Üniversite okumadan yazılımcı olmak

ArdaGunes

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba, yazılımcı olmak için üniversite okumak cidden gerekiyor mu bu sorunun cevabını almak istiyorum.
Şu anda Udemy ve YouTube'da toplam 5 tane kurs bitirdim.
17 yaşındayım, Full stack geliştirici oldum diyebilirim.
Angular ve Flutter'e yeni başlamış olsam da ortalama düzeyde bir bilgiye sahibim.
.NET teknolojileri arasında ASP.NET MVC 5 ve Core MVC de geliştirme yapabiliyorum.
.NET Core WEB API'da da birçok bilgiye sahibim.
Şu anda ekibimiz ile birlikte de Türkiye çaplı bir proje geliştiriyoruz.
Workup tarafından da destekleneceğini düşünüyoruz. Bunun dışında birçok şirket tarafından da destek alan bir proje.
Web tarafını ve backend tarafını ben üstleniyorum.
Bilgi birikimimin yüksek olduğunu düşünüyorum. Şu anda önümde uzun bir yol var 12 sınıfım. İleride sıkıntı yaşayabilir miyim?
Üniversite okumalı mıyım?
Tecrübeli insanlar net bir bilgi verebilir mi?

Üniversite oku okumazsan iş bulamazsın bulsanda düşük ücretle çalışırsın açlıktan ölürsün.

Hem katılıyor hem katılmıyorum. Üniversite okunması taraftarıyım. Fakat okunmazsa iş bulunmaz diye bir şey yok. Kaldı ki iş sadece bulunmaz, aynı zamanda yaratılır. Eğer elinizde ülke çapında bir proje varsa ve bu şekilde projeler yapabileceğinize inanıyorsanız kendinize iş yaratabilirsiniz.

Bu sorunun cevabı 2015 yılına kadar üniversite yoksa yoktu. Şuan değişti, bilgi daha önemli bir noktada. Pandemi dönemine kadar 2 adet kafe idareciliği yaptım, Personel olarak avukat, öğretmen vb. gibi bir çok Üniversite mezunu çalıştırıyorduk. Bu şuan için böyle 10 sene sonra tersine dönüp tekrar üniversite önemli hale gelebilir bunu da unutmamak lazım.

Şimdi gelelim önemli noktaya, Üniversite + İngilizce yanında bir yabancı dil daha + ciddi anlamda bilgi birikimi. Bu şekilde istediğin geleceği ve hayatı kurabilirsin. Bunların hepsi tek başına olunca bir noktaya kadar ilerleyebilirsin. Hepsi bir olursa sırtın yere gelmez. İngilizce döviz kazanmanı, dünya düzeyinde gelir elde etmeni sağlayacak. Artık buda tek başına yetmiyor bir yabancı dil daha gerekiyor. 35 yaşında 1 çocuk babası olarak gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla edindiğim tecrübe bu. Mükemmel bir başlangıç yapmışsın umarım herşey gönlünce olur ve istediklerinin fazlasını her zaman elde edersin.

Bence okumalısın. Diploman olsun.

Bu sorunun cevabı 2015 yılına kadar üniversite yoksa yoktu. Şu an değişti, bilgi daha önemli bir noktada. Pandemi dönemine kadar 2 adet kafe idareciliği yaptım, personel olarak avukat, öğretmen vb. gibi birçok üniversite mezunu çalıştırıyorduk. Bu şu an için böyle 10 sene sonra tersine dönüp tekrar üniversite önemli hale gelebilir bunu da unutmamak lazım.

Şimdi gelelim önemli noktaya, üniversite + İngilizce yanında bir yabancı dil daha + ciddi anlamda bilgi birikimi. Bu şekilde istediğin geleceği ve hayatı kurabilirsin. Bunların hepsi tek başına olunca bir noktaya kadar ilerleyebilirsin. Hepsi bir olursa sırtın yere gelmez. İngilizce döviz kazanmanı, dünya düzeyinde gelir elde etmeni sağlayacak. Artık bu da tek başına yetmiyor bir yabancı dil daha gerekiyor. 35 yaşında 1 çocuk babası olarak gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla edindiğim tecrübe bu. Mükemmel bir başlangıç yapmışsın umarım her şey gönlünce olur ve istediklerinin fazlasını her zaman elde edersin.

Anlamadım şimdi üniversite oku mu diyorsunuz okuma mı diyorsunuz?

Olunur ama mesele bu değil. Etrafınızda motive edecek kişilerin, bilgi verecek insanların ve sizinle aynı alanda olan arkadaşlarınızın olması gerekiyor. Tek başınıza başarılı olabileceğinizi düşünmüyorum.

Öncelikle para kazanmak için üniversite mezunu olmanıza gerek yok burayı netleştirelim. Gelelim sorunuzun cevabına. İlk yapmanız gereken Udemy'den eğitim alarak kendinize "yazılımcı" titrini koymaktan vazgeçmeniz. Yazılımcı olmak kod yazmak demek değildir. Yazılımcılık ciddi bir mühendislik disiplini gerektirir ve zaten kendisi bir mühendislik dalıdır. Amacım tabiki de hevesinizi kırmak değil ancak daha çok gençsiniz ve henüz yolun başında bile değilsiniz.

Üniversite okumadan kod yazarak para kazanabilir misiniz? Evet kazanabilirsiniz ancak bir süre sonra geriye dönüp baktığınızda sadece küçük çapta müşterilere freelance iş yapmış ve hiçbir dikili taş bırakamamış bir insan olarak gününüzü gün ettiğinizi fark edersiniz.

Size tavsiyem bir mühendislik disiplininden geçmeniz. Vizyonunuz ve çevreniz ciddi şekilde büyüyecektir. Kod yazmakla yazılımcı olmanın farklarını da görmeye başlayacaksınız. En basitinden yazdığınız kodun optimizasyonunu artırmayı, kaynakları daha dengeli kullanır hale getirmeyi,arka planda nelerin döndüğünü ve hangi servisin hangisiyle iletişim kurmak zorunda olduğunu vs. öğreneceksiniz. Kısacası bilgisayar dünyası hakkında geniş bir fikriniz olacak.

Eğer mühendislik disiplininden geçmezseniz çalışırken şu soruyu sorup duracaksınız: "Bu kod lokalimde çalışıyordu canlıya çıkınca neden çalışmadı?"

Başarılarınızın devamını diliyorum, doğru yoldasınız.

Şu anda Udemy ve YouTube'da toplam 5 tane kurs bitirdim.
17 yaşındayım, Full stack geliştirici oldum diyebilirim.

Bu soylemin neden yanlis oldugunu anlamak icin bile universite okunur, cunku universite egitiminin herhangi bir Udemy kursunun ya da youtube videosunun substitute u oldugunu dusunuyorsun.

Öncelikle para kazanmak için üniversite mezunu olmanıza gerek yok burayı netleştirelim. Gelelim sorunuzun cevabına. İlk yapmanız gereken Udemy'den eğitim alarak kendinize "yazılımcı" titrini koymaktan vazgeçmeniz. Yazılımcı olmak kod yazmak demek değildir. Yazılımcılık ciddi bir mühendislik disiplini gerektirir ve zaten kendisi bir mühendislik dalıdır. Amacım tabiki de hevesinizi kırmak değil ancak daha çok gençsiniz ve henüz yolun başında bile değilsiniz.

Üniversite okumadan kod yazarak para kazanabilir misiniz? Evet kazanabilirsiniz ancak bir süre sonra geriye dönüp baktığınızda sadece küçük çapta müşterilere freelance iş yapmış ve hiçbir dikili taş bırakamamış bir insan olarak gününüzü gün ettiğinizi fark edersiniz.

Size tavsiyem bir mühendislik disiplininden geçmeniz. Vizyonunuz ve çevreniz ciddi şekilde büyüyecektir. Kod yazmakla yazılımcı olmanın farklarını da görmeye başlayacaksınız. En basitinden yazdığınız kodun optimizasyonunu artırmayı, kaynakları daha dengeli kullanır hale getirmeyi,arka planda nelerin döndüğünü ve hangi servisin hangisiyle iletişim kurmak zorunda olduğunu vs. öğreneceksiniz. Kısacası bilgisayar dünyası hakkında geniş bir fikriniz olacak.

Eğer mühendislik disiplininden geçmezseniz çalışırken şu soruyu sorup duracaksınız: "Bu kod lokalimde çalışıyordu canlıya çıkınca neden çalışmadı?"

Başarılarınızın devamını diliyorum, doğru yoldasınız.
Ben bunlarin aynisini yasadim okumadim ama yaZilim ogrendim aynen yazDigin gibi oluyo ama unutulmamali ascilik da.bir meslek okumak sart degil guzel isler.cikarirsan kendine calisirsin yemeksparis sitesi aldim3 yil once
Tahmini 10 bin civarina geldi logosu vs sirket cart curt. 30 bini buldu yicek ekmegimI kalmadi sattim siteyi sitede bes para etmez kalite dusuk populer sitelere bakinca yani her malin bi alicisi vardir.html duz site yaptim kurumsal isteyen oldu yikama yaglamaci kuruyemisci kimseye soylemdim musteri aramadan guzel is cikarin guzel paralar kazanirsin

Yeni konular

Geri
Yukarı