bunun kararını kendin vermelisin. İngilizceni en azından B2 seviyesine getirir, 2-3 tane elle tutulur projen olur, GitHub'da vs profilin oluşur ve networkünü kurabilirsen zaten 5 yıllık sektör tecrüben varmış gibi karşılanırsın diye düşünüyorum. Bir iş verenin gözünden bak ve nasıl olman gerektiğini gör sonrasında hangi yolu tercih edeceğin sana kalmış.

Teşekkürler abi sağ olun.

Abi öncelikle sevildiğini bil. Abi ben 2 yıl + 4 yıl okuyup üni bittiğinde 26 yaşımda olacağıma 2 yıl okur 4 yıl proje geliştiririm diye düşünmüştüm ne yapmalıyım
Saol dostum eksik olma : )

Sen bunu kafaya takma. Hedefine odaklan. 2 yıl okuduktan sonra buna kendin çok rahat cevap verebileceksin emin ol.

İlla 4 yıl okumaya gerek yok. Benim şuanki aklım olsa okumam. Ama bu kadar bilgi birikimide üniversite sayesinde oluyor. 2 yılda kendini çok çok iyi eğitebilir hatta iyi yerlere de gelebilirsin. Bu senin becerine ve kapasitene bağlı.

Yeni konular

Geri
Yukarı